banner57

AKP rüzgarı karşısında duramadılar

22 Temmuz'da yapılan 23. Dönem Milletvekilliği seçimlerine hazırlanan Demokrat Parti, Saadet Partisi, ÖDP ve diğer küçük partiler kuvvetli şekilde esen AK Parti rüzgarı karşısında fazla bir varlık gösteremediler.

AKP rüzgarı karşısında duramadılar

Özellikle dağdaki teröristler için "Düz ovada siyaset yapsınlar" sözü ile şimşekleri üzerine çeken Meğmet Ağar, DYP-ANAP birleşmesinin fiyasko ile sonuçlanması ile sıkıntılı bir döneme girerken, son haftalarda yaptığı başarılı çıkışlara rağmen paritisin ülke barajını aşmasını sağlayamadı.

22 Temmuz seçimlerine tüm olumsuz şartlara rağmen iddialı bir şekilde hazırlanan Demokrat Parti, Tekirdağ'da en az 2 Milletvekili çıkarmayı hedefleyerek seçim kampanyasını başlattı. Merkez sağda bulunan birçok ismin aday adaylık başvurusu yaptığı Demokrat Parti'de Enis Sülün, Müjdat Güler, Tuncel Başoğlu, H. İbrahim Erken, Mehmet Diktaş, Hayrettin Dönmez gibi DYP, DP geleneğinin Tekirdağ'da önde gelen isimleri başvuruda bulunurlarken, ANAP'ta ise Adnan Argan, Asuman Azak gibi isimlerin ismi ön plana çıktı.

İki partinin birleşmesi son anda bozulunca ANAP seçimlere girmeme kararı aldı. Bunun üzerine sıkıntıya giren Demokrat Parti listelerini son gün oluşturarak, Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. Listeler açıklandığında Demokrat Partililer Enis Sülün'ü listenin tepesinde görünce şaşkınlıklarını gizleyemezken, Genel Başkan Yardımcısı Müjdat Güler ise listenin 2. sırasında kendine yer buldu. Çerkezköy'den aday olan H. İbrahim Erkan, Hayrettin Dönmez listeye bile konulmazken, adayların belirlenmesinin ardından Müjdat Güler'in büyük gayretleri ve destekleri ile Demokrat Parti seçim çalışmalarına başladı.

Tüm teşkilatların yükünü çeken Müjdat Güler, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, gençliği ile kapı kapı dolaşarak vatandaşlardan destek isterken, Enis Sülün ise daha çok kendi bölgesinde ve Çorlu'da seçim çalışmalarını yürüttü.

Tekirdağ sıralamasında adayı bulunmayan Çerkezköy İlçe Teşkilatı ise son derece rahat ve sakin bir seçim dönemi geçirdi. Milletvekili Adaylarının ziyaretinde onlara eşlik etmekle yetinen Çerkezköy İlçe Teşkilatı, Başkan Yardımcısı Mehmet Danyeli'nin büyük gayretleri ve özverisi ile adeta zoraki bir çalışma yaparken, İlçe Teşkilatı çoğu zaman özellikle beldelerde afişlerini, parti bayraklarını asacak adam bulmakta bile zorlandılar.

Enis Sülün ve Müjdat Güler ile seçim meydanlarına inen Demokrat Parti Çerkezköy'ün ve sanayicilerin sorunlarını çözmek için çaba göstereceklerini belirterek, destek istediler. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin ve Veliköy Sanayi Bölgesi'nin sorunlarını çözmek için çaba sarfedeceklerini belirten DP Adayı Enis Sülün, "Devletin yanlış ekonomik ve sanayi politikalarından kaynaklanan sorunları çözmek için girişimlere başlayacağız. Oemokrat Parti ktidarında bölgesel teşvikler yerine sektörel teşvikler verilecek, Organize Sanayi Bölgeleri özellikle cazibe merkezleri haline getirilecektir" diyerek, bölgemize göz kırpmıştı.

OSB'LER CAZİBE MERKEZİ OLACAK

DP Adayı Müjdat Güler ise bölgesel teşvik yerine sektörel teşvikler verileceğini ve sanayicinin destekleneceğini belirterek, "Ayrıca en önemli meselerin başında da Organize Sanayi Bölgeleri'nen cazibe merkezleri haline getirilmesi. Bu konu çok önemli. Çünkü OSB'ler dışındaki sanayiler plansız ve programsız sanayi alanları. Bunların çevreye olumsuz etkileri var. Halbuki OSB'ler planlı ve programlı sanayi bölgeleri. Arıtmaları ile diğer teşkilatlanmaları ile OSB'er gerçekten örnek bölgeler. Sanayicilerin buralara yatırım yapmaları desteklenecek" dedi.

Sanayicinin kaliteli ve markalı ürünler yapmasnı teşvik edeceklerini ve sanayicinin sırdındak yükleri azaltacaklarını belirten Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, sanayiciyi tehdit eden Çin tehlikesine karşı da realist önlemlerin alınacağını kaydettiler.

KOBİ'LER DE DESTEKLENECEK

Esnafın sıkıntılarını da çok yakından bildiklerini belirten Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, KOBİ'lerin sırtındaki yüklerin azaltılacağını, esnafın durumunun iyileştirileceğini ve vergi yükü altında esnafı ezdirmeyeceklerini ifade ettiler.

ORMAN KÖYLÜSÜNE MÜJDE

Orman köylüsünün sorunlarını bildiklerini belirten Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, "Orman köylüsünün sıkıntılarını, dertlerini biliyoruz. Geçtiğimiz yıl orman köylüleri ile Genel Başkanımızın bir toplantısı da oldu bölgemizde. Demokrat Parti iktidarında en öncelikli konulardan bir tanesi orman köylülerinin içerisinde bulunduğu durum. Buradan orman köylüsüne müjdeyi vermek istiyoruz. Eski makta sistemi yeniden gelecek" dediler.

TARIM İLE İLGİLİ PROJELERİMİZ VAR

Demokrat Parti'nin tarım ile ilgili çok sayıda projesinin bulunduğunu belirten Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, "Çiftçilerimizin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Çiftçilerimizin en önemli sorunu girdgi maliyetlerinin yüksek oluşu. Mesala Kazakistan'da mazot 650 bin, Türkiye'de ise 2 milyon 250 bin lira. Şimdi bu şartlarda çiftçimizin rekabet edebilmesi söz konusu mu? Tabiki hayır. Öncelikle girdi maliyetleri düşecek. Eğer siz çiftçiye verdiğiniz mazottan ÖTV alıyorsanız, ithal ettiğiniz mala ise destek veriyorsanız burada ciddi bir yanlışlık vardır. Türk Tarımı'ndaki bütün yanlışlıklar, haksız ve yanlış uygulamalar Demokrat Parti iktidarı ile sona erecektir" dediler.

VERİM %50 ARTABİLİR

Şuandaki girdi maliyetlerine göre buğdayın 500 bin, ayçiçeğinin ise 750 bin lira olması gerektiğini belirten Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, "Burada asıl sorun bunların kaç lira olduğu değil, çiftçinin cebine ne kadar para kaldığıdır. Bugünkü girdi maliyetleri ile çiftçinin cebine para kalması hayalden öteye gidemez. Öte yandan bölgemizi ele alırsak, ine yanlış tarım politikası nedeni ile çiftçilerimizin verimlilikte sıkıntı ile karşılmaştığını görüyoruz. Eğer bölgemiz çiftçisi buğdayını veya ayçiçeğini yılda bir kere sulayabilse verimde %50 artış yaşanacak. Pekiyi bu neden ypılmıyor, çünkü buna yapacak iktidar, düşünce yok. Demokrat Parti iktidarında tüm bunları hayata geçireceğiz" dedi.

BARAJ SORUNLARI GERÇEKTEN VARMIŞ!

Partilerinin baraj sorununun olmadığını üzerine basa basa vurgulayan Demokrat Parti Tekirdağ 1. ve 2. Sıra Milletvekili Adayları Enis Sülün ve Müjdat Güler, "Bizm baraj problemimiz var ama bu problem gerçekten önemli. Bizim baraj sorunumuz bölgemizdeki barajlardan Trakya'nın verimli tarım arazilerini nasıl sulayabiliriz, nasıl çiftçimize daha fazla kazandırırız problemi" diyerek iddialarını da ortaya koyuyorlardı.

SANAYİCİLER DE DESTEKLEDİ AMA!...

Öte yandan Enis Sülün'ün aday olduğunu öğrenen sanayici dostları Seymen Köyü'nde bir çiftlikte yemek düzenliyorlar ve Enis Sülün'e açık desteklerini verirken, yemek davetiyesinin Veliköy İşadamları ve Sanayicileri Derneği faksından sanayicilere ulaşması büyük tepki topluyordu. Yemeğe katılarak Enis Sülün'ün yanında olduğunu gösteren Ç.T.S.O. eski Başkanı Ömer Kılınç'ın, ondan iki gün önce MHP Adayı Nalcı'nın yanında olması kafalarda soru işaretleri oluştururken, Seymen'deki yemeği Ç.T.S.O.'nun çiçeği burnundaki Meclis Üyesi Ahmet Tever de katılıyordu.

Tüm bu destek ve çabalara rağmen sandıklar açıldığında Demokrat Parti cephesi adeta ölüm sessizliğine bürünürken, parti ülke barajının altında kalıyor ve DP yurt genelinde %5.5 oy alıyordu. Tekirdağ'da ise Müjdat Güler'in çabaları ile %7 oy alan Demokrat Parti, Türkiye'de olduğu gibi Tekirdağ'da da dibe vuruyordu.

Demokrat Parti'de bunlar yaşanırken, Saadet Partisi'de seçimden ağır yenilgi ile ayrılan bir başka parti oluyordu. Tekirdağ genelinde %2 oy alan Saadet Partisi, ülke genelinde de ağır bir hezimete uğrarken, Tekirdağ'da %10 gibi bir oy almayı başaran Genç Parti ise yurt genelinde ağır bir yenilgiye uğrayarak, Meclis hayallerini suya düşürdü.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.