Kapaklı’nın eksiklikleri masaya yatırıldı ​

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye yetkililerinin Kapaklı Mahalle Muhtarlarıyla bir araya geldiği toplantıda Kapaklı’nın eksiklikleri dile getirilerek ilgili daire amirlerinin bilgisine sunuldu

Kapaklı’nın eksiklikleri masaya yatırıldı ​
04 Ekim 2018 Perşembe 11:32

Kapaklı Belediyesi Teras Kafe’de düzenlenen toplantıya Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Zeki Gürcün ve Dr. Kaan Gaytancıoğlu, Ulaşım Dairesi Başkanı Erdin Eral, Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Deniz Bozdoğan, Zabıta Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Yüksel Özdal, Kapaklı Belediyesi idari amirleri ile Kapaklı Mahalle muhtarları katıldı.

DİLEKÇELERİNİ GERİ ÇEKSİNLER 
Kapaklı Belediyesi tarafından düzenlenen genel bilgilendirme toplantısında konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, kısa süre önce AKP İlçe Yönetimi tarafından şikayet ettirilerek kapatılan Asfalt Plenti Şantiyesi’nin yeniden aktif edilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Mandalı “Bunların Ak Partili olduğunu sanmıyorum. Bunlar Kapaklı’nın 120 bin nüfusuna kötülük yapıyorlar. Sen yumurtlayan tavuğu keser misin? Şuandaki arkadaşlarımız kesiyor. Eğer bu arkadaşlarımız hizmet istiyorlarsa konunun askıdan inmesini beklemesinler, dilekçelerini geri çeksinler.” dedi.

BU DURUMUN TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ VAR
Asfalt ihalesini kazanan firmanın, ÇED raporuna gerek olmadan şantiye kurabileceğini, bunun örnekleri olduğunu dile getiren Başkan Mandalı, süreci şu sözlerle aktardı: “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda asfalt ihalesi gerçekleştirdik. Asfalt ihalesi gerçekleştirilirken de ihale ile ilgili Büyükşehir ve İlçe Belediyesinin ihalesini aynı firma kazandı. Biz de bu firmaya bir yer tahsis ettik. Bu durumun Türkiye’de örneği var. Asfalt ihalesini kazanan firma boş bir alanda 4734’ün ilgili maddesi içerisinde şantiye kurabilir. Biliyorsunuz okullarda bile ihaleye giren müteahhit arkadaş okul içerisine şantiye kuruyor, yapıyor ve söküp gidiyor. Bizler de ilçe belediyesi olarak mevcut Kapaklı sınırları içerisinde olan bir yeri gösterdik. Firma alanı düzenledi, plent makinelerini de getirdi. Getirirken dedik ki ‘Biz muhalefet belediyesiyiz ne olur ne olmaz sen git ÇED raporu al.’ Firma da bizlere bundan önce yüzlerce kez plent kurduğunu ve ÇED raporu alınma zorunluluğu olmadığını, ayrıca 30 Eylül 2019 tarihinde şantiye alanının eski haline getirileceğine dair sözleşme yapıldığını ve kalıcı olmadığını belirtti. Firmanın bu bilgisi üzerine durumu kabul ettik ve ihaleyi kazanan arkadaş aşağı yukarı 10 milyonluk bir yatırım yaptı.”

KAPAKLI’YA HİZMETİ ENGELLİYORLAR
AKP Kapaklı İlçe Yönetimi’nin hizmeti engellediğini belirten Başkan Mandalı, “Tam şantiye bitimine yakın, şikayet olduğunu duyduk. Yok efendim ‘park alanına plent kurulmaz’, ‘okul yanına plent kurulmaz’ diyerek mevcut Ak Parti yerel yönetimi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazmış. Başta Ak Parti İlçe Başkanı olmak üzere bu arkadaşlarımız bizi şikayet etmiş. Bunların Ak Partiyi iyi temsil ettiklerine inanmıyorum. Ak Parti'ye aslında kötülük yapıyorlar. Çünkü eğer bunu Ak Parti’nin üst yöneticileri duysun, bunları derhal görevden alır. Çünkü Kapaklı’ya hizmet gitmesini engelliyorlar. Bunlar sırf sadece o asfalt yapılmasın diye ÇED raporuna itiraz yaptılar. ÇED raporu olmadığı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından asfalt plent şantiyesi mühürlendi.” ifadelerini kullandı.

SİYASİ BASKI YAPMASINLAR
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne siyasi baskı uygulandığını da dile getiren Başkan Mandalı, “Biz de geçtiğimiz aylarda Başkanvekilimiz İbrahim Erkan ile mevcut alanın Belediye Hizmet Alanı’na alınması ile ilgili değişiklik yaptık ve meclisimizden geçirdik. Şimdi arkadaşlara buradan tekrar sesleniyorum; gerekeni yapın. Ak Partili demiyorum, kendini Ak Partili gibi tanıtmaya çalışanlara diyorum. Bunların Ak Partili olduğunu sanmıyorum. Bunlar Kapaklı’nın 120 bin nüfusuna kötülük yapıyorlar. Sen yumurtlayan tavuğu keser misin? Şuandaki arkadaşlarımız kesiyor. Eğer bu arkadaşlarımız hizmet istiyorlarsa konunun askıdan inmesini beklemesinler, dilekçelerini geri çeksinler. İlla ÇED raporuna gerekçe mi var? Varsa onu da alırız. Eğer samimilerse, Kapaklı’ya hizmet olmasını istiyorlarsa gelsinler derhal hizmete geçirelim. Benim Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüme siyasi baskı yapmasınlar.” dedi.

5 YILDIZLI OTEL GELECEKMİŞ GİBİ SEVİNİYORLAR
Ayrıca Pınarça’da yapılması planlanan Termik Santral ile ilgili Ak Parti Kapaklı İlçe Teşkilatı’nın olumlu tavrını hatırlatan Mandalı, “Biz Termik Santral kurulması ile ilgili Pınarça’da eylem yapıyoruz, arkadaşlarımız sanki 5 yıldızlı otel gelecekmiş gibi seviniyorlar. ‘Gelin bu Termik Santrali buraya yapmayalım, gidelim Karadeniz kıyısında Yalıköy ile Kıyıköy arasında bir alana kurun’ diyoruz. Fakat arkadaşlarımız bu konuyu süsleyip savunmaya devam ediyorlar.” dedi. Yenilenebilir enerjinin gerekliliğini de vurgulayan Başkan Mandalı, “Belediye olarak yenilenebilir enerji ile ilgili Rüzgar Gülü Projesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde aktif olacak ve TREDAŞ’a elektrik vereceğiz. Avrupa ülkeleri bu enerjiyi kullanıyor, bizim de bunu kullanmamız gerek. Ama bazı arkadaşlarımız Termik Santralle ilgili hala ısrarcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

UKOME HATASINI SÜRDÜRÜYOR
Toplantıdan önce söz alan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, S.S. 41 Nolu minibüs şoförlerinin sorunlarını dile getirdi. UKOME yetkililerine seslenen Başkan Mandalı, “Son zamanlarda UKOME, Kapaklı’daki 41 Nolu minibüslerin güzergahıyla ilgili hatasını sürdürüyor. Minibüs şoförleri konuyu defalarca dilekçelendirmesine rağmen olumlu bir sonuç alabilmiş değil. Aynı zamanda diğer minibüsler ise olağan rotasında ilerliyor. Biz bu konuyu belediye olarak da defalarca dile getirdik. Vatandaşlarımızın mağduriyetini belirtiyoruz ve bizce bu gibi bir karar alınırken Kapaklı Belediyesi’ne danışılmalı, karar oylanmalı. Çözüm ancak bu şekilde sağlanır. Bu sorunun çözülmesiyle ilgili başta Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere komisyondaki diğer arkadaşları göreve davet ediyorum.” sözlerini kaydetti.

DİLEKÇELERİMİZDEN SONUÇ ALAMADIK
Başkan Mandalı, konuşmasının ardından sorunu birinci ağızdan dinlemek için S.S. 41 Nolu Kapaklı Halk Minibüsleri Kooperatifi Başkanı İlyas Akdiş’e söz verdi. UKOME’ye daha önceden çok kez dilekçe yazdıklarını fakat bir sonuç alamadıklarını dile getiren Akdiş, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti. Kararın bir an evvel yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Akdiş, TETUS projesi kapsamında minibüslerin birleştirilerek güzergahın yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti.

ŞOFÖR DE VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ
Akdiş’in ardından İmar Konutları’nda oturan bir vatandaş da söz hakkı istedi. Güzergahın değişmesinin şoförler kadar halkı da rahatsız ettiğini dile getiren vatandaş, “Ben bir minibüsçü değilim, Kapaklı’da ikamet ediyorum. Yetkililere şunu söylemek istiyorum; ben kapımın önünden kalkan minibüslere binip Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne gidemiyorum. Fakat Çerkezköy Belediyesi’nin minibüslerinin Kapaklı Belediyesi’nde durağı var. Ben buradan işime gidemiyorum fakat Çerkezköy minibüslerinin iş güzergahım içerisinde hatları var. Sizler buna dur diyemiyor musunuz? Ben çift minibüs kullanmaktan yoruldum.” dedi.

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Şikayetlerin ardından Tekirdağ Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanı Erdin Eral söz aldı. Sorunun çözülmesi için gerekli notları aldığını dile getiren Eral, “Ulaşım Daire Başkanlığı, Ulaşım Genel Koordinasyon Başkanlığı’nın sekreteryasıdır. Çok farklı birimlerden oluşan genel kararlarla bu uygulamalar hayata geçiriliyor. Tabi biz de bunun sekreteryası olduğumuz için hesap sormadan bunu hayata geçirmek durumundayız. Ancak şunu belirtmek isterim ki bizim bu konuda belli ilçelere veya belli başkanlara ayrım yapacak konumda değiliz. Her ne kadar alınan kararlar vatandaşları ve şoförleri memnun etmese bile bu konunun muhatabı kurullardır. Fakat şundan emin olabilirsiniz ki önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan kurul toplantısında bu konuyu gündeme taşıyacağız. Bu konuyla ilgili kooperatifteki arkadaşlarımızla yeniden görüşeceğiz. Sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

SUYUN YARISI VERGİ
Ulaşım konusunun ardından Kapaklı’daki en büyük ikinci konu olan su fiyatlarını ele alan Başkan Mandalı, “Bildiğiniz üzere satın aldığınız sudan 4 tane vergi alınıyor. Atık Su Vergisi, Katı Atık Vergisi, Bertaraf Vergisi ve bunlar yetmezmiş gibi toplanan vergilerden %18 KDV alınıyor. 5216 ve 5293 nolu kanunlara göre alınıyor bu vergiler. Yani su fiyatlarının yarısının vergi olduğunu biliyor musunuz? Şuanda suyun metreküpü 3 lira 68 kuruş, vergisi de bir o kadar. Şimdi ben bu vergileri almazsam 5018 sayılı muhasebe kanununa göre devlet benden bunun hesabını sorar. Biliyorsunuz Dikili Belediye Başkanı bu vergileri almadığı için yargılandı ve görevinden men edildi.” sözlerini kaydetti.

DAĞDAN BEDAVA SU GELMİYOR
Başkan Mandalı’dan sonra söz alan TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal ise, şu sözleri kaydetti: “TESKİ pahalı sus satıyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu mesele yasadan kaynaklanan bir sorun. Biz 30 büyükşehir arasında bu konuda 19’uncu sıradayız, gerekirse bunları tek tek açıklarız. Abone daire başkanımız da burada. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşullarda elektriğe, doğalgaza, gıda maddelerine baştan aşağı zam yapıldı. TESKİ bu koşullarda yatırımlarının çoğunu bitirdiği için yüzde 8 indirime gidiyor. Fatura’daki yansıyan rakamların yarısından azı TESKİ’ye gidiyor. Tüm bunlara ek olarak Tekirdağ’da yer altı sularını kullanıyoruz. Yani kullandığımız suyun %90’ını yeraltı sularından temin ediyoruz. Dağdan bedava su gelmiyor. Ve bu çıkan su da vergi konusunda yasaya göre uygulama yapılıyor.” dedi.

ATATÜRK MAHALLESİ’NDEKİ DERELER GÜNDEM OLDU
Ünal’ın açıklamalarının ardından Kapaklı Mahalle Muhtarlarına şikayetlerini dile getirmeleri adına söz verildi. Atatürk Mahallesi’nin sorunlarını dile getiren Muhtar Bilal Tokuç, “Mahallemizde altyapı sıkıntıları çekiyoruz. Özellikle mahallemde bulunan derelerin ıslah edilmesi ile ilgili vatandaşlardan çok sayıda şikayet alıyorum. Konuyla ilgilenirseniz sevinirim.” ifadelerini kullandı. Tokuç’un taleplerini yanıtlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün, “Kapaklı’da bizim 4 tane deremiz var. Bu yıl 2 tanesinin yapımı devam ediyor. Karagözgölü Deresi’nin ıslahı bitti. Orada Cumhuriyet Parkı projemiz var. Derenin bitmesi gerekiyor ki park başlayabilsin. Bu sene Kapaklı’daki diğer 2 deremizin ancak temizliğini yapacağız. Önümüzdeki yıl da yatırım programına alınmasını teklif edeceğiz. Bütçe ödeneği aktarılırsa bu iki 2 dereyi de ıslah etmiş olacağız” dedi.

TESKİ ŞİKAYET HATTINI KONTROL ETSİN
Toplantıda Cumhuriyet Mahallesi’nin sorunlarını dile getiren Kapaklı Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Seçkin Dilsiz ise, “Ben TESKİ’den 185 nolu şikayet hatlarını kontrol etmelerini istiyorum. Çünkü mahallemde altyapıdan dolayı oluşan taşkınlar ve üst katlara su çıkmaması ile ilgili çok sayıda şikayet duyuyorum. Vatandaşlarımız bu konuda mağdurlar. Mağduriyetini gidermek için TESKİ’nin şikayet hattına yazıyorlar fakat cevap alamadıklarını söylediler. Onların şikayetleri dikkate alınırsa sevinirim.” dedi. Muhtar Dilsiz’in isteklerini not aldığını kaydeden TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal, durumla ilgilenileceğini ve kısa sürede çözüme kavuşturulacağını kaydetti.

O YOLA İHTİYACIMIZ VAR
Programda konuşan bir diğer isim ise Karlı Mahallesi Muhtarı Anıl Aydın oldu. Bahçeağıl ile Karlı Mahalleleri arasındaki kestirme bir yolun asfaltlanması gerektiğine dikkat çeken Aydın, “Bahçeağıl yolu ile aramızda 1.800 metre kadar bir yol var. Biz bu yolun yapılmasını talep ediyoruz. Bu yoldan taşımalı sistemle öğrencilerimiz gidiyor ve yolun daha yakın olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca tarım ile ilgilenen vatandaşlarımızın da yağlı tohum taşıması anlamında o yola çok ihtiyacı var. Ulaş – Saray – Karlıköy arasında yapılan yolun da ikinci asfaltı atılmadı. Onun ne zaman atılacağı ile ilgili bilgi verirseniz de sevinirim.” dedi.

KALDIRIM İHALESİ YAPILDI
Yanıkağıl Mahallesi Muhtarı Yücel Başaran ise, Yanıkağıl – Karaağaç arasındaki bağlantı yoluna 900 metre kaldırım yapılacağını ve daha önceden bunun Büyükşehir kararı ile kesinleştiğini belirtti. Konu ile ilgili yetkililerden bilgi talep eden Başaran’a cevap Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zeki Gürcün’den geldi. Saray ve Kapaklı için kaldırım yapım ihalesine çıktıklarını söyleyen Gürcün, “Arkadaşlar Kapaklı Çeken Caddesi’nde çalışıyorlar. Saray’da da Vatan Caddesi’nde ve Giray Caddesi’nde çalışıyorlar. Bu ekipleri öncelikle kent merkezilerinde, nüfusun yoğun olduğu yerlerde çalıştırıyoruz. Ondan sonra diğer yerlerde de yapılacak” dedi.

NEDENSE DEVLET SU İŞLERİ VE KARAYOLLARI ELEŞTİRİLMİYOR
Muhtarların taleplerinin ardından TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal yeniden söz alarak, “Biz bugüne kadar 49 milyon lira buraya yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz. TESKİ’nin en büyük işlerinden bir tanesi Kapaklı ilçesi kanalizasyon yağmur suyu ve içme suyu projemiz. Şuanda ihalemizin kapsamında 4 tane depo var, 3 tane su terfi merkezi var, 86 kilometre de hattımız var. 45 kilometreyi yaptık, yüzde 52 seviyesindeyiz. Kapaklı’nın nüfus artışını biliyoruz. Bu depoları yaparken Ayvacık Barajı’ndan gelecek suyu da dikkate alarak yapıyoruz. Ancak sürekli her fırsatta belediyeleri eleştiren çevreler, her nedense Devlet Su İşleri’ni, Karayolları’nı ya da başka bir kurumu eleştirmiyor. 2 yıl önce projesi biten Ayvacık Barajı’ndan Saray, Büyükyoncalı ve Kapaklı’yı besleyecek isale hattının daha ihalesi yapılmadı. Birkaç konuda sıkıntımız var. Son zamanlarda basıncın artmasından kaynaklı su patlakları fazla oldu. Bunun bilincindeyiz. Bunu çözmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BU YIL KAPAKLI YILI OLDU
2018 yılında Kapaklı için yoğun çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ünal, “Bu yıl Kapaklı yılı oldu. Pınarça’da arıtma tesisimizi tamamladık. Şuanda kanalizasyon inşaatlarımız devam ediyor. Kadir Başkanım da tüm şebekenin değişeceğini söylemiş. Bizim de bu konuda projelerimiz hazır. Biz bunları yapmayacağız demiyoruz, acil olanları tamamlayacağız, sizleri rahatlayacağız hem kanalizasyon hem de yağmur suyu açısından. Geri kalanları da önümüzdeki yılın içinde tamamlayacağız. Çünkü bizim bu işimiz 2019 Haziran’a kadar devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Ünal’ın konuşmasının ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, tüm daire başkanlarına, muhtarlara ve katılımcılara teşekkür ederek programı noktaladı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.