Kapaklı’da törenlerle kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı’da da çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Kapaklı’da  törenlerle kutlandı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
30 Ağustos 2020 Pazar 23:23


Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve canını bu vatan için hiçe sayan şehitlerimizin anıldığı Zafer Bayramı, 98. Yıl dönümünde Kapaklı’da kutlandı.
Saat 11.00’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk programı ile başlayan kutlamalara Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Fevzi Bayram, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Cemal Bahadır Murat, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı. Pandemi nedeniyle kısıtlı katılımla gerçekleştirilen kutlamalarda, maske ve sosyal mesafe kuralına dikkat edildi.
‘’EŞİNE AZ RASTLANIR BİR ZAFER KAZANMIŞTIR’’
Çelenk programında Kapaklı Kaymakamlığı adına Kaymakam Bülent Hamitoğlu ve Kapaklı Belediyesi adına Belediye Başkanı Mustafa Çetin anıta çelenk sundu. 1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile devam eden programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Kapaklı İlçe Jandarma Komutanlığında görev yapan Jandarma Asb. Çvş. Emre Çakal gerçekleştirdi. 30 Ağustos’un zaferlerle dolu Türk tarihi için anlamlı bir tarih olduğunu vurgulayan Çakal, ‘’Asil Türk milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 98 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle, yeniden dirilerek, topyekün bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihinde az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası, tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir.’’ dedi.
‘’YA İSTİKLAL YA ÖLÜM ’’
20. yüzyılın başlarında dünya ülkelerinin sürdürdüğü savaşları hatırlatan Çakal, ‘’1900’lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletler arasındaki çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucu Mondros Mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devlet ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş, ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Anlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamıştır.’’ İfadelerini kullandı.
‘’5-6 AY GEÇİLMEZ DENİLEN MEVZİLERİ 3 GÜNDE GEÇTİK’’
Mücadele sürecine dair de bilgiler veren Çakal, ‘’Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Süregelen savaşların sonuncusu olan Sakarya Meydan Muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu milletimizin istiklali uğruna kanını son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık dünyanın en kahraman, en savaşçı milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal’in başkomutanlığı altında Türk kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik sahada düşmanı aldatmayı başardı. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha etti. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe de vuruldu. Ardından icra edilen takip harekatıyla da 9 Eylül’de düşman İzmir’de denize döküldü.’’ Şeklinde konuştu.
'’10 GÜNDE 500 KM’Yİ YAYA VE SAVAŞARAK KAT ETTİK’’
30 Ağustos Zaferi’nin aynı zamanda büyük bir askeri başarı olduğunu söyleyen Çakal, ‘’Dünya tarihçileri Büyük Taarruz için şu ifadeyi kullanmışlardır; ‘’Türkler, Mohaç Meydan Muharebesi’nden yüzyıllar sonra yine parlak bir imha muharebesi kazandılar.’’ Bu muharebelerde Türk ordusu çok kısa bir sürede, kendisinden üstün düşman kuvvetinin büyük bölümünü imha ve esir etmiştir. Askeri açıdan bir diğer önemli husus da günün şartlarında bir ordunun 10 günde 500 km’lik mesafeyi yaya olarak ve savaşarak kat etmesidir. 30 Ağustos’un gerçek anlamını ve önemini Büyük Zafer’in ikinci yıldönümünde Dumlupınar’ın Çal tepesinde yapılan törende Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği söylevde görürüz; ‘’… Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Harpler yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir. Meydan Muharebesi milletlerin bütün varlığı ile ilim ve fen alanlarındaki yükselmeleriyle ahlaklarıyla kültürleriyle kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır.’’ Dedi.
‘’RUHLARI ŞAD OLSUN’’
Çakal, konuşmasını şu sözlerle noktaladı; ‘’30 Ağustos Zaferi, Türk ordusuna ‘Silahlı Kuvvetler Günü’ olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle, dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan Silahlı Kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere dava arkadaşları, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad’ olsun.’’
ŞEHİTLİK ZİYARET EDİLDİ
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından Atatürk Anıtı önündeki program sonlanırken, katılımcılar saat 11.30’da Karaağaç Şehitliği’ni ziyaret etti. Ziyarette Kapaklı İlçe Müftüsü Selami Sayın tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunarak, dualar edildi. Protokol mensupları şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. Ziyaretin ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı noktalandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.