Geleceğin meslekleri neler?

"Geleceğin meslekleri nedir?" sorusu üniversite sınavına hazırlanan binlerce Çerkezköylü gencin kafasındaki soru işaretlerinden sadece bir tanesi. Bu yolda ilerleyen gençler, geleceğin meslekleri hakkında bilgilenerek daha sağlıklı adımlar atmanın hayallerini kuruyor.

Geleceğin meslekleri neler?
09 Haziran 2011 Perşembe 00:00

Peki geleceğin meslekleri günümüzde çok mu tercih ediliyor? Adı üstünde ‘Geleceğin meslekleri’ bugün pek revaçta olmayan fakat değişen dünya düzenine göre önemli yere sahip olacak geleceğin meslekleri hakkında bilgilenmek, yakın zamanda LYS’ye girecek öğrenciler için önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.
MESLEKLERİN DEĞİŞİMİNDE EN TEMEL FAKTÖR TEKNOLOJİ
Mesleklerin değişiminde en önemli etken teknoloji ve insan faktörünün birleşimidir. Gençler bu değişimi takip ederek farklı meslek gruplarına yönelmenin ve alternatif sahalarda çalışmanın peşinden gidiyor. Bu noktada geleceğin popüler meslekleri,  maddi anlamda da gençlerin beklentisini karşılıyor.
Geleceğin meslekleri neler olacak sorusunun cevabı için konunun uzmanları tarafından öne çıkarılan alanları incelemekte büyük fayda var. En ufak işletmecilik türünden, en basit fikirlerle fakat yaratıcılık unsurunun ön planda olduğu parlak fikirlerle  geleceğin meslekleri neler olabilir bir fikir edinebilirisiniz.
İŞTE GELECEĞİN MESLEKLERİ
Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği: Bilgisayar ve network ağlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması bu alandaki şirket sayısının da artmasını sağlayacak. Bu şirketlerde istihdam edecek çalışanlara her geçen yıl daha da fazla ihtiyaç olacak.
Finans Analistliği: "Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak."
Ekolog: Dünya nüfusunun artışı ve çevresel atıkların miktarının yükselmesi çevresel temizliği ön plana çıkarıyor. Bu konuda görev alacak insanlara ihtiyaç duyulacak.
Kriminolog: Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda artması beklenmekte.
Hemşirelik: Ülkemizde ilaç ve hastane yatırımlarının artması, ülkemizdeki genç nüfusun yoğunluğu ve önümüzdeki yıllarda bu yoğunluğun yaşlanacağı gerçeği hemşire ihtiyacını daha da arttıracak.
Ortodontistlik: Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.
Fizyoterapist: Dünya genelinde yaşlı ve engelli nüfusun artışı fizyoterapistlere yeni meslek alanları oluşturacak.
Evlilik ve Aile Terapistliği: Günümüzde daha fazla evlilik boşanma ile sonuçlanırken yaşam stresi daha çok aileyi ve çifti terapistlere yöneltiyor.
Şehir Planlayıcısı: Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.
Veri Tabanı Yöneticileri:
İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle bilgisayar destekli veritabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.
İnternet Güvenliği: İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.
Web Tasarımcısı: İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından ulaşılamıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor.
Turizm İşletmeciliği: Turizm Otel yöneticileri, işletme yöneticileri, yiyecek-içecek işletme yöneticileri, pazar ve ürün geliştirme yöneticilerine olan ihtiyaç giderek artacak.
Diyetisyenlik: Çağımızın iş ve yaşam şekilleri daha az enerji tüketmek üzerine şekillenmekte olduğu ve yemek yeme alışkanlıklarımız da fast food yönünde yoğunlaştığından, günümüzde de önemli bir meslek haline gelen diyetisyenlik önümüzdeki yıllarda parlayan meslekler arasında üst sıralarda yer alacaktır.
Genetik Mühendisliği: Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasının ekonomide, 1970’lerin bilgisayar teknolojisinin yarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşünde birleşiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.