Akay: Yaşasın Cumhuriyet, iyi ki varsın Cumhuriyet! ​

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. Yılı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı kutlamaları Çerkezköy Belediyesi tarafından düzenlenen ve on binlerin katılımı ile gerçekleşen muhteşem Cumhuriyet Yürüyüşü ve Volkan Konak konseri ile taçlandı

Akay: Yaşasın Cumhuriyet, iyi ki varsın Cumhuriyet! ​
31 Ekim 2018 Çarşamba 21:21

İki gündür süren Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. Yılı ve Çerkezköy’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı kutlamaları, Cumhuriyet Yürüyüşü ve ardından on binlerin katılımı ile gerçekleşen Volkan Konak konseri ile final yaptı.

MUHTEŞEM CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ
Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve kapalı pazar yeri önündeki konser alanında son bulan Cumhuriyet Yürüyüşüne binlerce Cumhuriyet sevdalısı Çerkezköylü katılırken, yürüyüşe katılan Çerkezköylüler ellerinde bayraklar sallayarak, söylenen marşlara coşku ile eşlik ettiler.

İSTİKLAL MARŞIMIZ COŞKU İLE SÖYLENDİ
Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan Cumhuriyet Yürüyüşünün konser alanına varmasının ardından Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve geçmişten bugüne ebediyete intikal etmiş şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşımız coşku ile söylendi.

BAŞKAN AKAY’DAN DUYGU VE ANLAM YÜKLÜ KONUŞMA
İstiklal Marşımızın okunmasının ardından konser alanını dolduran coşkulu on binlere bir konuşma gerçekleştiren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay sözlerine “Tarih 9 Eylül 1922. 4. Süvari Komutanı Yüzbaşı Şerafettin emir alır. Müfrezesi ile birlikte sabaha karşı Bornova’dan dörtnala İzmir’e girmeye başlar. Ancak daha ödenecek bedeller, verilecek şehitler vardır” diye başladıktan sonra, “Bugün altında vatan ve namus yazan anıtları olan tıpkı Akşehirli Mehmet, Antalyalı Hakkı, Nevşehirli Seyit gibi. Yüzbaşı Şerafettin yaralı bir halde dörtnala girdiği İzmir’de Teğmen Ali Rıza ile koştular ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in şehit düştüğü yere ve Hükümet Konağı’nın alnına astılar Al Sancağımızı” dedi.

ÇİÇEKLER AÇIYORDU İZMİR’İN DAĞRLARINDA
“Minarelerden ezan sesi yükselirken Belkahve’deydi Mustafa Kemal, İzmir’i seyrediyordu. Yorgundu yemek getirdiler istemedi. Bir sigara çıkardı, kahve istedi, ‘Biliyor musun İsmet?’ dedi; Bir rüya görmüş gibiyim. Karabansanla başlayan 3 yıl, 3 ay, 22 gün süren mucize ile biten bir rüya. Marşlar çalıyordu, çiçekler açıyordu İzmir’in dağlarında” diyerek coşkulu konuşmasını sürdüren Başkan Akay sözlerine şöyle devam etti:

KURTULUŞ GÜNÜNÜZÜ VE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINIZI KUTLUYORUM
“Sevgili hemşerilerim; Bu güzel Cumhuriyet coşkusuna ortak olan yüreğinde, kalbinde, Atatürk sevdası, Bayrak sevdası, Cumhuriyet sevdası ile bu meydanda buluşan tüm hemşerilerimin Kurtuluş Günlerini ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

DAHA MUTLU BİR GELECEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ
Ülkemin yedi coğrafyasından 81 ilinden gelen vatandaşlarımız ile birlikte bir büyük Çerkezköy olduğumuz bu güzel topraklarda 4,5 yıldır daha mutlu bir gelecek için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede yüzlerce metre dere ıslahı var, binlerce metre alt yapı var. Binlerce ton asfalt, binlerce metre üst yapı var. Binlerce metrekare park var, bahçe var, yeşil alanlar var. Aydınlık sokaklar, güvenli caddeler var. Sözünü verdiğimiz, hizmete açtığımız, sizlerle buluşturduğumuz, buluşturacağımız onlarca yatırımlarımız var.

BİRLEŞTİREN VE KUCAKLAYAN ANLAYIŞLA HİZMET ETMEK ÖNCELİĞİMİZ
Ancak bundan çok daha önemlisi ayrıştırmadan uzak, siyasetin ayrıştırıcı dilinden uzak, birleştiren, kucaklayan bir anlayışla hizmet etmek var. Çerkezköy’ün topraklarına ektiğimiz birlik, beraberlik tohumları var. Ve o tohumların yetişen, büyüyen filizlerini, çocuklarımızı kardeşlik duyguları ile bir arada büyütmek var.

OMUZ OMUZA YÜRÜYEN HEMŞERİLERİM VAR
Parklarında, bahçelerinde, umutla gülümseyen çocuklarımız var var huzurla dolaşan kadınlarımız, ailelerimiz var. Sporla buluşturduğumuz genç kardeşlerimiz var. Kent Parkı’nda, Kültür Merkezi’nde, pazarında, salonlarında, parkta, bahçede, camide, evde, işte, sokakta, durakta, meydanda yan yana, omuz omuza yürüdüğümüz hemşerilerimiz var.

YİNE, YENİ, YENİDEN HİZMETE DEVAM ETMEK İÇİN SİZLERLE MEYDANLARDA BULUŞACAĞIZ
Dereleri kirli akmayacak, toprakları kül olmayacak bir Çerkezköy var. Güzel ülkemin tüm coğrafyalarından bu topraklarda barışı, huzuru, kardeşliği oluşturduğumuz bir büyük Çerkezköy var. Ve bizler yine, yeni, yeniden hizmete devam etmek için meydanlarda sizlerle buluşacağız. Ve bunu hep birlikte daha da büyüteceğiz.”

CANLA, BAŞLA ELDE EDİLMİŞ BİR ZAFER CUMHURİYET
29 Ekim tarihinin bir diğer adının da Cumhuriyet olduğunu vurgulayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Ve bugün Cumhuriyet. Varlık sebebimiz Cumhuriyet. Geri kalmış bir ulusun şahlanarak yarattığı mucizenin adı Cumhuriyet. Canla, başla elde edilmiş bir zafer Cumhuriyet. Çanakkale de başlayan şanlı mücadelenin milli mücadele ile devam ettiği ve Kurtuluş Savaşı ile sonlandığı, acıyla, kanla kurulan ve millete armağan edilen en büyük eser Cumhuriyet” ifadelerini kullandıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:

BÜYÜK ÖNDER 95 YIL ÖNCE BUGÜN KURUYOR CUMHURİYETİ
“Savaştan çıkmış bir millet; topla, tüfekle, süngüyle, canla, kanla, kazanılmış bir büyük mücadeleden sonra gücü eline almış bir büyük lider; Sultanlığı, padişahlığı, hükümdarlığı devam ettirmesi beklenirken, en yakın yol arkadaşları ‘Bu gücü kullanalım’ derken, bütün zaferleri milleti ile birlikte başaran büyük önder, bu zaferi büyük Türk Milleti’ne armağan ederek 95 yıl önce bugün, 29 Ekim 1923’te kuruyor Cumhuriyeti.

ÖZGÜR BİR TOPLUM OLUŞTURMAK, ÇAĞDAŞLAŞMAK İDEALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK ZORUNDAYIZ
Ve Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı olarak 30 Ekim 1923 sabahı Cumhuriyetin ilk Başbakanı İsmet İnönü’ye şu mektubu yazıyor; Diyor ki büyük önder; ‘Bize geri, borçlu ve hastalıklı bir vatan miras kaldı. Ancak biz yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız. Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği bir vazife bu. Özgür bir toplum oluşturmak, çağdaşlaşmak idealini gerçekleştirmek zorundayız. Bu görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim. Allah yardımcımız olsun.’

MİLLETLE BAŞLAYAN EŞSİZ, YENİ VE BÜYÜK MÜCADELE
Savaştan çıkmış, hükümdarlığın, padişahlığın, gücün, kudretin istenildiği gibi kullanılacağı yöntemi ret ederek 95 yıl önce Cumhuriyeti kurmuş bir büyük önderin gelecek Türkiye hayali. Ve bu gelecek hayali ile birlikte milletle başlayan eşsiz, benzersiz bir yeni ve büyük mücadele.

CUMHURİYETİ SON NEFESİMİZE KADAR KORUYUP KOLLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Ardı ardına, yıldırım hızıyla birbirini kovalayan devrimler. Özgür ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için kurulan fabrikalar, toprakla buluşarak üretmeye başlayan çiftçiler, endüstri hamlesi ile kalkınmaya başlayan sanayi, demir çelik üretimi, kurulan limanlar, tersaneler, köprüler, madenler. Bitmiş tükenmiş bir imparatorluktan sonra hızla, üreterek büyüyen ve bugünlere gelen Cumhuriyet. Bu sebeple bizler, atalarımızın savaşarak, kanlarını dökerek, yoktan var ettikleri bu güzel Cumhuriyeti son nefesimize kadar koruyup kollamaya devam edeceğiz.

ANKARA’NIN BAŞKENT OLMASI MİLLİ MÜCADELENİN SEMBOLÜDÜR
Milli Mücadele başladığında bozkırın ortasında bir Meclis kurulduğunda, yabancı devletler önce önemsemedi, sonra küçümsedi, daha sonra görmezden geldi. Ancak başkaldıran millet, milli mücadeleyi kazandıktan ve Cumhuriyeti kurduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti bozkırın ortasında ki Ankara’dır dedi. Yani Ankara’nın başkent olması milli mücadelenin sembolüdür. Tarihi gerçekleri saptırarak, çarpıtarak üretmeye çalıştıkları sahte tarihi benimsetmeye çalışanlar; Türk Gençliği ve Türk Milleti dün olduğu gibi bugünde inkılaplarının ve Cumhuriyetinin bekçisidir.

PUSULAMIZ CUMHURİYET DİYORUZ!
İşte bu yüzden pusulamız Cumhuriyet diyoruz. İnanmak varsa ve cesaretin varsa Cumhuriyet var. Bilgin, azmin, hedefin varsa Cumhuriyet var. Hürriyet varsa, özgürce ‘Kadınım’ diyebiliyorsan Cumhuriyet var. El ele aşıklar varsa Cumhuriyet var. Tutabiliyorsan sımsıkı sevdiğinin elini ve severek evlenebiliyorsan Cumhuriyet var. 95 yıllık geçmişinde birlik olmak varsa, tek bayrak altında vatanın her köşesinde birbirine sımsıkı tutunabiliyorsan Cumhuriyet var. Sen, ben yoksa, ayrıcalık yoksa, ayrımcılık yoksa Cumhuriyet var.

O CUMHURİYETİN BİR KAHRAMANI VAR
‘Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem; Küçüklerimi korumak, büyükleri saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir’ diyebiliyorsan Cumhuriyet var. Eğer bugün, 95 yıl sonra Cumhuriyet varsa, o Cumhuriyetin bir kahramanı var.

EĞER CUMHURİYET VARSA O’NUN SAYESİNDE VAR
Eğer Cumhuriyetin varsa; O Başkomutanın, o büyük devlet adamının, o büyük liderinin sayesinde var. 95 yıl sonra Cumhuriyetin varsa onun attığı temeller sayesinde var. Ve bugün bizler nefes alabiliyorsak, masmavi gökyüzünden bakabiliyorsak engin denizlerimize, özgürce seyredebiliyorsak Kız Kulesi’ni, boğazları. Şarkılar söyleyebiliyorsak sevdiğimizle yan yana sarılarak bunun sebebi O.

ONUN ADI GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Adını her duyduğunda kalbin atan sen, resmini her gördüğünde gururlanan sen, haykır adını haykırabildiğin kadar duysun sesini tüm dünya O’nun Adı MUSTAFA, O’nun adı Kemal, Onun adı

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Ve bizler büyük önderimizin izinde, devrimlerinin gölgesinde hep birlikte haykıracağız; Hep bir ağızdan Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime And içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene!”

Konuşmasını “Sevgiyle, saygıyla hepinizi selamlıyorum. Yaşasın Cumhuriyet, iyi ki varsın Cumhuriyet. Varol Cumhuriyet” diye bitiren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ardından sahneye çıkan ünlü sanatçı Volkan Konak, Çerkezköy halkının Cumhuriyet Bayramı ve Kurtuluş Günü coşkusuna ortak olarak, söylediği birbirinden güzel şarkılarla konser alanını dolduran on binlere unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.