banner57

Birliğimizi ve beraberliğimizi korumak istiyoruz

Muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu seçim programları kapsamında Tekirdağ’a geldi

Birliğimizi ve beraberliğimizi korumak istiyoruz

 
Tekirdağ’da İsmet İnönü Kapalı Spor Salonu’nda sivil toplum örgütlerine hitap eden İhsanoğlu “Tekirdağ’a girdiğimiz andan itibaren  her köşe başında gördüğümüz sevgi seli ve coşku bizi gerçekten sevindirmiştir ve bu bize Trakyamızın aydın yüzünü göstermiştir. Biraz önce birkaç arkadaşım gurbet  diyarından olduğumu söyledi. Evet ben gurbet diyarında doğdum ama benim babam Yozgatlı fakat benim annem kaybolan torağın kızıydı Rodosluydu. Türk bir ailenin kızıydı. Biliyorum bunun ne demek olduğunu çok daha iyi bilirsiniz, onun için biz vatanımızı kaybetmek istemiyoruz. Biz vatanımızı korumak istiyoruz, biz birliğimizi ve beraberliğimizi korumak istiyoruz, biz ayrılık ortamını aramızdan söküp atmak istiyoruz” dedi.
 SİYASİ GÖRÜŞLERİN YERİ SİYASİ PARTİLERDİR
 Sivil toplum örgütlerine hitap eden Ekmeleddin İhsanoğlu  siyaset yapma yerinin Meclis olduğunu belirterek “Türkiyemiz çok kısa zaman sonra göz kapayıp açıncaya kadar, 10 Ağustos geldiği gün Türkiye sandığa gidecek. Fakat bu sefer farklı bir sandığa gidecek belediye reisi  seçimlerine gitmeyecekler. Geçen Mart ayında gittiğimiz gibi veya milletvekili seçimlerine gidecek değil birkaç kişiyi seçmeyecek. Bir tek kişiyi seçecek. Yani 3 tane aday var onlardan bir tanesini seçecek. İşte o üç adaydan bir tanesi olarak sizlerden destek istiyorum.
 
RASYONEL DÜŞÜNÜN
Şimdi ben sizi biraz rasyonel düşünmeye davet ediyorum. Bu davetimi de sadece sizlere değil burada bulunan siz değerli kardeşlerime değil bütün 76 milyon vatandaşımızı akıllarını yürütmeye davet ediyorum. Hislerimizi bir kenara bırakalım. Hislerimiz kuvvetli heyecanımız kuvvetli eve biz bu heyecanla hislerimizle vatanımızın birliğini beraberliğini koruruz ama ben diyorum ki bir tek mevki için bir tek makam için tek bir kişi seçiliyor. Bu kişiyi doğru bir şekilde seçmezsek 5 sene kaybederiz ve bu beş sene içerisinde Allah korusun nelerle karşılaşacağımız şimdiden belli oldu zaten. İçeri de ve dışarıda sorunlarımız belli. 

BİRLİK VE DİRLİK TOHUMLARINI EKMEK LAZIM
Şimdi içeride huzursuzluk var neden ? Çünkü cepheleşmeden bahsediyoruz, kutuplaşmadan bahsediyoruz. Sen, benden bahsediyoruz. Sizlerden, bizlerden bahsediyoruz, kutuplaşmadan bahsediyoruz ve insanlar arkalarından güç alarak belli mevkilere ulaşmak istiyorlar ama arkalarına aldıkları bu güç 76 milyonun gücü değil. Bunun bir kısmı peki 76 milyonun tamamı nerede ?  Onlar mühim değil. Bu böyle olunca elbet de 76 milyon içerisinde sızıntılar oluyor. İşte bu sızıntıyı önlemek için iç cepheyi birleştirmek lazım ayrıştırmamak lazım. Bunun birlik tohumlarını, dirlik tohumlarını ekmemiz lazım. Bu yolda büyük gayretle çalışmamız lazım.
Türkiye’yi önümüzde 5 yıl selametle, sükunetle, kavga etmeden, gerginlik yaratmadan, ayrılıp bükmeden, zıtlaştırmadan ve cepheleştirmeden yönetecek, bütün vatandaşları, 76 milyon insanımızı birleştirecek Cumhurbaşkanı seçeceğiz.
 
PARTİ SEÇİMİ DEĞİL
Bunu söyledikten sonra tekrar ediyorum, 10 Ağustos’ta ki seçim bir tek Cumhurbaşkanlığına yapılacak seçimdir. Herkes daha önceki seçimlerde verdiği partiye daha sonra da verebilir. Yani önümüzde ki yaz siz gene bildiğiniz partiye oy verebilirsiniz bu sizin tabii hakkınızdır, tercinizdir ama unutmayınız ki önünüzde üç aday var ve bir mevki var. Siz bu üç adaydan birisini seçeceksiniz. Peki bunu neye göre seçeceksiniz? Benim şahsi kanaatim şudur herkes 76 milyonu kucaklayan bir Cumhurbaşkanı görmek istiyor. Milleti ikiye bölen benden yana senden yana insanları bölen bir Cumhurbaşkanı görmek değil. Millet en tepe makamına göndereceği insanı bir siyasi partinin savunucu olmaması hususunda kanaat sahibidir. Siyasi görüşlerin yeri meclistir. Siyasi görüşlerin yeri siyasi partilerdir. Devletin tepesinde özel bir siyasi gündem belirlenmez” dedi.
 
ADALET VE HAKKANİYET VURGUSU
İhsanoğlu vatandaşlardan sakin kafayla, vicdanları istikametinde giderek 10 Ağustos’ta oylarını kullanmalarını isteyerek, şunları söyledi: “Neyin peşindeyiz ve değiliz, bunu söyleyeceğiz. Değişik kanallarda yaptığımız konuşmalar, röportajlar yayımlanıyor, gazeteler yazıyor ama devletin resmi televizyonu bize 3 dakika verirken, başka adaya 500 dakika veriyor. Ben ve üçüncü adaya birer, ikişer, üçer dakika veriyor. 553 dakika 3 adaydan birisine veriyor. ‘Adalet, hakkaniyet, mağduriyet’ dedikleri bu. Bu 553 dakikayı alanlar mağdur oluyorlar. Biz gaddar oluyoruz. Türkiye’deki yeni dilin, yeni zihniyetin ifadeleri. İşte halkımız da bu zihniyeti, bu dili reddediyor, nefret söylemini istemiyor. Bu indirgemeci alışkanlıkları istemiyor, hisarcı, tekelci anlayışı istemiyor, hür seçim istiyor.”
 
 
TÜRKİYE ‘NİN BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACI VAR
Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu Tekirdağ programları kapsamında sahil dolgu sahada Süleymanpaşa Belediyesi’nin onuruna verdiği iftar yemeğinde Tekirdağlı vatandaşlara hitap etti. Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu belirten çatı adayı İhsanoğlu “Ben burada şunun altını çizmek istiyorum. Biraz önce filmde seyrettiğiniz gibi tüm Türkiye’nin bir ve beraber olmaya ihtiyacı var. Türkiye’nin temel niteliklerini yani Anayasa’da belirtilen sosyal hukuk devleti laik niteliklerini koruması lazım gelir. Türkiye’de kanun hakimiyetinin ve kanun karşısında ki vatandaşların eşitliğin tesis edilmesi lazım gerekir. Türkiye’de maalesef bu konuda önemli sıkıntılar çekmiştir ve çekmektedir. Kanunların yanlış tatbikinden adaletin gecikmesinden Türkiye’de çok sayıda insan mağdur olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
MİLLİ GELİR EŞİT DAĞILMIYOR
ŞİŞKO KEDİLER TÜRÜYOR
Tekirdağ sahil dolgu sahada vatandaşlara hitap eden muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu “Türkiye’de refah belirli bir istikamette veya belirli noktalarda yoğunlaşıyor. 5-6 seneden beri 10.000 dolar denilen kişi başına düşen milli hasıla ve milli gelir maalesef 76 milyon arasında eşit bir şekilde dağılmıyor. Bazı yerlerde birikiyor. Geçen gün Bursa’da da belirttiğim gibi şişko kediler türetiyor. Çünkü o eti, o gıdanın çoğunluğunu şişko kediler yiyorlar  ve böylece bir adaletsizlik oluyor. Sosyal refah devleti sosyal devlet insanların alın teriyle mesut hayat yaşamaları onurlu bir hayat yaşamaları demektir. Yani sadaka ile, iade ile değil alınlarının teriyle yaşamaktır. Türkiye’de tabi sosyal hizmetlerin devam etmesi lazımdır ama bu hizmetler devam ederken işsizliği de gidermek gerekmektedir ve asgari ücretleri de yükseltmek lazım. Fert başına düşen geliri de yükseltmek lazım ve bunu adaletli dağıtım şeklinde yapmak lazım.
 
ALLAH BU MİLLETE ZEVAL VERMESİN
Diyeceksiniz ki bunlar Cumhurbaşkanının işi mi icranın işi mi? Elbette icranın işi değil hükümetin işidir ama hükümetin başında hükümetin üstünde Cumhurbaşkanı vardır. Cumhurbaşkanı halktan aldığı destekle güçle halkın menfaatlerini çıkarlarını gözetmesi lazımdır. Cumhurbaşkanının Anayasa’da ki görevleri arasında bu var, ayrıca bu sefer bu 10 Ağustosta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanının  halktan aldığı destekle doğrudan doğruya bireysel verilen oylar ile onların gücüne sahip olacaktır. Onun için 10 Ağustos gerçekten çaresizlik çaresidir. 10 Ağustosta Tekirdağlıların bütün Trakyalıların ve Türkiye’nin 76 milyonun arkamızda olacağını hissediyorum. Allah bu millete bu devlete zeval vermesin” diyerek sözlerini noktaladı.
 
 
Cumhurbaşkanı Adayı Prf. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu iftar programı  sonrasında Tekirdağ programını noktaladıktan sonra Tekirdağ’dan ayrıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.