Araç kiralamak için 4 buçuk milyon TL bütçe ayrıldı

Çerkezköy Belediye Meclisinin Haziran ayı meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne 4.5 milyon TL’lik ek bütçe oluşturulması meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi, mecliste zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Araç kiralamak için 4 buçuk milyon TL bütçe ayrıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
13 Haziran 2019 Perşembe 13:29

UMUMİ TUVALET GÜNDEME GELDİ
Meclis toplantısına CHP’li meclis üyesi Taner Bahar ve AK Partili meclis üyesi Sait Yazı katılmadı. Gündem maddelerine geçilmeden AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu tarafından verilen önergeler meclise sunuldu. MHP’li Meclis üyelerinin umumi tuvalet talebiyle ilgili önergesi hakkında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bu konunun seçim beyannameleri arasında yer aldığını ve belediyenin 2019-2024 stratejik planına gireceğini ifade etti. MHP’li meclis üyelerinin ilçenin tanıtımının yapılması talebine ilişkin önergesinin okunmasının ardından Başkan Akay, bu konunun 2019-2024 hedefleri doğrultusunda düşünülmesini önerdi. Çerkezköy’ün potansiyelli bir ilçe olduğunu kaydeden MHP’li meclis üyesi Koray Önsel, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Kiraz Festivalini örnek gösterdi. AK Parti grubunun Kızılpınar’da bir çocuk parkında yer alan elektrik panosu ile ilgili önergesinin okunmasının ardından konuşan Akay, konunun meclise getirilmeden ilgili birimlerle birlikte çözüleceğini ifade etti.
“KELİME OYUNU YAPTINIZ!”
AK Parti grubunun iskan harçlarıyla ilgili önergesi üzerine konuşan Başkan Akay, “İskan harçları ile ilgili bir düzenleme yapıldı. İskan harçlarının çarpanları ile ilgili Mayıs ayı toplantısında bu konuyla ilgili bir karar vermiştik. Bu karar daha önce vatandaşlarımıza verdiğimiz bir söz olduğu için, bu konuda bir söz verdiğimizi beyan ederek meclis gündemine almıştık. Her yıl Aralık ayında tarife komisyonu oluşur. Tarife komisyonunda bu konular görüşülür” diye konuştu. AK Partinin vermiş olduğu önerge ise meclis tarafından oy çokluğu ile reddedildi. Önergenin reddedilmesi üzerine konuşan AK Parti meclis üyesi Adem İçli, “Geçen meclis ayında komisyonumuzda bu konuyu konuştuk. CHP yüzde 30 indirim kararı ile geldiğinde en az yüzde 50 olması gerektiğini söyledik. Diğer ilçeleri de baz alarak baktığımızda Çerkezköy’ün iskan harçlarının fahiş rakamlarda olduğunu gördük. 2’nci toplantıda tekrar bu konu önümüze geldiğinde konunun başlığı iskan muayene ücretleri değil, iskan harçlarıydı. Yüzde 50 indirim yapılması kararı alındı. Fakat daha sonra meclise gelen konunun sadece iskan muayene ücreti olduğunu fark ettik. Belki bizim de hatamız vardı ama gerçekten samimi bir şekilde Çerkezköy’e hizmet etmek için yola çıktık. Yalnız oradaki kelime cambazlığını kabul etmiyoruz. Komisyonda konuşulan konunun dışında gelen bir konudur. 2-C grubunda yüzde 21, 3-A grubunda yüzde 24, 3-B grubunda yüzde 26, 4-A grubunda yüzde 38, 4-C grubunda da yüzde 39 olarak kaldığını gördük. Biz diğer kalemlerde de o indirimin gerçekleştirilmesini istiyoruz. Anlaşıp söz birliğine vardığımız bir konuydu. Cımbızla çekilip iskan harçları gündeminin iskan muayene ücreti olmasını biz kabul etmiyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.
“ORTADA CAMBAZLIK YOK”
İçli’nin sözleri üzerine konuşan Akay, “Ortada bir samimiyetsizlik ve kelime cambazlığı yoktur. Komisyonun aldığı karar ise çok açıktır. İskan harçlarının çarpan bedellerine yüzde 50 indirim yapıldığını beyan ettik. Bunu o anda siz nasıl algıladınız, oylamayı nasıl yaptınız ben bilmem. Ben yaptığım oylamaya bakarım. Ortada ne bir samimiyetsizlik ne de bir kelime cambazlığı vardır” dedi.
DOĞRUDAN TEMİN KONUSU HER AY MASAYA GELİYOR
Her toplantıda Çerkezköy Belediyesinin doğrudan teminlerini gündeme taşıyan AK Parti grubu Haziran ayı meclisinde de Nisan ve Mayıs ayında yapılan doğru teminlerle ilgili kendilerine bilgi verilmesini talep etti. Akay, “Çerkezköy Belediyesi her yılsonunda denetim komisyonu oluşturur. Denetim komisyonunda bu konuların tamamı denetim komisyonu üyelerinin bilgisine sunulur. Hepsi zaten önümüze gelecektir. Doğrudan teminle ilgili geçen ay da bir gündem maddesi vardı. Şimdi de var. Tabi ki bilgi veririz. Zaten her yıl önünüze gelecek” diye konuştu. Akay’ın konuşmasının ardından AK Parti grubu doğrudan teminlerin belediyenin internet sayfasında yayınlanması için önerge sundu. Bu konunun belediye meclisinin yetkisinde olmadığını kaydeden Akay “ Çerkezköy Belediyesi’nin bütçesi ve yönetim şekli bellidir. Yasaların verdiği yetkiler de bellidir. Yasaların verdiği yetkinin tasarrufu 5 yıl boyunca kamunun menfaati gözetilerek yapılmıştır. Bu konudan siyaset üretmeye çalışma çabanız seçim döneminde de sonuçsuz kalmıştır” açıklamasında bulundu.
ARAÇ KİRALAMAK İÇİN 4 BUÇUK MİLYON TL BÜTÇE TALEBİ KABUL EDİLDİ
Önergelerin görüşülmesinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk gündem maddesinde Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği görüşülürken, AK Parti grubu red, MHP grubu da çekimser oy kullandı. İlgili gündem maddesi ise oy çokluğu ile kabul edildi. Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün araç kiralama hizmet alımı hakkındaki yazısı görüşülerek, Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 3 yıl süre ile araç kiralanması AK Parti grubunun red, MHP grubunun çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.
HALK OYUNLARI FESTİVALİ İÇİN PRAG’A GİDİCEKLER
Belediyeye 4 milyon 500 bin liralık ek bütçe oluşturulması konusu oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken, gündemin bir diğer maddesinde ise Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibinin Çekya’nın başkenti Prag’da 11-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Halk Oyunları Festivali’ne katılabilmesi için Çerkezköy Belediyesi tarafından Gri Pasaport çıkartılması talebi oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ilk oturum tamamlanırken, saat 15.00’de meclisin ikinci oturumunda ek bütçe oluşturulması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu görüşüldü. Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne 4.5 milyon TL’lik ek bütçe oluşturulması meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.