Ardımızda bıraktıklarımızı aktaracak

Çerkezköy’de öğretmenlik yapan Birdal Kanmış, hayata geçirdiği ‘Ardımızda bıraktıklarımız-Tuna Boyu ve Balkanlar’ projesi kapsamında Osmanlı Devletinin 600 yıl hüküm sürdüğü Balkan topraklarını ziyaret ederek atalarının izini sürecek.

Ardımızda bıraktıklarımızı aktaracak
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
17 Temmuz 2019 Çarşamba 14:59

TARİHİ YER VE ESERLERİ İNCELEYECEK
18 Temmuz sabahı Çerkezköy’den motosikleti ile balkanlara hareket edeceğini kaydeden Birdal Kanmış, 3 hafta balkan topraklarında gezerek tarihe ışık tutacağını kaydetti. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden etkilenerek böyle bir proje ürettiğini kaydeden Birdal Kanmış, “Amacımız Osmanlı’nın Balkanlarda bıraktığı tarihi eserleri incelemek. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi referans alınarak, Osmanlı Devleti’nin Tuna Boylarından Avrupa içlerine uzanan yolculuğunun izlerini sürmek. Kaybolan ve muhtemelen kaybolacakların envanterinin belge ve bilgilerle gelecek kuşaklar için kalıcı ve erişilebilir hale getirilmesi, farkındalık çalışmalarına kaynak oluşturulmasıdır. Projeyi oluştururken başlığı bulmakta zorluk çektim.  Bu projeye uygun başlık ararken bile saatlerce dalıp gittiğim olmuştur. Başlık kısa ve öz olsun istiyordum. Ama bu imkansızdı. Sonunda ‘Ardımızda bıraktıklarımız’ da karar kıldım. Tuna Boyu ve Balkanlar, her türlü çeşitliliği ile pek çok gezginin ilgisini çekmiştir. Bu rotalar, pek çok yazara da ilham olmuştur. Patrick Leigh Fermon, Krijnie Nelly Ciggar, Richard A. Tomlinson ve daha niceleri…” şeklinde konuştu.
“50 SENEDİR HİÇBİR ŞEY YAPILMAMIŞ”
Kanmış, “Sokakları adım adım günlerce gezmek ve tarihi araştırmak istiyorum. Günümüzde pek çok seyahat acentesi, kültürel turlar ile buraları birkaç müze ve şaşaalı kutlamalar ve yemekleri ile gezdiriyor. Ama okuduğum hiçbir yabancı yazar ve gezgin buraları bu şekilde gezmemiş. Tam tersine; sokakları adım adım günlerce gezip, kayıt altına almışlar. Her türlü medeniyetten neyi bulabilmişlerse kayıt etmişler. Daha da ötesi, Batı kendi kültürü için ne araştırmalar yapıyor anlatamam. Bana ‘Yok artık’ dedirten mesela ‘Çöpleri’ ile ilgili sosyoekonomik çalışmalar yapmışlar Bizans hakkında. Bizde ise maalesef hala böyle bir çalışma, böyle bir farkındalık için 21. Yüzyıl olmasına rağmen, her türlü imkana rağmen yok. Ben işin eleştiri yönüne gitmek istemiyorum. Tek söylemek istediğim; iyi ki Evliya Çelebi Ortaçağ’da gezmiş ve bize muhteşem bir eser bırakmış. İyi ki Ekrem Ayverdi hocamız 70’li yıllarda çok kısıtlı imkanlara rağmen elinden geldiğince gidip, resmedip bize elinden geldiğince bir şeyler bırakmış. Elli seneden bu yana hiçbir şey yapılmamış maalesef” diye konuştu.
“İHMALKARLIK ALMIŞ BİZİ”
Avrupa’daki Türk köylerine giderek Osmanlı’nın izini süreceğini kaydeden Kanmış, “Oralardan çekilirken ağlaya ağlaya ne türküler yakmışız, çocuklarımıza memleketlerimizin adlarını vermişiz ama bugün artık bir ihmalkarlık, umursamazlık almış bizi. Her türlü imkan ve kabiliyetimiz olmasına rağmen kendi kabuğumuza çekilmişiz. Çok ilginçtir bu topraklar. Adını İngiltere’de duyduğumuz Keltler’in burada ne işi var? Yine muhteşem bir imparatorluk olan Roma da burada eşsiz ve binlerce eser bırakmıştır. Bunların hiçbirisi buralar gezilirken unutulmamalıdır. Ya 2. Viyana Kuşatması sonrası esir edilen ve Almanlaştırılan binlerce Osmanlı yeniçerisine ne demeli? Ya Avrupa’daki Türk köyleri?” dedi.
“GÖRMEK LAZIM”
5 yıl önce planladığı geziye çeşitli sebeplerden dolayı gidemediğini kaydeden Kanmış,“Beş yıl önce tasarladığım fakat farklı sebeplerden ötürü bugüne kadar ötelediğim bu gezim için binlerce dakika ve kitap arasında yıllarca kayboldum durdum. Kim bilir belki de 5 yıl önce bu kadar hazır değildim. İş motosiklete atlayıp sürmekte değil yalnızca, hissetmek ve gerçekten görmek lazım. Sadece tek başına görmek bencillik bence. Bundan daha da önemli olanı ise paylaşmak ve farkındalığı ortaya çıkarmaktır. Ben mümkün olduğunca bu farkındalığı ortaya çıkartmak ve bizim de Avrupa’da izler bıraktığımızı ve en az onlar kadar Avrupalı olduğumuzu göstermek için yola çıkıyorum bu sefer” açıklamasında bulundu.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.