İdrarda Kan Görülmesi ( Hematüri) ve Nedenleri

İrmet Hospital Üroloji Uzmanı Op. Dr. A. Sami Alijla “İdrarda Kan Görülmesi ve Nedenleri” hakkında bilgilendirmede bulundu.

İdrarda Kan Görülmesi ( Hematüri) ve Nedenleri
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
12 Kasım 2020 Perşembe 13:20

İrmet Hospital Üroloji Uzmanı Op. Dr. A. Sami Alijla yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “İdrarda kan hücresi görülmesi birçok hastalığın belirtisi olabilir. En sık, idrar yolu enfeksiyonları, üriner sistem taş hastalıkları gibi selim huylu hastalıklarla görülmekle beraber gözle görülen  kanamaların mutlaka ileri tetkiklerle araştırılması gerekmektedir.

 
İdrarda Kanama Sebepleri Nelerdir?
 • İdrar yolu taş hastalıkları,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • İyi huylu prostat büyümesi,
 • Böbrek kistleri,
 • Travma,
 • Böbrek kanseri,
 • Mesane kanseri,
 • Prostat kanseri,
 • Üreter veya üretra kanseri,
 • Hematolojik bozukluklar,
 • Egzersiz,
 
Taşlar: İdrarda kanın başka bir yaygın nedeni, mesanede veya böbrekte taşların bulunmasıdır. Bunlar idrarınızdaki minerallerden oluşan kristallerdir. Böbreklerinizde veya mesanenizde gelişebilirler. Büyük taşlar sıklıkla hematüri ve ciddi ağrı ile sonuçlanan tıkanmaya neden olabilir.
 
Prostat: Orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde, hematüri için oldukça yaygın bir neden genişlemiş bir prostattır. Bu bez mesanenin hemen altında ve üretranın yakınında yer alıyor.
Prostat büyüyünce, genellikle orta yaştaki erkeklerde olduğu gibi, üretrayı (idrar kanalı ) sıkıştırır. Bu idrar yaparken sorunlara neden olur ve mesanenin tamamen boşalmasını önleyebilir. Bu, idrarda kan bulunan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile sonuçlanabilir.
 
Mesane Kanseri: Kanamanın idrarda gözle görünecek kadar yoğun olması, özellikle de pıhtılar içermesi genellikle ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumun bir kez yaşanması bile, asla ihmal edilmemelidir. Böbrek ve idrar yollarından kaynaklanan kötü huylu bir hastalığın belirtisi olabilir. Ülkemizdeki en sık kanserlerden biri olan mesane kanserinin en önemli belirtisi idrarda ağrısız kan görülmesidir. Devamlı olmayabilir ve aralıklarla tekrarlayabilir.
 
Teşhis için neler yapılır, tedavisi nasıl olur?
Hekimi teşhis konusunda yönlendiren en önemli unsur, hastadan alacağı rahatsızlığa ait hikayedir. Kanamanın ne zamandır olduğu, kanamaya eşlik eden yakınmaların olup olmaması, varsa neler olduğu tanıya giden yolda yol göstericidir.
İkinci önemli aşama, kişinin fiziki muayenesidir. Bunlardan sonra laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinden yararlanılır. İdrar ile ilgili ek bazı tetkikler, bazı kan testleri, idrar yolları ultrasonografisi – bilgisayarlı tomografisi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gerekli durumlarda hekim tarafından istenebilir. İdrar kesesinin içine ışıklı bir kamerayla bakılan endoskopik işlem (sistoskopi) ve biyopsi bazı durumlarda gerekebilir. İdrarda kan saptanması bir hastalık değil, bir bulgudur. Ortaya çıkmasına yol açan hastalık ne ise, onun önce teşhis edilip, daha sonra tedavi edilmesi gerekir.”
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.