banner57

Huzurevi skandalı Meclis gündeminde

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki huzurevinde yaşanan skandalı Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, huzurevi sakinlerine yönelik insanlık dışı uygulamaların da içinde bulunduğu vahim iddialarla ilgili bir an önce inceleme başlatılmasını istedi

Huzurevi skandalı Meclis gündeminde

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki huzurevinde yaşanan skandal iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, 2008 yılında Safranbolu’da bulunan Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yuvada zihinsel engelli bir çocuğa tecavüz edilmesi sonucu 2 yıl hapis cezası alan ve infazı ertelenen iki memurun haklarında atanamadan yoksun bırakılması kararına rağmen huzurevine müdür vekili ve müdür yardımcısı vekili olarak atandığının basında yer aldığını hatırlattı.
VAHİM İDDİALAR
Yüceer, 2012 yılında yapılan bu atamaların ardından huzurevinde yaşlılara ve taşeron firma çalışanlarına yönelik baskı ve tehditlerin arttığının, yaşlılar ile çalışanların bazılarının kurum müdürü ve yardımcıları tarafından korunduğu, diğerlerine karşı kışkırtıldığı, fiili saldırılara kadar varan olaylara neden olduğunun öne sürüldüğünü kaydetti. Yüceer, iddialar arasında yaşlıların birbirinden tecrit edildiği, sosyal ilişkilerin azaltıldığı, hijyen koşullarının kötüleştiği, yemeklerin niteliğinin ve miktarının azaldığı olduğunu da ifade etti.
BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, iddiaların son derece vahim olduğunu belirterek, bir an önce Bakanlığın olaya el koyması gerektiğini bildirdi. Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
1-Bakanlığınız tarafından huzurevinde iddialar üzerine herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi; başlatılmışsa sonuçları nelerdir?
2-Kurumla ilgili Bakanlığınıza herhangi bir şikayet gelmiş midir? Gelmişse müfettiş görevlendirilmiş midir? Görevlendirilmemişse gerekçesi nedir?
3-Müdür ve müdür yardımcısı olarak görev yapan iki memurun mahkeme tarafında haklarında atamadan yoksun bırakılması hükmü verildiği doğru mudur? Doğruysa mahkeme kararına rağmen kurumun başına atanmasının hukuki gerekçesi nedir?
4-Kurumda diyetisyen var mıdır? Varsa ne zamandır görev yapmaktadır? Yaşlıların öğünlerinin, diyetisyen yerine kurumda görev yapan bir hemşire ile aşçı tarafından hazırlandığı iddiası doğru mudur?
5-Kurum müdürünün şikayet eden yaşlılara, “Beğenmiyorsanız zıkkımın kökünü yiyin” diye yanıt verdiği iddiası araştırılmış mıdır?
6-Kurum yöneticilerinin odalarında TV yayını varken, yaşlılara bir yılı aşkın bir süredir, “uydu alıcısının arızalı” olduğu gerekçesiyle televizyon izletilmediği iddiası doğru mudur?
7-Kurum müdürünün huzurevinde çalışan ve kendilerine “900 liralık köleler” diye hitap ettiği taşeron işçilere, işe girişte "iş ahlakına uymayan kanunsuz davranışlarda bulundukları" yönünde bir bildirim imzalatarak, ileride buna dayanarak tazminatsız olarak işten çıkarılmalarının yolunu açtığı iddiası doğru mudur? 2012 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç taşeron işçi tazminatsız işten çıkarılmıştır?
8-Son iki yılda kurumda yaşanan herhangi bir olay adli mercilere yansımış mıdır? Yansımışsa sonuçları ne olmuştur?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.