Ev işçilerine insanca iş

DİSK Lastik-İş Çerkezköy Temsilciliği Konfederasyonlarının 100. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda karara bağlanacak ve ev işçilerine insanca bir iş sağlanması sağlayacak olan "Ev İşçilerine İnsanca İş" başlıklı sözleşmenin AKP Hükümeti tarafından onaylanmasını talep edeceğini bildirdi.

Ev işçilerine insanca iş
17 Haziran 2011 Cuma 00:00

Türkiye’de hala ev işçilerinin verdiği hizmetler iş  olarak sayılmıyor, ev işçileri çalıştıkları evlerde kötü muameleye maruz kalıyorlar. Türkiye’de ev işçileri yok sayılırken, 100. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda (ILO) bu yıl ev işçilerine insanca bir iş sağlanmasına yönelik bir sözleşme hazırlanıyor. Konu hakkında bilgi veren Lastik Çerkezköy Temsilciliği, Çerkezköy ve Trakya Bölgesi’nde de büyük bir sorun olan ev işçilerinin sigortasız ve insanca çalışma koşularının altında çalışmaya maruz bırakılmasının ILO Konferansı'nda alınacak karar ve bu kararın ülkemizde onaylanmasıyla düzeleceğini belirtiyor.
Lastik-İş Çerkezköy Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Uluslararası Çalışma Konferansı'nda kabul edilecek ve  ‘Ev işçilerine insanca bir iş’ sağlayacak sözleşme hakkında şu bilgilere yer verildi:
"Ev İşçilerine İnsanca İş sözleşmesi ilk defa geçen seneki 99. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda gündeme gelmişti. Bu sene işçiler, işverenler ve hükümetler konferansın son gününde, üzerinde ortaklaştıkları bir sözleşmeye imza atacaklar. Hükümetimizin sözleşmenin hazırlık sürecinde yer almasına rağmen sözleşmeye imza atıp atmayacağı henüz belli değil. Ancak Türkiye’de kamuoyuna yansıyan haberler dikkate alındığında, ev işçilerinin insanca bir işten ne kadar uzak olduğu daha görünür olmuş, Türkiye hükümetinin ev işçilerine yönelik bir sözleşmeyi onaylamasının ve gerekliliklerini yerine getirmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.
EV İŞÇİLERİ İŞÇİ OLARAK BİLE GÖRÜLMÜYOR
Türkiye hala evlerde çocuklara, yaşlı ya da engelli insanlara bakmaya, temizliğe, yemek yapmaya, çamaşırları yıkamaya, ütülemeye ve buna benzer ev işlerini görmeye gelen, kimi zaman çalıştıkları evlerde yatılı kalan ev işçisi kadınların hizmetlerini iş olarak saymamakta, onları işçi olarak görmemektedir. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bu işçilerin evlerde yaptıkları işlerin, dışarda yapıldığı düşünüldüğüne ekonomik bir değeri olduğu bilinmekte, yıllardır sendikalar, kadın örgütleri tarafından dile getirilmektedir.
Türkiye’de işçi sayılan emekçi kesim bile henüz insanca çalışma ve yaşama koşullarından, sendikal haklarını tam olarak ve özgürce kullanmaktan uzak bir hayat sürerken; yaptıkları işler, iş olarak sayılmayan ev işçisi kadınların karşılaştığı sorunların çözümü için ciddi müdahaleler gerektirmektedir. Ev işçisi kadınlar, işverenleri tarafından sadece işleri ile ilgili kötü muameleye maruz kalmamakta aynı zamanda her türlü fiziksel, sözlü, cinsel tacizi yaşamakta, sosyal güvenlikten ve sigortadan mahrum kalmakta, yatılı olanlar için çalışama saatleri belirsiz olup kimi zaman gün boyu sürmekte, ücretlerini bile düzenli alamamaktadırlar.
EV İŞÇİLERİN HİÇBİR HAKKI YOK
Oysa ki, ev işçisi kadınlar da tıpkı diğer işçiler gibi para kazanmak, ailelerini geçindirmek için çalışmakta, çalışmaya gittikleri evin sahibi ya da gönderildikleri şirket kadın işçilerin işvereni olmakta, örgütlenme ve toplu sözleşme yapma hakkından mahrum olmakta, tıpkı diğer emekçiler gibi çeşitli sağlık sorunları yaşamakta, ayrımcılığa maruz kalmaktadır.
Ev işçisi kadınların yaşadığı bu durum Uluslararası Ev İşçileri Ağı’nın (IDWN) öncülüğünde, Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu (IUF), Kamu Hizmetleri Enternasyoneli (PSI), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), ILO İşçi Faaliyetleri Bürosu’nun (ACTRAV) çabaları ile ev işçileri için bir ILO sözleşmesi yapılması ILO’nun gündemine gelmiştir.
TÜRKİYE EV İŞÇİLERİNE İNSANCA İŞ SÖZLEŞMESİNİ ONAYLAMALIDIR
ILO’nun bu sene düzenlediği 100. Konferans’ta 'Ev İşçilerine İnsanca İş' başlıklı bir sözleşmenin kabulü beklenmektedir. İşçi, işveren ve hükümetlerce çeşitli komitelerde tartışılan taslak sözleşme, konferans sonunda nihai halini alacak ve üye ülkelerin hükümetlerinin onayına sunulacaktır. DİSK heyeti olarak, Türkiye’deki ev işçisilerinin sorunlarına ve taleplerine sahip çıkmakta, onların sesini konferansta duyurmaya çalışmaktayız. Konferans sonunda sosyal taraflarca ortaklaşmış olacak sözleşmenin Türkiye hükümeti tarafından onaylanmasını talep etmekteyiz. Bu kapsamda onaylandığı taktirde sözleşmenin gereklilerinin yerine getirilmesi için sürecin takipçisi olacağız."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.