banner57

Görkemli açılış…

Birinci etabı 29 Mayıs 2018’de açılan Çerkezköy Kent Park’ın ikinci etabı düzenlenen törenle vatandaşların hizmetine sunuldu. Toplam 12 milyon 250 bin TL’ye mal olan Kent Parkın ikinci etabının açılışında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Süleyman Kozuva’yı eleştiri yağmuruna tuttu.

Görkemli açılış…

12 MİLYON 250 BİN TL’YE MAL OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Metin Pakdil açılışta yaptığı konuşmasında, “Birinci etabı 15 bin metrekare alanda olup mayıs ayında hizmete açıldı. İkinci etap ise 38 bin metrekare olmak üzere toplam 53 bin metrekareden oluşuyor. Bugün açılışını yapacağımız ikinci etap kış aylarına denk gelmesine rağmen sekiz ayda tamamlanmıştır. Bu alanda bin 254 metrekare kuru havuz, 18 bin metrekare sert zemin, 807 metrekare kapalı restaurant ve kafe bulunmaktadır. Ayrıca alanda bir adet basketbol sahası ve tenis kortu, açık gösteri alanları, 2 bin 30 metrekare koşu, bin 874 metrekare bisiklet yolu, çocuk oyun grupları ve kaykay pisti de bulunmaktadır. İkinci etaba 9 milyon 850 bin TL harcama yapılmıştır. Birinci etapla birlikte yapılan harcama toplam 12 milyon 250 bin TL’dir. Kent parkın yapımında bizlere destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a ve personelimize teşekkür ediyorum. Parkımızın Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“AKAY ÇERKEZKÖY’Ü GÜZEL BİR NOKTAYA GETİRDİ”
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise “31 Mart tarihinde sandığa gideceğiz. Çerkezköy’ün zamanında sel bastığı yerlerde ve alanlarda yaşanan yağışlarda insanlarımız botlarla yüzüyorlardı. Geldiğimiz noktada suların bastığı bölgede çocuklarımız eğlenecek, dedelerimiz ve ninelerimiz güzel vakit geçirecekler. Bu tesisin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay Çerkezköy’ü güzel noktaya getirdi. Genel bütçeden vergi almada dokuzuncu sırada olmamıza rağmen geriye dönük bütçeden 850 bin TL almışız. Bizim belediyelerimiz bunun beş katını Tekirdağ’a yatırım yapmışlar. Tüm belediye başkanlarımızı kutluyorum. Bu yatırımların devamı için millet ittifakı ile Tekirdağ’da 12-0 yapacağımızdan kimsenin şüphesi yoktur. Mart’ın sonu bahardır” ifadelerini kullandı.
“HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ”
İYİ Parti ve CHP olarak genel merkezlerin birleşerek anlaşması sonucu ittifak yaptıklarını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ milletvekili Enez Kaplan ise “Tekirdağ’da İYİ Parti olarak sekiz ilçede CHP adayını desteklerken, üç ilçede ise iki parti aday çıkartıyor. Biz demokrasinin ülkemize yeniden gelmesi için ittifak yaptık. Çünkü Türkiye’de demokrasi yoktur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı Türkiye Büyük Millet Meclisini tekrar üniter yapıya kavuşturmak için CHP ile görüş birliği yaptık. Şuan mevcut iktidar milli ve yerliden bahsediyor. Hani milli uçağımız ve arabamız.. Hepsi hayal. 17 yıldır iktidar olan bu parti hiç ekonomiden bahsetmiyor. Tarımı öldürdüler. Her şeyi ithal ediyoruz” şeklinde konuştu.
HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ
İktidarı eleştiren Kaplan,“ Türküm demekten rahatsız olanlar, gençlerimizin doğruyum çalışkanım demesinden rahatsız olan arkadaşlar şimdi yerli ve milliden bahsediyorlar. Beka sorunu var diyorlar. Bizim0 bekamız vardır. Biz bu ittifak ile beraber oy istiyoruz. Vahap Akay’ı Çerkezköy’de tekrar başkan görmek için oy istiyoruz. Sekiz ilçede ittifak yapsak da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a on bir ilçede kayıtsız şartsız destek veriyoruz” dedi.
BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINA DEĞİNDİ
Programda daha sonra konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer ise “Çerkezköy’e gelirken yıllar öncesine gittim ve Çerkezköy’ü düşündüm. Nereden nereye geldiğine baktım. 20 yıldır buradayım, Çerkezköy’lüyüm ve Çerkezköy’ü de çok seviyorum.  Çerkezköy’ün bir özelliği var, Türkiye’nin her köşesinden aş ve iş için Çerkezköy’e göç etmiş dostlarımız var. Aynı toprağa basıyoruz, hemşeri, akraba ve dost olduk. Bu insanlarımız çalıştıkları kadar bu ilçede güzel yaşamadılar. Beş yıllık süre zarfında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay güzel başarılar yakaladılar. Kadir Albayrak Tekirdağ’ın çehresini değiştirdi. Bunun için sevda lazım, kent ile yatıp kalkmak lazım. Her bir adayımız hizmettir, Tekirdağ’dır, Tekirdağ sevdasıdır. Onlar için sorunlar çözülmek içindir. Şov yapmak için değil, hızla artan nüfusumuzla birlikte sanayisi ile büyüyen ilimize insanların sorunlarını çözmek için varlar. Bizim için kentler sadece betonlaşma, alışveriş merkezlerinden ibaret değildir. Çerkezköy yeşil ve doğa ile buluşuyor. Bu insanların yaşam alanlarına da ihtiyacı var. Bina, yol, okul, altyapı da gerekiyor ama en önemlisi bu insanlara yaşam alanı lazımdır. Nefes almaları gerekiyor. Bu parkımızı Çerkezköy’e kazandıranlara yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
“ÇERKEZKÖY BALKANLARIN İNCİSİ OLACAK”
Yüceer Tekirdağ’ın Balkanların incisi olacağını ifade ederek, “133 bin nüfuslardan 167 bin nüfuslara geldik. Her yıl 11 bin kişi göç ediyor. Bu işler belediyeciliğe nasıl baktığınız ile alakalıdır. Ranta dayalı bakarsanız, o belediyecilik anlayışının ortasına insanı koymazsanız, her şeyi kendi önünüzde yontarsanız yapamazsınız. Onların neler yaptıklarını gördük. Az zamanda bizim belediye başkanlarımız ilçelerimizde yaşam alanları, sokakları ve kültür merkezleriyle farklı bir şeyler yarattılar. Bu bize yetmez. Tekirdağ Trakya’nın değil balkanların incisi olacak. Marka şehir olacak. Bu yolda bütün Belediye Başkanlarımız yeniden bu hizmete ve aşka talipler. Hizmeti ehline, hak edene ve çalışana verecek misiniz?” şeklinde konuştu.
 “PARTİ ROZETİNİ ÇIKARTTIK”
Akay, 8 Nisan 2014 tarihinde Belediye binası kapısından içeri girdikten sonra bir söz söylediğini belirterek,  “Dedik ki yakamızdaki parti rozetini çıkartıyoruz, biz bugünden sonra herkesin Belediye Başkanı olacağız dedik. O anlayışla 5 yıl boyunca mahalle mahalle, sokak sokak, kapı kapı bu topraklara Kadir Başkanımla beraber el ele, kol kola, omuz omuza hizmet verdik” diye konuştu. 2014 yılında bütçesinin yüzde 120 oranında borcu olan ve kamu borçları on yıl boyunca ödenmemiş bir belediye teslim aldıklarını kaydeden Akay “ Aldığımız mirasta kanalizasyonları derelere akan, ani su baskınlarını bu bölgede dahi yaşayan, ilgisiz bırakılan, metrekareye 28 kilogram yağmur yağdığında yüzlerce ev ve iş yerinin sular altında kaldığı bir Çerkezköy’dü. Pazar yeri köhnemiz, mesire alanları elden gitmiş, spor alanlarını hayvan barınağı olarak teslim etmiş, vatandaşına küsmüş, parkları-bahçeleri zaptedilmiş, içine kapanmış bir Çerkezköy teslim aldık” diye konuştu.
HİZMETLERİNİ ANLATTI
Başkan Akay, “Teslim aldıktan sonra adım adım başlayan, durmadan devam eden mücadele 2019 Mart bugünlere kadar devam etti. Bizler, bıkmadan, usanmadan, üşenmeden her sabah ‘Bismillah’ diyerek göreve başladığımız o günlerden bugünlere kadar geldik. Kadir Başkanımla birlikte bu toprakların altına, üstüne hizmet ettik. Metrekareye 28 kilogram yağmur yağdığında yüzlerce evin ve iş yerin sular altında kaldığı Çerkezköy’den 78 kilogram yağış gördü ‘Bana mısın’ demedi. Yatırımı toprağın altına gömmekten korkmadı, sakınmadı ve bu toprakların altına hizmet ettik.  Kanalizasyonları dereye akan bir Çerkezköy vardı. Bu kaderden Çerkezköy’ü Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak kurtardı. Daha sonra Kavak Dere bataklığa dönmüş, koskoca bir mahallesi kokular altında bırakılmış, suratına bakılmamış alanlara Kadir Albayrak imzasını attı ve o Kavak Dereyi ıslah etti. Sonra hayvan barınağını ise 29 Ekim Spor Kompleksine dönüştürdük. Köhnemiş Pazar Yerini yan tarafta gözüktüğü gibi modern bir Pazar Yerine dönüştürdük. Kızılpınar’ı 90 kilometre kazdık. 250 sokak, 17 caddesinin üstyapısını bitirdik, vatandaşlarımıza hizmeti gösterdik. Bıkmadık, devam ettik. Veliköy’de Düğün Salonu, arkamızda Kültür Merkezi, aydınlatma çalışmaları, Pazar yerleri, spor alanları, dere ıslahları. Çerkezköy’ün 118 noktasında zapt edilmiş parkları, bahçeleri vatandaşlarına, annelerine, çocuklarına, kadınlarına teslim eden bir Çerkezköy ortaya çıkardık. 5 yıl boyunca bu topraklara bıkmadan, usanmadan adım adım, sokak sokak, kapı kapı hizmet etmenin mutluluğunu, gururunu meydanlarda binler ile paylaşıyoruz.Doğumdan ölüme, iyi günde kötü günde bir Belediye olarak her an mutlu anı, acıyı, kederi paylaşan bir Belediye olmaya gayret ettik.  Bir bebek dünyaya geldiğinde hayırlı olsun diyen, kandili kandil şekeri ile hatırlayan, Ramazan’da iftar sofraları kuran ve binleri aynı sofrada buluşturan, konuyu komşuyu aynı sofrada buluşturan bir anlayışla, camilerimize, cem evimize sahip çıkan, okul alanları için yer açan, yol açan, kurumlarla iş birliği içerisinde bu toprakların çocukları 65 kişilik sınıflarda değil 25 kişilik sınıflarda okusun diye bir 5 yıllık mücadele geçirdik” diye konuştu.
AKAY, 2024’Ü İŞARET ETTİ
Akay “ O gönül bağları bugün meydanlarda bizleri birbirimiz ile buluşturuyor. Dolayısı ile bizler 5 yılda yaptıklarımızı paylaşıyoruz. İnşallah yeni 5 yılda, Çerkezköy’ün yeni geleceğinde yeni hedeflerle yolumuza devam edeceğiz. Kentpark’ın içinde bu iki Astsubay Lojmanlarını da yıkıp, bu alanı kazandıracağız. Yeni meydan altı otoparkları ile Altıyol Kavşağı’nın yeni düzenlemeleri ile buradan otogara geçecek yeni Yaya üst geçitleriyle, eksik yaptıkları Atatürk Viyadüğü’nün yaya genişletme çalışmaları ile yeni düğün salonları ile, parkları ve bahçeleri ile, bilim merkezleri ile el ele, kol kola, yan yana, omuz omuza 2024’e gideceğiz. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın” dedi.
“ MAHCUP OLURSUN ARKADAŞ”
Cumhur ittifakı adayı Süleyman Kozuva’yı eleştiren Akay “ Arkadaşlar aday oldular ve eleştirilere başladılar. ‘Bunlar bir şey yapmadılar’ dediler. İthal danışmanları var ithal danışmanları. Şehrini tanımayan ithal danışmanlar eşliğinde sokağını bilmeyen Belediye Başkan Adayına dediler ki ‘Bunlar hiçbir iş yapmadı, sen öyle söyle’ dediler. Sonra çıktım dedim ki ‘Elinizden tutar sokak sokak gezdiririm, mahcup olursun.’ Sonra çevirdiler.  Geçen gün demiş ki ‘O kısa pantolonla gezerken ben ticaret yapıyordum’ demiş. Doğrudur. Ben kısa pantolonla maç yapıyordum, burada futbol sahası vardı. Ben kısa pantolonla maç yaparken sen ticaret yapıyordun. Sen sadece ticaretten anlarsın. Parana nasıl para katacaksın, malına nasıl mülk katacaksın, kayıtsız şartsız ne pahasına olursa olsun sadece para kazanmaktan anlarsın.  Şimdi o kısa pantolonlu dediğin çocuğu bu millet 5 yıl evvel kendine Belediye başkanı etti. O kısa pantolonlu çocukta 5 yıldır bu millete hizmetkarlık ediyor” dedi.
AKAY: “ÇERKEZKÖY’Ü TANIMIYORSUN”
Belediye Başkanı Vahap Akay, “Dedim ki, ‘Arkadaş ben 5 yıldır Çerkezköy’ün sokaklarında, mahallelerinde beni yalnız başına yürürken, bir esnafta çay içerken görebilirsin, vatandaşı ile dertleşirken, paylaşırken görebilirsin. Bir düğünde oynarken görebilirsin, bir taziyede taziye verirken görebilirsin. Allah aşkına 6 yıldır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanısın. Seni bu sokaklarda gören var mı, Allah aşkına söyleyin’ dedim. Şimdi suratına bakmadığın vatandaşın elini sıkmaya çalışıyorsun, öpmediklerine sarılmaya çalışıyorsun. Sarılmadıklarını kucaklamaya çalışıyorsun.  Yemezler arkadaş yemezler! Göreve başlarken arkadaşlar sana bu lafı et dediler ettin. Anladık Çerkezköy’ün park ve bahçeleri nerede bilmezsin, Kızılpınar’ın Hacı Yakup caddesi neresi, Osmanlı Caddesi neresi, Malkoçoğlu Caddesi nerede bilmezsin. Fatih Caddesi neresi, Kavak Dere nerede bilmezsin. Çünkü tanımazsın. Böyle başladığın bir vazifede anladık Çerkezköy’ü tanımıyorsun.  Ama arkam ÇTSO Binası;  6 yıl başkansın, makam odan aynı, bu tarafa bakıyor. Burada çamur deryaları olurdu, burada bataklık olurdu, su basardı. Köhne bir Pazar Yeri modern bir Pazar Yeri’ne dönüştü. Burada böylesine güzel bir Kent Meydanı ortaya çıktı. Karşıda, hemen karşı da adını anamazsın ama ben haykıra haykıra anayım. Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi orada. Adanı anamadığın Atatürk Kültür Merkezi’ni de mi göremedin? Pazar Yerini, Kentparkı, aydınlatmayı da mı göremedin be mübarek” diye konuştu.
“ AYRIMIZ GAYRIMIZ OLMADI”
5 yıl boyunca hiçbir parti ayrımı yapmadan bu topraklarda yaşayan herkese vatandaş gözü ile baktıklarını ve bu anlayışla hizmet ettiklerini kaydeden Akay “ Ayrımız gayrımız olmadı. Beraber üzüldük, beraber ağladık. Beraber sevindik, meydanlarda beraber buluştuk. Şimdi yeniden meydanlarda buluşacağız, el ele, kol kola geleceğiz. 5 yıllık mücadeleyi küçümseyenlere, göremeyenlere 31 Mart 2019’da vatandaşlarımız yapılan hizmetlerin neler olduğunu gösterecek. Ben buna inanıyorum” dedi.  Tüm Adaylarla yan yana, kol kola, isterlerse tarafsız alanda, isterlerse taraflı ÇTSO Konferans Salonu’nda buluşmaya hazır olduğunu yenileyen Akay “ Ben tek geleceğim. Yürüye yürüyerek geleceğim. Kendileri kimlerle gelirse gelsin. Danışman yok, Yardımcı yok. Herkesi o toplantıya davet ediyorum” dedikten sonra Kentpark’ı Çerkezköy’e kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür etti.
ÇERKEZKÖY’Ü HANGİ PROJELER BEKLİYOR?
Çerkezköy’e gelecek dönem yapılacak projelerden bahseden Başkan Albayrak, “ Çerkezköy Bağlık Viyadüğü’nün projesi hazır derhal işleme koyacağız. Çerkezköy Atatürk Viyadüğü yaya yolunu genişleteceğiz.  Çerkezköy Tepe Kavşağı Büyükçavuşlu. Çerkezköy 6 yol kavşağı, Çerkezköy modern kapalı katlı otopark, Çerkezköy meydan altı otoparkı, Çerkezköy kavak dere mesire alanı, Çerkezköy bilim merkezi ve gezegen evi, Çerkezköy sosyokültürel tesis aşevi ve Çerkezköy öğrenci yurdunu kazandıracağız. Çerkezköy’e yurt sözünü de burada veriyorum. Bugüne kadar yaptıklarımız verdiğimiz sözlerin cevabıdır, bunlarda yapacaklarımızın sözüdür” dedi.
HESAP BÖYLE VERİLİR
Albayrak “ Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile beraber gece gündüz demeden bin 804 gündür bu hizmeti yapıyoruz. 25 gün daha hiç aksatmadan sizlere mesai saatine bağlı kalmadan sabah 5 aksam 24 çalışmaya devam edeceğiz. Bu bizim hizmet anlayışımız. Ama şimdi burada bir farkımız var. Bizler yaptıklarımızın hesabını birer birer veriyoruz. Yarın ben adaya tanıtım toplantısında 5 yıl boyunca Tekirdağ’ın 11 ilçesine, 354 mahallesine, 6 bin 313 kilometrekare arazisine, 10 bin 500 sokağına  bin 90 caddesine, 263 bin 500 ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemine 1 milyon 27 bin 926 nüfusa hizmet vermenin hesabını vereceğim . Hesap böyle verilir. Ben suyu yüzde 50 ucuzlattım, yüze 60 ucuzlatacağım böyle değil. Onlara bir teklifim var. Doğalgazı, elektriği yüzde 30 ucuzlatsınlar, ben size suyu elektriği yüzde 60 azaltacağım. Öyle bir şey yok. Ben oy alayım diye suyu yüze 50 ucuzlatacağım olmaz. Suyun fiyatı şuanda Türkiye’ de 30 büyükşehir içinde pahalı su derseniz Tekirdağ 19 sırada olandır. Bizim üzerimize daha yüksek fiyatlarla var. Böyle gerçekçi projelere inanacağız. İşte ben bu sözü size verdim. 10 tane projeyi size veriyorum” ifadelerini kullandı.
“BAKANLAR KURULUNU TOPLASALAR DA KAZANAMAZLAR”
Üstü kapalı Cumhur ittifakı adaylarını eleştiren Albayrak “ Onlar Çerkezköy’e ne yapacaklar merak ediyorum. Bir tane örnek versinler. Beş ayrı seçim geçirdik. AK Partililer ve onun yandaşları seçimlerde tek siyasi malzemeleri büyükşehir ve yerel yönetim üzerinden siyaset yapmak oldu.Biz hizmet üretmeye devam ederken onlar devamlı laf ürettiler. Şimdi meydandayız gelsinler bakalım. Hodri meydan diyoruz. Bakıyorum her hafta bir bakan geliyor.  Sayın millet meclisi başkanımız tebrik ediyoruz oda her hafta geliyor. Yetmez yetmez Bakanlar Kurulu’nu Tekirdağ’a toplasanız Çerkezköy Vahap Akay’ın, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kadir Albayrak’ın olacak inşallah. Bizler buna sonuna kadar inanıyoruz. Çünkü biz hizmetlerimizle konuşuyoruz. Boş laflarla değil. Tekirdağ’ın 11 ilçesinin EMR’ını çektik. Bundan dolayı her köyün neye ihtiyacını biliyoruz. Ve bütün projelerde hazırız. Bu yetkiyi sizden alırsak 1 Nisan’dan itibaren yapmaya başlayacağız. Onlar istediği kadar konuşsunlar hizmetler devam edecek” dedi. Çerkezköy Kent Park 2. Etap açılış töreni yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu.
GENİŞ KATILIM SAĞLANDI
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Dr. Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Tekirdağ milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay,Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Turan Demircan, ÇTSO Başkanvekili Mustafa Seçkin, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal, Genel Sekreter Yardımcısı Atabey Baytöre ve Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Büyük Birlik Partisi Çerkezköy Belediye Başkan adayı Yılmaz Bulut, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, STK temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.