banner57

Eğitim-Sen’den yıl sonu değerlendirmesi

Eğitim-Sen Çerkezköy Temsilciliği 2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı’na ilişkin olarak yılsonu değerlendirmesi yaptı. Yapılan değerlendirmede eğitim sorunlarının katlanarak arttığı ve yaşanan bu sorunlara çözümler üretilemediği belirtildi.

Eğitim-Sen’den yıl sonu değerlendirmesi

Eğitim-Sen Çerkezköy Temsilciliği yazılı bir basın açıklaması yaparak, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır karşı karşıya kaldığı sorunların, 2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda artarak devam ettiğini dile getirdi.
Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içinde, daha önceki dönemlerde olduğu gibi, eğitimin çözüm bekleyen en temel sorunlarını çözme noktasında yeterince adım atılmadığının belirtildiği açıklamada gibi, var olan sorunların artarak devam etmiş olması düşündürücü olduğu dile getirildi.
EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLAR BİLİNÇLİ POLİTİKLARIN SONUÇLARI
Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar elbette bugün ortaya çıkmamış, yıllardır sürdürülen serbest piyasacı, diğer kamu hizmetleri gibi eğitimi ticarileştirmeyi ve özelleştirmeyi hedefleyen bilinçli politikaların bir birikimi olarak bugünlere gelinmiştir. AKP iktidarı, bu olumsuz birikimi daha da arttırmak için elinden geleni yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllar içinde kamu hizmetlerinde yaşanan yaygın ticarileştirme ve özelleştirme uygulamaları, bir bütün olarak eğitim sistemini ve eğitimin bileşenlerini de doğrudan olumsuz etkilemiştir.
YENİ SORUNLAR EKLENDİ
Eğitimin ve eğitim emekçisinin bir türlü çözüme kavuşturulmayan sorunları artarak devam etmektedir. Kamusal eğitimin zayıflatılması, eğitimin tamamen paralı hale getirilmek istenmesi, ilköğretim ve ortaöğretimde dershanelerin tarihte hiç olmadığı kadar öne çıkması, cinsiyet, etnik kimlik ve mezhep ayrımcılığına ilişkin uygulamalar, ataması yapılmayan öğretmenlerin durumu, ücretli-vekil öğretmenlik uygulama larının devam etmesi, yaşanan yoğun siyasi kadrolaşma uygulamaları, öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yaşanan sorunlar, hizmetli, memur ve teknik personelin sorunları, üniversitelerde yaşanan akademik ve idari sorunlar vb gibi pek çok sorunun çözümü için adım atılmadığı gibi, geçtiğimiz dönemde bu sorunlara yeni sorunlar da eklenmiştir.
SORUNLAR ARTARAK DEVAM ETTİ
2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda derslik, okul, öğretmen, memur ve hizmetli açıklarına da çözüm üretilmemiş, okulların araç gereç ve fiziki altyapı ihtiyaçları giderilmemiş, eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik, sosyal ve özlük haklarında kayıplar yaşanmış, üniversite kapılarındaki yığılmayı önlemek için gerekli adımlar atılmamıştır. Kısacası her yıl yaşanan sorunlar geçtiğimiz yıl içinde daha da artarak devam etmiştir."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.