Fen Lisemiz açıldı

Çetin Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin ve eşi Seval Çetin’in Çerkezköy’e kazandırdıkları Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi’nin açılışı gerçekleşti

Fen Lisemiz açıldı
29 Eylül 2018 Cumartesi 13:37

Yoğun katılımla gerçekleşen törene Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan,TBMM Başkan Vekili Prof.Dr. Mustafa Şentop, AKPTekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Uğur Erem, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan,Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve şube müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
İNSANA VE GELECEĞE YAPILAN YATIRIM
Törenin açılış konuşmasını yapan Ahmet Çetin, “Bugün bu anlamlı günde bizlerle birlikte olduğunuz için şahsım ve ailem adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bugün bizim için ilklerin yaşandığı tarihi bir güne hep birlikte tanıklık ediyoruz. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için eğitimli iş gücüne eskisinden daha çok ihtiyacımız var. İyi bir eğitimin 3 temel şartı güçlü bir alt yapı, iyi bir donanım ve eğitimde çalışan kalifiye iş gücüdür. Devletimiz bu konularda  gerekeni geleni yapmaktadır. Ancak sosyal sorumluluk bilinci taşıyan  bizlerde maddi imkanlarımızın el verdiği ölçüde devlet millet işbirliğini ortaya koymalıyız. Eğitim hizmetinin verileceği binalar için bizlerin koyacağı tek bir tuğlanın bile geleceğimizin inşasında büyük katkısı olduğunu kanaatini taşıyorum. İnanıyorum ki geleceğimize yönelik yapacağımız en isabetli yatırım çocuklarımıza sağlayacağımız kaliteli eğitimdir. Eğitime yapılan yatırım insana ve geleceğimize yapılan yarımdır. Teknoloji merkezinin ve sanayinin en fazla ihtiyaç duyduğu ilim ve bilim insanlarının yetiştirilmesinde ilk adımlarının atıldığı yerler fen liseleridir. Tamda bu nedenle bir fen lisesi yapmak içimizde büyük bir heyecan yarattı. Nihayet bugün hep birlikte böyle bir eğitim yuvasının hep birlikte açılışını yapmaktayız. Bugün açılışını yapmakta olduğumuz fen lisesi yapmış olduğumuz sosyal sorumluluk projesinin en anlamlısını taşımaktadır.
 
16 DERSLİKTEN OLUŞUYOR
Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi 16 dersliğin yanında 3 adet seçmeli ders odası, 3 adet fen laboratuvarı, 1 adet beden eğitim salonu, 1 adet kütüphane, 2 adet çok amaçlı 115 kişilik salon, 10 adet idari bilimlere ait oda, arşiv odaları, kantin, sığınaklar ve depolar yer almaktadır. Burası bir eğitim kampüsü ve başlangıcı da Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi ile olacak. Burada yer alacak diğer eğitim kurumları da art arda açılışları yapılır. Bugün açılışını yaptığımız Seval-Ahmet Çetin Fen lisesi ile beraber bölgemizin eğitim alanındaki marka değerini olması gereken yere taşımanın başlangıcı olur. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Cumhuriyet fikren, ilmen fenlen bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesil bu nitelikle kabiliyetle yetiştirmek sizin elinizdedir. Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir. Geleceğimizin umudu, göz bebeğimiz, Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi'nin ilk öğrencileri attığınız adımlara çok dikkat edin. Çünkü bıraktığınız izler sizden sonra gelecek kardeşleriniz için bir kılavuz olacaktır. Bu sebeple sorumluluğunuzun çok büyük olduğunuzun bilinciyle hareket ediniz. Hayallerinizi be hedeflerinizi büyük tutunuz. Sizler gelecekte ülkemizin mimarları, mühendis ve doktorları olarak yurdumuz ve insanlara hizmet edecek birer yıldız olacaksınız. Bu tören burada bulunan herkes için bir onur meselesidir. Bu okulun bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
 
EĞİTİM KURUMUMUZ ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN
Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan da kısa bir konuşma gerçekleştirerek, “Tekirdağ ilimize bügün bir güzel eğitim yatırımının daha kazandırılmasını eğitim camiası olarak hep birlikte yaşıyoruz. Tekirdağ ilimiz 1 milyonu aşkın nüfusu ile 30 büyükşehir arasında yer almakla beraber aynı zamanda yoğun göç alan  kentlerimizden birisidir. Bu bize birçok şehircilik ve sosyolojik anlamında sorunlar ve çalışmalar gerektirse de Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizlere de eğitim alt yapısının iyileştirilmesi ususun da bir çok görevler yüklemekte. Bu anlamda ilimiz 39 tane okulunda ikili öğretim yapmakta ve her geçen günde derslik ihtiyacı artmaktaydı. Ancak Tekirdağ ilimizdeki Seval-Ahmet Çetin hayırsever çiftimiz gibi birçok hayırseverimizin de katkısı ve desteği ile 16'sı hayırsever yatırımı olmak üzere Tekirdağ ilimizde 78 tane Bakanlık Projemiz eğitim yatırımı olarak sahada yerini aldı. İnşallah 500 milyonluk bu yatırımla 2019 yılı sonu itibari ile Tekirdağ ilimizde ve Çerkezköy ilçemiz özelinde tüm ilçelerde tekli öğretime geçecek olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bizlerin eğitim altyapısını iyileştirme ve geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimizi en güzel mekanlarda en iyi okullarda eğitime hazırlamanın yanı sıra onları geleceğe akademik başarıları anlamında da mutlu ve huzurlu bireyler olarak yetiştirmek gibi bir gayemiz ve çabamız var. İlimizde 11 bin tane öğretmen arkadaşımızla eğitim neferimizle ve aynı zamanda tüm paydaşlarımızla birlikte eğitimde ülkü ve fikir birliği yaparak geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimizi milli ve manevi değerlerine bağlı, soran sorgulayan, analitik bir bakışla geleceğe hazırlanan bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içindeyiz. Bu anlamda Seval-Ahmet Çetin Fen lisesi de güzide bir eğitim kurumu olarak yerini alacaktır. İlimizde 3. fen lisesini Çerkezköy’e kazandırmanın ve açacak olmanın heyecanının duymaktayız. Tekirdağ ilimizde 180 bin öğrencimize 11 bin öğretmen arkadaşımız ile birlikte onları geleceğe hazırlamanın gayreti içinde yolumuza durmaksızın devam edeceğiz. Eğitim kurumumuz ülkemize hayırlar getirsin” ifadelerini kullandı.
 
YATIRIM BÜTÇESİNİN YÜZDE 13’Ü EĞİTİME AYRILDI
Konuşmalarına Seval-Ahmet Çetin çiftini tebrik ederek başlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak “Tekirdağ çok göç alan ve Türkiye'de nüfus artışı olarak ikinci sırada, yüzde 3,62 oranıyla yıllık Türkiye'de yüzde 1,2 oranıyla yer alan ilimiz. Böyle bir  nüfus artışıyla 5 bin öğrencilik dersliğe ihtiyacı var. Böyle hayırsever iş adamlarımızla bizim kendi büyükşehir olarak yatırım bütçesinin yüzde 13 eğitime ayıran 30 büyükşehir içerisinde bizde tek büyükşehir olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yatırımlarımız devam edeceğiz, çünkü en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırımlarında en birincisi eğitimdir” dedi.
 
 ÇERKEZKÖY DE BU ANLAMDA ÇOK ŞANSLI
TBMM Meclis Başkanvekili ve AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop ise “2002'den bu yana bütçemizin en fazla pay ayrılan bölümü eğitimle ilgilidir. Bu süre içerisinde 300 bine yakın derslik kazandırıldı. Türkiye'de ki 900 bin küsur öğretmenin yaklaşık 600 bine yakını bu dönem içerisinde göreve başladı. Türkiye büyüyor. Büyüdükçe ihtiyaçları daha artıyor. Eğitime ayrılan bütçe payının artması gayet tabidir. Bu alanda hayırseverlerimizin desteklerini Türkiye genelinde görüyoruz. Çerkezköy de bu anlamda çok şanslı. Hayırseverlerimiz tarafından yapılan 16 okul eğitime kazandırılmıştır” diye konuştu.
 
BİZE DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Törenin son konuşmasını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan gerçekleştirdi: “Göç alan hızla büyüyen nüfusu her yıl büyük oranda artan bir ilde yaşıyoruz. Bizim  burada eğitim açısından eğitimde okullaşma açısından daha fazla çalışmamız daha fazla okullar derslikler üretmemizin gerektirdiğini bize belirtiyor. Bizler  burada hükümetimizin ve devletimizin bizlere sağlamış olduğu bütçeyi en iyi şekilde değerlendirerek ve programlayarak yeni okulların oluşmasına katkı sağlayarak toplam 76 projemizi devam ediyor. Hayırseverlerimiz bu yapmış olduğumuz çalışmalara vermiş olduğu destek okullaşma açısından bizim için çok değerli ve anlamlı. Hep birlikte geleceğimiz olan yavrularımız için gayret sarf ediyoruz. Çerkezköy ilçemizde ciddi yatırımlar oldu ve olmaya da devam ediyor. İnşallah bu yıl sonu itibari ile tamamlayacağımız okullarla birlikte Çerkezköy ilçemizde 2019-2020 eğitim öğretim yılında bütün okullarımızda hedefimiz tekli eğitime geçmek ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Bize düşen görevleri yapmak için gayret sarf ediyoruz. Önemli olan çocuklarımızı bilim ve bilgi açısından her anlamda donatımının sağlanması, milli ve manevi değerlerine bağlı geçmişini bilen çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesi asıl amacımız. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Buradan yetişecek olan neslimizin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hedef çizdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma açısından en iyi şekilde yetişeceklerinin inancıyla Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi'nin Hem Çerkezköy'ümüze hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”
 
Protokol üyelerinin konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi’nin açılışı gerçekleştirildi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.