Kalp Ritim Bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilir

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Dinçkal, ‘Kalp Ritim Bozukluğu’ (Aritmi) hakkında bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Dinçkal, “Aritmiler her yaşta ortaya çıkabilir ve çoğu kez ciddi sorunlara yol açmazken daha az oranda olmak üzere hayatı tehdit edici de olabilir.” ifadelerini kullandı

Kalp Ritim Bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilir
15 Şubat 2017 Çarşamba 11:38

KALP RİTİM BOZUKLUĞU HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) hakkında bilgilendirmede bulunan Çerkezköy Öel İrmet Hospital Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Dinçkal şu ifadeleri kullandı:
ÇARPINTI NEDİR?
“Çarpıntı, kalp atışlarının kişi tarafından normalden farklı olarak hissedilmesi durumudur. Çarpıntı hissi kalbin hızlanması (taşikardi), yavaşlaması (bradikardi) ya da düzensizleşmesi nedeniyle alınabilir.
KARDİYOLOGLAR TARAFINDAN BELİRLENMELİDİR
Kalp çarpıntısı, heyecan, stres, efor sarf etme ya da aşırı çay, kahve ve diğer kafeinli içecekler tüketiminin bir sonucu olarak normalde de olabildiği gibi kalp ritim bozukluğu (aritmi) belirtisi de olabilir. Kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğu ise kardiyologlar tarafından belirlenmelidir.
ARİTMİ NEDİR
Kalp ritim bozukluğunda (aritmi) kalbin her zamanki elektriksel ritminde bir farklılık vardır. Vücutta kalp kaslarının kasılmasını sağlamak için emir veren doğal bir elektrik sistemi vardır. Bu sistemin uyarlarıyla kalp çalışır ve kanın kalbe ve kalpten de vücuda akışını sağlar. Normalde elektrik uyarı kalp boyunca belli bir yolu takip eder. Ancak elektriğin akışında veya uyarı çıkmasında bir problem ortaya çıkarsa kalp ritmi çok yavaşlayabilir, çok hızlanabilir ya da düzensizleşebilir.
GENEL NÜFUSUN YÜZDE 2’SİNDE GÖRÜLÜYOR
Kalp ritim bozukluğunun en yaygın nedenleri arasında koroner arter hastalığı, geçirilmiş kalp krizi, kalp yetmezliği, kalp kapak fonksiyon bozukluğu, guatr, yüksek kan basıncı, diyabet, sigara ve alkol tüketimi, uyuşturucular, stres ve kullanılan bazı ilaçlar bulunur. Aritmiler her yaşta ortaya çıkabilir ve çoğu kez ciddi sorunlara yol açmazken daha az oranda olmak üzere hayatı tehdit edici de olabilir. Sayısal olarak genel nüfusun yüzde 2’sinde görülürken 80 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 10’unda görülebilmektedir.
24 SAATLİK RİTİM HOLTER KAYDI
Kalp çarpıntısının niteliğinin tespitinde, çarpıntı sırasında çekilen 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) kaydının önemi büyüktür. Ayrıca 24 saatlik Ritim Holter kaydı da bazı aritmileri yakalamak için gerekli olur. Altta yatan kalp hastalıklarını tespit etmek için diğer kalp tetkikleri de (EKO, Efor testi, koroner anjiyografi vs) gerekebilir.
PIHTI ENGELLEYİCİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR
Kalp ritim bozukluğu tespit edildiğinde antiaritmik olarak adlandırılan ilaçlar kalpteki düzensiz ritimleri kontrol altına almak için kullanılabilmektedir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar da ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
EFÇ, EPS YAPILMASI GEREKEBİLİR
İleri tedavi için kalbin elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği kasıktan girilerek yapılan elektrofizyolojik çalışmanın (EFÇ, EPS) yapılması gerekebilir. Bu işlemde söz konusu kalp çarpıntısı laboratuar ortamında oluşturulur ve nereden kaynaklandığı, nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı anlaşılır. Aynı işlemin devamında aritmi odağı bulunursa odağın radyofrekans enerji ile ısıtılarak yok edilmesi de uygulanabilir.
ŞOKLAYICI CİHAZ TEDAVİSİ
İleri tedaviler arasında kalp ritmini destekleyici kalp pili (pacemaker) ve hayatı tehdit eden ritim bozukluklarını izleyen ve gereğinde şoklayarak tedavi eden şoklayıcı cihaz (defibrilatör; ICD) tedavisi de yaygın olarak kullanılmaktadır.
ÇEŞİDİNE VE CİDDİYETİNE GÖRE BELİRLENİR
Uygulanacak tedavi; ritim bozukluğunun çeşidine ve ciddiyetine bağlı olarak belirlenmektedir. Tedavinin ilk aşamasını, rahatsızlığın nedenini tespit etmek ve ortadan kaldırmak oluşturmaktadır. Nedeni tespit edilemiyor veya ortadan kaldırılamıyorsa tedavi yöntemlerinden en uygun olanı seçilerek uygulanmalıdır.”
Haber: Uğur Kılıç
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.