3 yılda 60 milyon TL'lik yatırım

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çerkezköy’de düzenlenen toplantıda Çerkezköy’de görev yapan mahalle muhtarlarının sorun, şikayet ve istekleri dinlenirken, toplantıda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Çerkezköy'de bugüne kadar yapılan 60 milyon TL’lik yatırımlar ve ilerleyen dönemlerde hayata geçirilecek olan projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular

3 yılda 60 milyon TL'lik yatırım
07 Mart 2017 Salı 20:49

ANİ SU BASKINLARI ÖNLENDİ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıda ilk konuşmayı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yaptı. TESKİ’nin Tekirdağ’ın Büyükşehir olması ile birlikte yaklaşık 3 yıl önce kurulduğunu ve zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldiğini belirten Başkan Akay, TESKİ’nin Çerkezköy’de işe, en temel sorun olan Çorlu Deresi taşkın sahası içerisinde bulunan köprü ve menfez yapımı ile başladığını, ardından da Çerkezköy İmar Sahası Yağmur ve Taşkın Sahası çalışmalarına girerek 6.5 milyon TL’lik yatırım ile ilçenin her yağmurdan sonra su basan noktalarını bu tehlikeden kurtardıklarını ifade etti.
KIZILPINAR ALTYAPISI YENİLENİYOR
Ardından Kızılpınar’da yaklaşık 25 milyon TL + KDV’lik bir yatırım ile kanalizasyon inşaatı ve kolektör hattı inşaatının temelinin atıldığını ve imalat çalışmalarının devam ettiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kızılpınar’ın altyapısını yeniliyoruz. Nüfusu 3 bin iken yapılmış altyapı bugün 33 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyor maalesef. Altyapı zor, zahmetli ve meşakkatli bir çalışma. Bugüne kadar yapmaya cesaret edememişler. Ama biz cesaretle altyapı işine girdik ve şuan Kızılpınar’da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu arada biz de asfalt ihalelerimizi bu ay içerisinde yaparak, Nisan ayından itibaren altyapısı biten cadde ve sokaklarda asfaltlama ve kaldırım çalışmalarına başlayacağız” dedi.
GÖRMEZDEN GELİNEN İŞLERİ YAPIYORUZ
Hükümet Caddesi’nin içme suyu hattının değiştirildiğini ve sıranın üstyapıya geldiğini belirten Başkan Akay, Cumhuriyet Mahallesi’nin ormana deşarj edilen kanalizasyon sularının kolektör hattı ile toplanarak arıtmaya aktarılacağını belirterek, “Bu yatırımların hepsi bizden önce görmezden gelinmişti, yapılmaya cesaret edilmemişti. Şimdi onların görmezden geldiği işleri projelendirip, hayata geçiriyoruz” dedi.
SU ŞEBEKEMİZ YENİLENECEK
Ambardere’de altyapıya 2017 yılında başlanacağını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün içme suyu hattının da yenilenmesi için projelendirme çalışmalarının devam ettiğini ve 2018 yılında şebekenin sağlıklı ve uzun ömürlü olan duktil borular ile değiştirilmeye başlanacağını ifade etti.
ASBEST BORU REZALETİNDEN KURTARACAĞIZ
Şuanda Çerkezköy halkının 1985 yılında yapılan asbest borulardan su içtiğini kaydeden Başkan Akay, “İnşallah önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediyemiz ve TESKİ’nin yapacağı yatırımlar ile halkımızı asbest boru rezaletinden kurtaracağız. Halkı asbest borulara mahkum edenler, Belediye Hizmet Binası önünde sergilediğimiz asbest boruya ve yeni döşenen duktil boruya bakıp, mukayese edebilirler. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TESKİ’nin ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı altyapı yatırımlarını desteklemeye, katkı sunmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlar için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’ya ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.
GELECEK NESİLLER RAHAT EDER
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ardından konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, muhtarlar ile 7. toplantıyı yaptıklarını ve artık her ay bir ilçede mahalle muhtarları ile bir araya geleceklerini belirterek, “Altyapı Belediye Başkanları için riskli, zahmetli ama sonuçları itibari ile gurur verici bir iştir. Altyapıya giren Belediye Başkanları çamur, toz oluyor diye tenkit alır. Bir nesil kısa süre de olsa zahmet çeker ama ondan sonraki nesiller rahat eder” dedi.
TEK BİR EKSİK OLMAMASI LAZIMDI
Çerkezköy’ün nüfusu hızla artan, Türkiye’nin en çok göç alan ilçelerinin başında geldiğini belirten Başkan Albayrak, “Çerkezköy gibi bir ilçede 10 yıl siyasi iktidarın partisinde Belediye Başkanlığı yapacaksın, ondan sonra bugün ortaya çıkan ve bizim yatırım yaptığımız altyapı çalışmaları ile ilgili saçma sapan ve mantığın kabul etmediği suçlamalarda bulunacaksın. Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir bir tarafı yok. 10 yıl boyunca iktidar partisinde Belediye Başkanlığı’nın olduğu bir ilçede tek bir altyapı sorununun olmaması lazımdı” ifadelerini kullandı.
AMBARDERE MÜJDESİ
TESKİ’nin Yönetim Kurulu toplantısında Ambardere Kolektör Hattı inşaatının yatırım kararının alındığını, Çorlu Deresi’nin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kalan kısımların ile ilgili kamulaştırma çalışmalarına başlanılması yönünde adım atacaklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Çerkezköy’ün içme suyu hattının proje çalışmalarını hazırlatıyoruz. Proje çalışmaları tamamlanınca Çerkezköy’ün içme suyu şebekesini değiştireceğiz. Çerkezköylü hemşerilerimiz yıllardır hangi borulardan su içtiklerini Belediye Meydanı’na gidip görsünler” açıklamasını yaptıktan sonra “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi olarak biz üzerimize düşen tüm altyapı yatırımlarını yapacağız. İnşallah bu yatırımlar tamamlandığı zaman en azından bizi bugün eleştirenler bir teşekkür eder. Biz nasıl hükümetin ülkemiz için iyi yaptığı şeyleri gururla söylüyorsak, onlar da bizim yaptıklarımızı söylemeli. Çünkü bu vatan, Tekirdağ ve Çerkezköy hepimizin” diye konuştu.
ÇERKEZKÖY’E NE YAPTINIZ?
Çerkezköy Kültür Sarayı Projesi’nin ihale birimine gitmek üzere olduğunu, Kavak Dere Islah Projesi’nin devam ettiğini, KENTPARK çalışmalarına başlanıldığını belirten Başkan Albayrak, önümüzdeki 25 ayı hep çalışarak, dolu dolu geçireceklerini ifade ederek, “Önümüzde bir referandum süreci var. 'Evet' veren de 'Hayır' veren de bizim vatandaşımız. Ülkemiz için hayırlı olsun. Ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya gerek yok” açıklamasını yaptıktan sonra Tekirdağ’ın iktidar partisinden 3 Milletvekilinin olduğuna vurgu yaparak, “Her fırsatta bizi eleştiriyorlar. ‘Çerkezköy’e ne yaptınız?’ diye. Ben de buradan sesleniyorum: '3 Milletvekili olarak Çerkezköy’e ne çivi çaktınız? Atanarak gelenler de, unutmayın ki bizi bu göreve halk getirdi, halkımız alır” dedi.
DR. BAŞA YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından konuşan TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ’nin şuana kadar Çerkezköy’e 52 milyon 725 bin + KDV’lik bir altyapı yatırımı yaptığını, bunların Çorlu Deresi Taşkın Sahası’na köprü ve menfezler, İmar Sahası Taşkın Koruma Sahası çalışması, 3 adet yeni su kuyusu, depo ve terfi merkezlerinin yenilenmesi, Kızılpınar Kanalizasyon ve kolektör Hattı inşaatı, Kızılpınar Yağmur Suyu Hattı inşaatı olduğunu belirtti.
İLK KAZMA 2018’DE VURULACAK
Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan ve TESKİ tarafından parası ödenecek olan arıtma tesisin inşaatının da tamamlanmak üzere olduğunu ve tüm atık suların toplanarak arıtmaya aktarılacağını belirten TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Ambardere’nin kanalizasyon ve kolektör hattının yapım kararını aldıklarını, Çerkezköy’ün içme suyu şebekisinin değiştirilmesi için ilk kazmanın 2018 yılında vurulacağını, Veliköy Kanalizasyon ve Yağmur Suyu hattı çalışmalarına başlanılacağını belirtikten sonra mahallelerde bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
MUHTARLARI DİNLEDİLER
TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın konuşmasının ardından mahalle muhtarlarımız mahalleleri ile ilgili istek ve sorunları TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve Daire Başkanlarına aktardılar.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.