Bakan Dönmez: “Pınarça’ya doğalgaz getireceğiz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz Cuma günü Çerkezköy ve Kapaklı’ya yaptığı ziyaretlerin yanı sıra termik santral konusu nedeniyle gündemde olan Pınarça’ya gitmeyi de ihmal etmedi. Termik santralin iptal edildiğini birinci ağızdan halka seslenerek Pınarçalılara bildiren Bakan Dönmez, ayrıca Pınarça’ya doğalgaz müjdesi verdi.

Bakan Dönmez: “Pınarça’ya doğalgaz getireceğiz”
14 Mart 2019 Perşembe 13:17

3 İLÇEYE DOĞALGAZ MÜJDESİ
Çerkezköy ve Kapaklı’yı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Pınarça, Malkara ve Hayrabolu’ya doğalgaz müjdesi verdi. Bakan Dönmez, “2020 yılının sonuna kadar Tekirdağ’ın Malkara ve Hayrabolu ilçesine de doğalgaz göndereceğiz. Pınarça’mıza da doğalgaz getireceğiz. Sizleri mahrum etmeyeceğiz” dedi.
“NASİP İŞİ…”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlayacağız. Orada diğer komşu ülkelerin bazı keşifleri oldu. Biz de gireceğiz. Bu iş nasip işi. İlk defada bulamayabiliyorsunuz. İngiltere Kuzey Denizi’nde 1970’li yıllarda 150 kuyu açtı, 151’inci de buldu. Yine Norveç 35. kuyuda buldu. Biz ilk defa kuyumuzu açıyoruz. Bulursak hamd edeceğiz. Bulamazsak da sabır edeceğiz. Siz yine dualarınızı eksik etmeyin” dedi.
“ENERJİ İTHALATI AZALDI”
“2000’li yıllarda, enflasyon yüzde 50’lerin üzerindeydi. Milli gelirimiz 3 bin dolar civarındaydı. Neredeyse uçan kuşa borcumuz vardı” diyen Bakan Dönmez, “Borçla işimiz kalmadı. Hatta borcun bittiği gün 2013 tarihinde İMF’ye dedik ki ‘İhtiyacınız varsa biz size borç verelim’ Nereden nereye. Birçok alanda yeniliğe imza attık. Yine o dönemlerde sık sık elektrik kesilirdi. Çünkü talebi karşılayacak üretim seviyemiz yoktu. Kısa süre içerisinde bu sorunun üstesinden geldik. Bugün artık fazlamız var. Son 2 yıldır elektrik ithalatımız ihracatımızdan daha az. Bunun da anlamı elektrik ihraç etmeye başladık. Tükettiğimiz elektriğin yüzde 60-70’ini dışarıdan ithal ediyorduk, geçtiğimiz yılı yüzde 50 seviyesinde kapattık. Bu sene yüzde 60 yerlilik oranıyla başladık. İnşallah yüzde 50’nin üzerinde kapatacağız” ifadelerini kullandı.
PINARÇA’YA DOĞALGAZ MÜJDESİ
Pınarça Mahallesi’ne doğalgaz getireceklerini kaydeden Dönmez; “2000’li yılların başında 5 Büyükşehirde doğalgaz varken, şimdi 81 ilin 81’inde doğalgaz kullanıyoruz. 2020 yılının sonuna kadar Tekirdağ’ın Malkara ve Hayrabolu ilçesine de doğalgaz göndereceğiz. İstanbul, Kocaeli ve Düzce’den sonra tüm ilçelerine doğalgaz giden 4. ilimiz olacak Tekirdağ. Eskiden kadınlarımız burada kömür ve sobayla uğraşıyordu. Şimdi birçok ilimiz doğalgaza kavuştu. Eskiden odamızın biri ısınırken diğerleri Sibirya gibiydi. Şimdi bütün odalar ısınıyor. Pınarça’mıza da doğalgaz getireceğiz. Sizleri mahrum etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
300 BİN HANENİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK DOĞALGAZ BULUNDU
Trakya’nın doğalgaz rezervi açısından zengin olduğunu ifade eden Dönmez; “Doğalgaz arama çalışmalarımız devam ediyor. Burası doğalgaz yönünden zengin bir bölge. 3-4 hafta önce burada keşif yaptık. Buradaki gaz rezervi 300 bin hanenin doğalgazını karşılayacak. Kayaç petrolü arama çalışmalarımız da sürüyor. Trakya verimli bir saha olarak karşımıza çıktı. İnşallah en kısa zamanda bu bölgeden müsbet bilgiler alacağız ve sizlerin karşınıza çıkacağız. Yine bu bölgede yaptığımız başka yatırım da Silivri’de. Oraya yeraltı deposu yaptık. Kapasitesi 2.6 milyar metreküp. Şimdi bunu 2 katına çıkardık, ihalemizi yaptık, çalışmalarımız devam ediyor. Diğeri de Tuz Gölü’nde, orada da yine çalışmaları hızlandırdık. 1 milyar metreküpten 5 milyar metreküpe çıkacağız, doğalgazda arz problemini ortadan kaldıracağız” dedi.
TERMİK SANTRALİ SAVUNDU
Yılan hikayesine dönen termik santral yapımından vazgeçildiğini birinci ağızdan ifade eden Dönmez, “Kömür açısından Türkiye’nin her bölgesinde rezervimiz var. Bunun için de birçok yerde elektrik enerjisi santrali çalışmalarımız başladı. Çerkezköy’de linyit kömürü bulduk. Rapor hazırlandı, bakanlığımıza sunuldu. Ancak şöyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Buradaki rezervin teknik ve ekonomik olarak uygun olmadığı ortaya çıktığı için bu projeden vazgeçildi. Ancak, duydum ki burada bazıları ‘Biz istemediğimiz için olmadı’ beyanatında bulunmuşlar. Öyle bir şey değil. Teknik nedenlerden dolayı bunu yapamıyoruz. Anadolu’da projelerimiz devam ediyor. Eskisi gibi değil, modern bir şekilde termik santrallerimiz yapılıyor, çevreyi kirletmiyor” diyerek birçok kanser vakasına sebep olan kömürlü termik santrali desteklediğini ifade etti.
BAKAN DÖNMEZ, EDİSON’A ÖZENDİ
Pınarça’ya 20 yıldır bakan gelmediğini ifade eden Dönmez; “Pınarca'ya 20 yıldır bakan gelmediğini söylediler. Ayrıca memnun oldum. Şunu bilin gönül isterdi ki sizlerle daha sık bir araya gelelim. Fakat evinizde ya da işyerinizde anahtarı her çevirdiğinizde lamba yanıyorsa bu kardeşiniz sizin evinizde demektir” ifadelerine yer verdi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.