banner57

CHP TRAKAB'a savaş açtı

TRAKAB tarafından hazırlanan Ergene Çevre Düzeni Havza Planı'nın hazırlanma amacının dışına kaydırılarak, İstanbul'un baş edemediği sorunların, dezavantajlı sanayilerin ve buna bağlı nüfus fazlalığının ivedilikle Trakya'ya kaydırılarak İstanbul'un rahatlatılmasının amaçlandığını belirten Trkakyalı CHP Milletvekilleri, 30 tane daha CHP'li Milletvekilinin de desteği ile Meclis Araştırması yapılmasını istediler.

CHP TRAKAB'a savaş açtı

TRAKYA KİRLENİOR

Tekirdağ CHP Milletvekilleri Enis Tütüncü ve Faik Öztrak'ın da altına imza attığı Meclis Araştırma önergesinde Trakya'nın aldığı aşırı göç ve buna bağlı imar uygulamaları yanında giderek yoğunlaşan çarpık sanayileşme, tarımda yanlış toprak, su ve zirai ilaç kullanımı vb. nedenlerle meydana çıkan sanayi toprak, su ve hava kirliliğindeki boyutlar yöredeki insan ve çevre yaşamını tehdit eder noktaya geldiği belirtilerek, Trakya'nın kanayan yarası olan Ergene Nehri ve Çorlu Deresi'nde, su yerine zehir aktığına dikkat çekildi.

Bu sorunları çözmek amacı ile yapılan Trakya Üniversitesi tarafından Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı'nın 2004 yılında yani 59. Hükümet döneminde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandığı belirtilen Meclis Araştırma önergesinde şöyle denildi:

HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE DEVREDİLDİ

"Bu planda 2020 yılı hedeflenmiş ve gecikmeyle de olsa 1/25000 ölçekli planın yapılması süreci başlatılmıştır. Bu aşamada havza planının bir hükmü uyarınca oluşturulan su birliği 'Ki daha sonra Trakya Kalkınma Birliği yani TRAKAB adını almıştır' küçük ölçekli planların yapılması için ihaleye çıkarılmıştır. Ancak her nedense ihale daha sonra iptal edilmiş ve 1/25000 ölçekli plan hazırlama işi, İstanbul Büyükşehir Belediyes'ne (BİMTAŞ), hem de hukuka aykırı bir şekilde devir edilmiştir.

BİMTAŞ AKTARDI

BİMTAŞ ise söz konusu planın yapılmasını, kendisinin bir alt birimi olan İstanbul Metropoliten Planlamaya aktarmıştır. Müteakiben İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TRAKAB ve Çevre Orman Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolde 1/100000 ölçekli plan üzerinde değişiklikler yapılabileceği hükmüne yer verilmiştir."

YANLIŞ VE SAKINCALI

Böylece planın hazırlanma amacının dışına kaydırıldığını belirten CHP Milletvekilleri, " Trakya'daki üç ili İstanbul'un giderek ağırlaşan sorunlarının çözülmesinde ana yüklenici konumuna dönüştürmek son derece yanlış, sakıncalı, hatta tehlikeli bir tercih olacaktır.

MECLİS BAŞKANLIĞINA VERDİLER

Yukarıda değinilen sakıncaların ve doğacak sorunların tespiti ve bunların çözüme kavuşturulması için gereken önlemlerin alınmasıve doğru politikaların oluşturulması amacıyla Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz" diyerek, hazırladıkları Meclis Araştırma Önergesi'ni Meclis Başkanlığı'na sundular. CHP Trakya Milletvekilleri tarafındanhazırlanan ve CHP'li 40 yakın Milletvekilinin imzası ile Türkiye Büyük millet Meclisi'ne verilen Meclis Araştırma Önergesi'nde şöyle denildi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

"Trakya bölgemiz aldığı aşırı göç ve buna bağlı plansız imar uygulamaları yanında giderek yoğunlaşan çarpık sanayileşme, tarımda yanlış toprak, su ve zirai ilaç kullanımı vb. nedenlerle meydana çıkan sanayi toprak, su ve hava kirliliğindeki boyutlar yöredeki insan ve çevre yaşamını tehdit eder noktaya gelmiştir.

Öte yandan Ergene Havzası'ndaki yer altı su seviyesi her yıl dört beş metre düşmektedir. Istranca suları koruma altındaki su basar ormanları, Yıldız Dağları ve Trakya doğal hayatı tehlike altındadır. Bu kaynakları besleyen Istranca Derelerine İstanbul'un su ihtiyacı için yıllar önce el konumuş durumdadır. Trakya'nın yakın gelecekte büyük bir susuzluk tehlikesiyle karşılaşması kaçınılmaz görülmektedir.

Trakya'nın kanayan yarası olan Ergene Nehri ve Çorlu Deresi'nde, su yerine sanki zehir akmaktadır. Kükürdioksit kirliliği açısından Türkiye'deki en kirli iller sıralamasında Tekirdağ beşinci sırada, Edirne sekizinci sıradadır.

Yukarıda değinilen bu sorunların önce kontrol altına alınması daha sonra çözülmesi amacıyla Trakya Üniversitesi tarafından Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı 2004 yılında yani 59. Hükümet döneminde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Bu planda 2020 yılı hedeflenmiş ve gecikmeyle de olsa 1/25000 ölçekli planın yapılması süreci başlatılmıştır. Bu aşamada havza planının bir hükmü uyarınca oluşturulan su birliği 'Ki daha sonra Trakya Kalkınma Birliği yani TRAKAB adını almıştır' küçük ölçekli planların yapılması için ihaleye çıkarılmıştır. Ancak her nedense ihale daha sonra iptal edilmiş ve 1/25000 ölçekli plan hazırlama işi, İstanbul Büyükşehir Belediyes'ne (BİMTAŞ), hem de hukuka aykırı bir şekilde devir edilmiştir. BİMTAŞ ise söz konusu planın yapılmasını, kendisinin bir alt birimi olan İstanbul Metropoliten Planlamaya aktarmıştır. Müteakiben İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TRAKAB ve Çevre Orman Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolde 1/100000 ölçekli plan üzerinde değişiklikler yapılabileceği hükmüne yer verilmiştir.

Gelinen noktadaki endişe ve sorun, Ergene Çevre Düzeni Havza Planı'nın hazırlanma amacının dışına kaydırılarak, İstanbul'un baş edemediği sorunların, dezavantajlı sanayilerin ve buna bağlı nüfus fazlalığının ivedilikle Trakya'ya kaydırılarak İstanbul'un rahatlatılması olasılığından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu üç ilin tarımsal alanları, doğal kaynakları, ormanları, yer altı ve yer üstü suları, kıyıları ve çevre değereri esasen şuanda dahi yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu çerçevede Trakya'daki üç ili İstanbul'un giderek ağırlaşan sorunlarının çözülmesinde ana yüklenici konumuna dönüştürmek son derece yanlış, sakıncalı, hatta tehlikeli bir tercih olacaktır. Yukarıda değinilen sakıncaların ve doğacak sorunların tespiti ve bunların çözüme kavuşturulması için gereken önlemlerin alınmasıve doğru politikaların oluşturulması amacıyla Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.