banner57

İkizoğlu: Umut olmaya geliyoruz ​

Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülşah İkizoğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Halkarı Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayımladı. İkizoğlu açıklamasında, “Seçme ve Seçilme Hakkımızın 84. yılında, yaşam tarzımıza, kadın-erkek eşitliğine, geleceğimize, Cumhuriyetimize sahip çıkmak için, Adalet için, özgürlük için, demokrasi için, barış için, eşitlik için ve bu ülkenin geleceği için tüm renklerimizle umut olmaya geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İkizoğlu: Umut olmaya geliyoruz ​

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMASININ YIL DÖNÜMÜ
Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü…  Bugün, Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934 Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl, Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.

KADINLARI EN DEMOKRATİK HAKLARINA KAVUŞTURDU
5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçerek tam 84 yıl önce en demokratik haklarına kavuşturdu.

EVRENSEL İNSAN HAKLARI BİLDİRGESİNDEN, ÇOK DAHA ÖNCE DİLE GETİRMİŞTİ
Mustafa Kemal Atatürk,1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada şöyle der: ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.’ Bu konuşma ile kadın-erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koyan Atatürk, Birleşmiş Milletlerin 20 yıl sonra kabul ettiği Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinden, çok daha önce dile getirmişti.

BİR DİZİ YASA İLE TÜM HAKLAR VERİLDİ
1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme ve en son milletvekili seçme ve seçilme hakları verilmiştir.

ŞEHİR MECLİSLERİNE GİRİLDİ
Kadınlarımızın belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkı 3 Nisan 1930 da Belediye Kanununun kabul edilmesiyle tanındı. Bu seçimde şehir meclislerine girebilen ilk kadınlarımız İzmir’de Hasane Nalan ve Benal Nevzat;  İstanbul’da Rana Sani Yaver, Seniye İsmail, Ayşe Remzi, Nakiye ve Latife Bekir hanımlardı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İLK KADIN MUHTARI
26 Ekim 1933 tarihli ve 2329 sayılı kanunun çıkarılmasıyla; kadınların köy muhtar ve heyetlerine seçilme hakkı tanındı. Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde Gül Esin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı oldu.

17 KADIN MİLLETVEKİLİ İLK KEZ TBMM’YE GİRDİ
1923 yılında Nezihe Muhiddin önderliğinde ilk kadın partisi ‘Kadınlar Halk Fırkası’nı kurma girişimi  ‘Türk Kadınlar Birliği’ adlı derneğe dönüşmesi ile sonuçlanmıştı. 1924 Anayasası hazırlanırken TBMM genel kurulunda bu hakların yalnızca erkeklere tanınması fikri ağır bastı. Gerekli yasal değişiklik 1934 yılında Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin sunduğu Anayasa ve Seçim Kanununda değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi sonucu gerçekleşti. Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM V.dönem seçimleri 8 Şubat 1935’te yapıldı. 17 kadın milletvekili ilk kez TBMM ‘e girdi. Ara seçimde bu sayı 18 e çıktı.

EN YÜKSEK TEMSİL ORANLARINDAN BİRİSİYDİ
Bu oran Cumhuriyet tarihinde kadınların TBMM de en yüksek temsil oranlarından birisiydi. Türkiye’de nüfusun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen, ülkemizde yapılan 2014 yılı yerel ve 2015 yılı genel seçimlerinde,  seçilmiş kadınlarımızın %14 ü milletvekilliğine, %10,7 si belediye meclis üyeliğine, %4,3ü İl genel meclis üyeliğine ,%3 ü belediye başkanlığına ve %1,2 si muhtarlıklara seçilmişlerdir.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ZORUNLUDUR
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin okul öncesi eğitimden başlayarak,  çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatında, toplumun tümünde, kurum ve kuruluşlarda hayata geçirilmesi ülkemizin ilerlemesi açısından zorunludur.

EŞİT SAYIDA YER ALMAK İSTİYORUZ
Biz nüfusun yarısıyız. 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerletmek adına; nüfusun yarısını oluşturan kadınların ülkemizin karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istiyoruz.

UMUT OLMAYA GELİYORUZ
Seçme ve Seçilme Hakkımızın 84. yılında, yaşam tarzımıza, kadın-erkek eşitliğine, geleceğimize, Cumhuriyetimize sahip çıkmak için, Adalet için, özgürlük için, demokrasi için, barış için, eşitlik için ve bu ülkenin geleceği için tüm renklerimizle umut olmaya geliyoruz.”
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.