Dev proje hizmete açıldı

Çerkezköy Belediyesi tarafından tahsis edilen konumda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Dev proje hizmete açıldı
15 Mart 2019 Cuma 15:11

27 MİLYON LİRAYA MAL OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Çerkezköy Otogarı’nın yanında 27 milyon TL’lik yatırım ile hizmete açılan Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay açılışta yaptığı konuşmasında, “Bugün büyük bir coşku ve heyecan, bugün büyük bir mutluluğu büyük bir onur büyük bir gururla 5 yıl evvel bu toraklara hizmet etme sevdası, hizmet etme aşkı ile seçildiğimiz, göreve geldiğimiz günden bu yana yeni bir mutluluğu ve yeni bir gururu Çerkezköy’de hemşerileri ile paylaşıyor olmanın coşkusunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Bu coşkuya, heyecana ortak oldunuz. Bu mutlulukları, bu heyecanları yaşamak için verilen mücadeleler, emekler vardır. Bu yola omuz koyanlarla engellemek için çaba gösterenlerin mücadelesi var. Bunun sonunda yalanları ve iftiralara görmek var. Eserlerimizin ortaya çıktığı anlarda bile bir sürü sıfatları olan insanların senin ismini telaffuz edememesi, seni görmezden gelmesi çalışmalarına şahit olmak var” dedi.
ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ
Yapılan yatırımlar dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür eden Akay, “Biz bir toprak alanda, çocuklarımızın taştan kale yaparak top oynadığı yere bir hayal kurarız. Daha sonra o alanlara suni çimli bir saha, bir basketbol, bir voleybol sahası yaparız. Sonra geçer karşısına çocuklarımızı izleriz. Daha önce zifiri karanlık olan alanlarda bugün binlerce çocuğumuzu birlikte oynarken görürüz. Onları seyrederiz, onların gözündeki mutluluğu tarifsiz yaşarız. Sonra köhne bir Pazar Yeri’nde Pazar yaptığımız günler aklımıza gelir. Sonra o alan modern bir Pazar Yeri’ne dönüşür o alan. O modern alanda kendimizi seçim çalışması yaparken buluruz. Sonra bataklık bir alana gidersin, çamur içerisinde, bataklık içerisindedir. Sonra uğraşırsın, didinirsin, mücadele edersin o alanı modern bir spor kompleksi haline getirirsin. Sonra bir maç seyrederken, çekirdek çıtlatırken o spor yapan gençlerin güzelliğini görmekten mutluluk duyarsın. Sonra bir mahalle kokudan dökülür. Ortaya koca yürekli bir Büyükşehir Belediye Başkanı çıkar, derenin kıyısında yürür, o bölgedeki bataklık kenarındaki çocukları görür, mahallelinin dertlerini, sıkıntılarını görür ve zifiri karanlık, berduşların cirit attığı, kap karanlık bir alan bir Kent Meydanı, binlerce çocuğun buluştuğu Kent Meydanı ortaya çıkar. İşte böyle koca yürekli bir Belediye Başkanı ile çalışıyor olmanın mutluluğunu yaşarsın” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLUĞUNDAN ÖRNEK VERDİ
1984 yılında ilkokula giden Vahap Akay’ın tiyatro seyretmeye Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’ne gittiğini, 35 sene sonra Belediye Başkanı olduğunu yine tiyatro izlemeye Halk Eğitim Merkezi’ne gitmek zorunda kaldığını belirten Akay “Sonra Allah kısmet eder, millet te müsaade eder 35 sene sonra o öğrenci Vahap Akay Belediye Başkanı olur. Ve yine bu defa tiyatrolar getirmeye başlar ve Halk Eğitim Merkezi’ne gitmek zorunda kalır. Çerkezköy’ün 35 yıllık kaderini değiştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’tan Allah bin kere razı olsun” şeklinde konuştu.
“SÖZ NASIL VERİLİR GÖSTERDİK”
İlçe halkına 2014 seçimi öncesi verdiği sözleri tuttuğunu ifade eden Akay, “2009 yılında bu topraklarda dolaşırken bazı sözler verilmiş. Temel atma da demiştim ki ‘Birileri söz verdi ama temel böyle atılır’ demiştim. Şimdi diyorum ki söz nasıl verilir, nasıl yerine getirilir sizlerin takdirine bırakıyorum. Allah herkese tutabileceği sözleri vermeyi ve yerine getirmeyi nasip etsin. Bizler bu mücadeleyi verirken birileri bizleri yok saymaya, karalamaya, küçümsemeye çalışırken, yapılanları görmezden gelmeye çalışırken bunlar tutmayınca bunlarla iftira atmaya, karalamaya çalışırken biz hiç birine aldırmadan başımız dik, alnımız ak bu milletin karşısına çıktık ve gerekeni de yaptık. Bu sözleri söyleyenlerin dediklerine gülüp geçen, sadece işi ile, görevi ile ilgilenen, verdiği sözleri yerine getirmekle mücadele eden bir 5 yıl geçirdik. Bu sebeple bizler dünü unutmadan, bugünü hatırlayarak, değişimi Çerkezköylü hemşerilerimle paylaşarak, yaşayarak geleceğe sizlerle beraber gururla, mutlulukla, emin adımlarla yürüyoruz” diye konuştu.
“GAZA GELME”
“Gaza gereke belediye başkanı olunmuyor” diyerek Kozuva’ya göndermede bulunan Akay konuşmasında, “Bizi bu göreve bu millet getirdi. Bizleri bu göreve getiren bu millete, bu insanlara bir defa saygılı olmayı öğreneceksin. Görevi veren milletine güveneceksin. O yüzden çıkıp kendini bu millete doğruyu anlat. Doğru anlatabilirsen ne ala. Ben 5 yıl boyunca vatandaştan, milletimden aldığım bu vazifenin sorumluluğunu bilen, bununla yaşayan bir Belediye Başkanıyım. Dolayısı ile bu işler gaza gelme ile olunmuyor, gaza gelerek Belediye Başkanı da olunmuyor. Belediye başkanı da yapan milletin ta kendisidir. O yüzden sen de millete saygılı olacaksın. Bunun başka bir çaresi yok” ifadelerine yer verdi.
‘SALINCAK BELEDİYESİ’ SÖYLEMLERİNE CEVAP VERDİ
“Adını Salıncak Belediyesi koyacaklarmış” diyerek AK Partililer arasında yaşanan diyalogu dile getiren Akay, “Millete park yapmışız, bahçe yapmışız adını Salıncak Belediyesi koyacaklarmış. Yav arkadaş, sen 5 sene evvel bu topraklarda, bu insanların parkına, bahçesine gidemeyecek durumda olduğunun farkında mıydın acaba? O zaman bu memlekette neler yaşanıyordu? Sen neredeydin, bunlardan haberin var mıydı acaba? Bu insanlar, bu vatandaşlar kapısının önündeki parka, bahçeye gidemeyecek, bu insanı durumdan dahi Çerkezköy’ü uzaklaştırmış durumdaydınız. Çerkezköy’ü yeni yeşil alanları ile 118 noktasında yaptığımız park ve bahçe çalışmaları ile Kadir Başkanımın emeği ile bir büyük Kent Park ile buluşturduk. O Kent Park senin ‘İki Salıncak’ demenle değerini kaybetmez. Biz o parklarda, bahçelerde bir anneye, çocuğunu parka götürme özgürlüğünü geri teslim ettik. Sen bu özgürlüğü bile bu insanların zamanında elinden almışsın elinden.   Bu memlekette kumarhaneye dönen, horoz dövüştüren parklar, bahçeler vardı. Şimdi anneler, çocuklar gururla, mutlulukla bu park ve bahçelerde buluşabiliyorlarsa, senin 5 yıl evvel unuttuğun Tepe piknik Alanı’na o insanlar o dönemde giremiyordu bugün ise mutluluk içerisinde, kardeşlik içerisinde, yan yana piknik yapabiliyorlarsa, çocuklarını mutluluk içerisinde oynatabiliyorlarsa bunu bu 5 yıllık dönemde Çerkezköy Belediyesi başardı. Senin öyle ‘Salıncak Belediyesi’ demene papuç bırakacak da değiliz. O yüzden kim ne anlatırsa anlatsın, ne yaptığını bilen, ne işler yaptığını bilen bir görev anlayışı ile 5 yıldır bu görevi yapıyoruz. Bu görev süresinde beni yalnız bırakmayan kıymetli yol arkadaşlarım Meclis Üyelerime, bu inşaatın yapılmasında emeği geçen, katkı koyan Çerkezköy Belediyesi’nin değerli personellerine, her defasında bu çalışmalarda bizlerin yanında olan, beraber olan Belediyemiz çalışanlarına, bu desteği bizlerden esirgemeyen Çerkezköylü hemşerilerime teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Seçime 18 gün kala yeni hedeflerimizi, projelerimizi kapı kapı gezerek anlatmaya çalışıyoruz. Çıktığımız bu yolda inşallah Allah bizleri sizlere mahcup etmeden yeni 5 yılda hep beraber yol alacağız. Sizlerle beraber el ele, kol kola 2024’e kadar ‘Sevdamız Çerkezköy’ demeye devam edeceğiz” diyerek söylemlere cevap verdi.
4 İLÇEYE KÜLTÜR MERKEZİ KAZANDIRILDI
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise açılışta yaptığı konuşmasında Tekirdağ’da 4 farklı ilçede kültür merkezi temeli attıklarını belirterek “Bir hafta sonra Kapaklıdakinin açılışını yapacağız. 2019’un sonuna doğru da Ergene ve Saray Kültür Merkezlerini de açacağız. Tekirdağ Türkiye’nin nüfus artışında ikinci sıradadır. Tekirdağ’ın 5 yıl içerisinde bir Çerkezköy kadar nüfusu arttı. 11 ilçeye 11 okul yaptık. İsmini ne koyalım diye belediye başkanlarına sorduğumuzda ya Mustafa Kemal dediler, ya Atatürk dediler, ya Cumhuriyet dediler, ya İsmet İnönü dediler. Son yıllarda yıpratılmaya çalışılan ama hiçbir zaman yıpratamayacakları bu isimleri koyduk. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kalbidir, bu ülke ebediyen var olacaktır ve bu kalp ebediyen atmaya devam edecektir” diyerek yapılan yatırımlardan söz etti.
“GEÇMİŞE SAHİP ÇIKMAK LAZIM”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “‘Belediyeler iktidar ile birlikte coşacak’ diyenlerin geçmişini biliyoruz. Çerkezköy 10 yıl boyunca iktidar partisi tarafından yönetildi. Bugün ne mutlu bize ki bir kültür merkezinin açılışın yapıyoruz. Bizim onlarla eğitime, kültüre, sanata bakışımız aynı değil. Onlar kültürü sınırlı bir popülizm aracı olarak görüyorlar. Eğitimi kindar nesiller yetiştirmenin bir adı olarak görüyorlar. Biz eğitimi çağdaşlaşmak için herkese sunulması gereken bir fırsat olarak görüyoruz. Kültürü bizim için dünyamızı zenginleştiren bir yaşam biçimi olarak görüyoruz. Sanatı evrensel değerlendiriyoruz. Geleceğimize bırakacağımızı en önemli şey kültürümüz ve tarihimizdir. Geçmişe sahip çıkmak lazım. Onlar için Atatürk ve İsmet İnönü iki ayyaş, zaten Kurtuluş Savaşı da vermedik biz. Zaten denize de dökmedik. Ama ne yaparlara yapsınlar kimse ne geçmişte verdiğimiz mücadelenin, ne Kurtuluş Savaşı’nın ne bağımsızlık mücadelemizin ne de bugün bizim 5 yılda Tekirdağ’da yaptıklarımızın üzerini örtemez” dedi.
“ÇİFTÇİNİN ÖDENEĞİ ÖDENMEDİ”
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Genel bütçeden Tekirdağ’ımıza 5 yılda 786 milyon lira para gelmiş. Biz vatandaşımızın hayatlarını kolaylaştıracak tesisler yaparken onlar cezaevi yapıyorlar. Takdir sizlerin” dedi. CHP Tekirdağ Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise ekonomik krize değinerek, “Başkanlarımız gerçekten gururlu konuşma yaptılar. Bizim başkanlarımızda metal yorgunluğu yok, heyecan var” dedi. Beş yıl boyunca Tekirdağ halkının devlete 27 milyar TL vergi ödediğini ifade eden Öztrak “Ankara bize 837 milyon lira verdi. Benim Büyükşehir Belediyelerim ve ilçe belediyelerim bu beş yılda 4 milyar TL harcadı. Koca Ankara’nın gönderdiği paranın 4 katı para harcamışlardır. Bunların yaptıkları her zaman böyledir. 35 milyar dolar Suriye’den gelenlere yardım etmişler ama EYT’lilere hiçbir şey vermemişler. Sihirli formülünüzü neden çiftçilere, atanamayan öğretmenlere, EYT’lilere vermiyorsunuz. Bu yıl iktidar 27 milyar TL çiftçiye destek vermeleri lazımken 17 milyar TL ödemiştir. Meydanlarda mangalda kül bırakmıyorlar ama çiftimizin 10 milyar lirasını neden eksik veriyorsunuz” diye konuştu.
“İŞSİZ NÜFUS SAYISI 7 BUÇUK MİLYON…”
“Bugün Türkiye ciddi bir krizdedir” diyen Öztrak, “Sokaktaki insanlar ekonomi konuşmamı istiyorlar. Arazimizin tapusunu arabaların ruhsatını, bankalara kaptırmaktan korkuyoruz diyorlar. Bir yılda işsiz sayısının ne kadar arttığını biliyoruz. 4 milyon geçilmesin diye matematik oyunu yapsalar da gerçek rakam 7 buçuk milyon işsiz var. Bu işsiz sayısı dünyada 93 ülke nüfusundan daha fazladır. Biz tencere boş diyoruz, onlar bize terörist diyor. CHP Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve iki büyük eserim dediği iki şeyden birisidir. CHP’de teröriste gerilla diyen Belediye Başkan adayı yoktur. Ama onların Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı bunu diyebiliyor. Garip dönemden geçiyoruz. Partiler belediye başkan adaylarının yapacağı projeler ve hizmetlerle uğraşmıyorlar, Chp’nin seçim kazanacak belediye başkanlarına çalmaya çalışıyorlar. Büyükşehirleri millet ittifakı olarak Balıkesir, Manisa, Bursa, Antalya, Adana, Mersin, Ankara ve istanbul’u alıyoruz. Tekirdağ ve diğerleri zaten bizdedir” dedi.
 “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”
 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Öztrak, “Üzerine Cumhurbaşkanı zırhı giymiş AKP Genel Başkanı sabahtan akşama kadar bizlere söylemediği kalmıyor.  Kendisine laf eden CHP’lilere sizi hapsederim, milyonluk dava açarım diyor. Korkunun ecele faydası yok. Sonuç itibariyle belediye başkanlığı seçimi yapıyoruz. Genel seçim değildir. Üç beş belediye kaybedeceğim diye insanları bölmek niye? Ama bizim Cumhurbaşkanımız insanların arasına nifak sokmaktan bölmekten başka bir şey yapmıyor. Bu ülkenin cumhurbaşkanlığı sıfatını taşıyan birisi genel başkan sıfatıyla çıkıp kürsülerde çay dağıtıyor. Bunun savunulacak yanı yoktur. Artık ne olacağı gözüktü. Yeni hedef koyduk. Her yerde yüzde 60’ı aşacağız. Bu başarıyı yakalayacağımızdan eminim” şeklinde açıklamalarda bulundu. Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak Atatürk Kültür Merkezi faaliyete açıldı.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.