Aygun, Veterinerlere Görev Zamanı

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kovid-19 salgınına karşı Türkiye’nin yürüttüğü aşı, ilaç ve serum çalışmalarının ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardıklarını açıklayan Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özkul ve Erciyes Üniversitesi’nden Aykut Özdarendeli’nin Veteriner Hekim olduğuna işaret ederek, “Pandemi çağında doktorlar kadar veteriner hekimlerin de ağırlığı artacak.

Aygun,  Veterinerlere Görev Zamanı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
10 Nisan 2020 Cuma 11:21

YÖK; mutlaka Veterinerlik Fakültelerinin Viroloji Bölümlerini geliştirip, eğitim sistemini yenilemeli. Bilim Kurulunda veteriner hekimlerin ağırlığı arttırılmalı. Şu anda yalnızca bir Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi var” dedi.
Aygun, hayvandan insana bulaşan virüslerin mutasyon geçirdiği bir döneme girildiğine dikkat çekerek, “İnsan sağlığına bütüncül bakmak için veteriner hekimlerin bilgi birikimi ve deneyiminden mutlaka yararlanılmalıdır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz’ün Bilim Kurulu’ndaki varlığı önemlidir ama başka öğretim üyeleri de olmalıdır” dedi.
Aygun, dünyada etkinlik kazanan pek çok virüsün hayvandan insana geçerek ölümcül hastalıklar yaratmaya başladığına işaret etti. Ülkemizde görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kuduz, AIDS, MERS, SARS gibi hastalıklara vurgu yapan Aygun, “Dünyada 200’ün üzerindeki hastalığın hayvandan insana bulaştığı bilinmektedir.  Artık virüs bilimi, veteriner hekim olmadan ilerleme sağlayamaz. Bu gerçekler ışığında eğitim sistemimizi yeni döneme uyarlamalı. Veteriner Fakültelerinin ağırlığını arttırmalıyız” dedi.
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü George Gao, Almanya Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. LotherWieler ve ABD Pandemi Kurulu Başkanı Prof. Dr. GaryWhittaker’in  VeterinerHekim olduğunu belirten CHP Vekili Aygun, “Tüm Veteriner Fakültelerinde viroloji ana bilim dalları bulunmaktadır” dedi.
MERS’in develerden insanlara bulaşması konusunda önemli çalışmalar yapan ve Bliim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr Mustafa Hasöksüz’ün yaptığı bilimsel çalışmaların önemine işaret eden Aygun, “Hayvan sürüsü sağlığından sokak hayvanlarına, şehirlerdeki zararlılardan gıda sağlığına kadar herşey insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda halk sağlığı çalışmalarına veteriner hekimler de mutlaka dahil edilmelidir” diye konuştu.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.