Koçak: Yaşama ve çalışma şartlarımız giderek bozuluyor

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu)’e bağlı sendika üyelerinin katılımıyla Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda coşkuyla kutlandı.

Koçak: Yaşama ve çalışma şartlarımız giderek bozuluyor
02 Mayıs 2018 Çarşamba 14:31

Düzenlenen kutlama etkinliğine Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Türk Metal Sendikası Çorlu Şube Başkanı Baki Polat, Teksif Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan,Teksif Sendikası Çorlu Şube Başkanı Salih Koyuncu, Tek Gıda İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Ali Bükülmez, Koop-İş Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez, Petrol-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ve ilçe yönetimi, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Cemalettin Turlin ve ilçe yönetimi, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz ve ilçe yönetimi, AKP Çerkezköy İlçe Başkanı Ercan Tanışık ve ilçe yönetimi, İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin ve ilçe yönetimi, BBP Tekirdağ İl Başkanı Turan Demircan, Ak Parti 27. Dönem Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Abdullah Öğe, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, STK yöneticileri ve yüzlerce işçi katıldı.

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR
1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak yaptı: “Günlerden 1 Mayıs ve biz yine alanlardayız. İnsana yakışır iş ve yaşam şartlarını sağlamak için tüm emekçiler dayanışma içinde bir aradayız. Emek en yüce değerdir. Bizler, emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlarız. Çocuklarımıza onurlu ve güvenli bir gelecek sağlamak istiyoruz. Şehrimiz, ülkemiz, dilimiz, inancımız, görüşümüz, İşyerimiz farklı olsa da bizler emeğin ortak dilini konuşup, onun en yüce değer olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla dünyanın farklı ülkelerinde ve yurdumuzun değişik illerinde kardeşlerimiz, bizler gibi bugün alanları dolduruyor.

İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ
Talebimiz çok açık. İnsanca bir yaşam istiyoruz, ortak mücadelemiz için buradayız. Haksız işten çıkarma, sendikasızlaştırma, kıdem tazminatına müdahale, özelleştirme, esneklik, kuralsız ve kayıt dışı çalıştırma, vergide adaletsizlik yıllardır mücadele ettiğimiz sorunlar. İnsanı insan yapan değerleri ülkemizde egemen kılmadıkça bu sorunlarımız devam edecek.

ÜCRETLERİMİZ, ARTAN FİYATLAR KARŞISINDA SÜREKLİ ERİYOR
Şimdi de gündemde şeker fabrikalarının özelleştirilmesi var. Cumhuriyetin ilk dönemlerinden bu yana kurulan işletmeler tek tek satılıyor. Alın terimizle kazandığımız ekmeğimiz bizden çalınıyor. Sağlığımız çok uluslu küresel şirketlerin kazançları uğruna yok sayılıyor.1 Mayıs 2018’deki gündemimize baktığımızda zorlu mücadeleler sonunda elde ettiğimiz haklarımız yoğun bir saldırı altında. Yaşama ve çalışma şartlarımız giderek bozuluyor. Ücretlerimiz, artan fiyatlar karşısında sürekli eriyor. Bizler karşılaştığımız sorunlara karşı taleplerimizi seslendirmek ve somut adımlar atılması için buradayız.

ÜCRET VE ÇALIŞMA ŞARTLARI BAKIMINDAN AYRIM SONA ERMEMİŞTİR
Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik haklarımız piyasa şartlarına bırakılıyor. İş kazaları her ay yüzlerce arkadaşımızı yaşamdan koparıyor. Kamu kurumlarındaki taşeron işçilerinin kadroya alınması önemli bir kazanım olmasına karşın, birçok tartışma ve yeni sorunu da beraberinde getirip mağduriyetlere neden oldu. Bu mağduriyetlerden en önemlisi kapsam dışında kalan taşeron işçilerdir. Diğer yandan, işçiler arasında ücret ve çalışma şartları bakımından ayrım sona ermemiştir, güvencesizliği sürekli hale getiren geçici ve mevsimlik işçilik uygulamalarında iyileştirme yapılarak 4 aya kadar daha fazla çalışma olanağı sağlanmış, ancak daha sözleşme yapılmamıştır.

KADINLARA VE ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET VE KÖTÜ MUAMELE ENGELLENMELİDİR
Öncelikle iktisaden güçsüz durumda olan geniş halk kesimlerini korumak ve kollamak birincil görev olmalıdır. Hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde temel insan hak ve özgürlüklerinin kullanılması sağlanmalıdır. Kadınlara yönelik erkek egemen söylem ve eylemler son bulmalı, kadınların çalışma yaşamına aktif bir şekilde, uzun vadeli katılımını sağlayacak sosyal politikalar geliştirilmelidir. Her türlü çocuk emeğinin ortadan kaldırılmasını sağlayacak programlar en hızlı şekilde uygulamaya konulmalıdır. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve kötü muamele engellenmelidir. Sendikal örgütlenmede işçilerin hür iradesine herkes saygı göstermelidir. Çalışanların ‘ekmek’ sorunu sürdürülen İktisadi ve mali politikaların sonucudur. İktisat politikaları rant sağlama ve rant elde etme yaklaşımından çok yatırım ve üretime odaklı, yüksek katma değerli, sürdürülebilir ve kapsayıcı nitelikle olacak biçimde belirlenmelidir.

ASGARİ ÜCRET BİREYE GÖRE DEĞİL, AİLEYE GÖRE HESAPLANMALIDIR
İş cinayetleri halini alan iş kazalarına köklü bir çözüm bulmak öncelikle işverenlerin ve devletin görevidir. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Kayıt dışı çalıştırma, işçilerin yıllarca ortaya koydukları emeğin yok sayılmasına neden olmaktadır. Kamu kurumları öncelikle işverenleri hedefleyen söylem ve politikalar geliştirmelidir. İnsan onuruna yakışır yaşam koşullarına ulaşmanın temellerinden biri, emekçinin ailesi ile birlikte yaşamını  insan onuruna yaraşır şekilde sürdürebileceği bir ücrete ulaşmasıdır. Bu nedenle asgari ücret bireye göre değil, aileye göre hesaplanmalıdır. Ülkenin en fazla vergi veren kesimi olan tüm ücretlilerin üzerindeki bu yük azaltılmalı, vergilendirme politikasında adalet sağlanmalıdır.

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN
Doğal yaşam alanlarının plansızca iktisadi faaliyet alanları haline getirilmesi engellenmelidir. Genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünlerin tüketimini engelleyecek politikalar geliştirilmelidir. Yerli besicilik ve tarıma gereken destekler sağlanmalıdır. Toplumsal politikalar engellileri tam anlamıyla kapsayacak bir şekilde tasarlanmalıdır. Emeklilik şartları yeniden düzenlenmeli, emekli maaşları asgari ücretin altında olmamalıdır. İşçiler, kamu emekçileri, esnaf, emekliler, işsizler, yoksullar, kadınlar, gençler, öğrenciler mağdur edilmemelidir. 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun. Bu gün güvenliğimizi sağlayan Emniyet mensuplarımıza ve sesimizi duyurmak için yanımızda olan basın mensuplarımıza da çok teşekkür ediyorum.”

ÖĞE: HER EMEĞİN ARKASINDA SİZİN ALIN TERİNİZ VAR
Koçak’ın ardından konuşan AKP Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Abdullah Öğe de “Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramımız. Hepimiz için çok güzel bir bayram havasında geçiyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramınız kutlu olsun. Ekmeğini alnının teri ile kazanan, helal rızkının peşinde koşan, tezgahının başında olan sizler bu birlik ve beraberlik içerisinde olduğunuz sürece, Murat Koçak gibi bir şube başkanınız olduğu sürece daha önce olduğu gibi bundan sonra da hak ettiğinizi alacağınıza inanıyorum. Çerkezköy’de yapılan her emeğin arkasında sizin alın teriniz var. Sizlerle gurur duyuyoruz.  Mayıs Emekçi bayramınız kutlu olsun” dedi.

CAMCI: HAK, HUKUK, ADALET, EKMEK DİYE YOLLARA DÜŞTÜK
Öğe’nin ardından kürsüye çıkan CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, “Öncelikle bu güzel şöleni hazırlayan sendika başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Biz hak, hukuk, adalet, ekmek diye yollara düştük. Ankara’dan İstanbul’a yürüdük. Bunun mücadelesini verdik veriyoruz. Hepinizin de bu mücadeleye katkıda bulunacağınızdan şüphem yok. Birlik ve beraberliğinizi bozmayın ve her zaman birlik ve beraberlik içinde olun. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AYDENİZ: HAKLARINIZI ALACAĞINIZA İNANCIMIZ TAMDIR
MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz de kısa bir konuşma yaparak, “Bugün ilçemizde güzel bir bayram yaşıyoruz. Sizler birlik beraberliğinizi bozmadıkça, böyle güzel günlerde yan yana geldikçe gelişen ve büyüyen ülkemizde ananızın ak sütü gibi helal olan haklarınızı alacağınıza inancımız tamdır. Ne mutlu ki bizlere ‘İşçinin alnının teri soğumadan hakkını verin’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz; ‘Türk, öğün, çalış, güven’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Hepimiz biriz. Türkiye’de yaşayan 80 milyon vatandaşın huzuru, refahı, sosyal haklarının, birlik ve beraberliğinin, tam bağımsızlığının temsilcisi olan bir partinin Çerkezköy İlçe Başkanı olarak bugün burada sizlerle olmaktan büyük gurur duyuyorum” dedi.

ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
Yapılan konuşmaların ardından Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi Kültür Sanat Kulübü Metalin Yıldızları, Folklor ve Dans Grubu’nun çeşitli yörelere ait folklor gösterileri ilgiyle izlendi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.