Okul yatırımına ihtiyacımız var

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 18 Ocak 2017’de başlatmış olduğu ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesi kapsamında 10 sınıfı donatılan Kızılpınar 125. Yıl Ortaokulu Ek Binası’nda bir tören düzenlendi. 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin başladığı gün düzenlenen törenle hayırsever kişi ve kuruluşların isminin yer aldığı tabelalar sınıfların girişlerine asıldı. Programda, Çerkezköy’ün eğitim açısından acilen yatırıma ihtiyaç duyduğu aktarıldı

Okul yatırımına ihtiyacımız var
06 Şubat 2017 Pazartesi 13:39

PROJE KAPSAMINDA TOPLANILDI
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ‘11 İlçeye 11 Okul’ projesi kapsamında Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesi’nde yaptığı 125. Yıl Ortaokulu’nda, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu bir tören gerçekleşti. Törende, ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesi kapsamında donatılan 10 sınıfa, hayırsever kişi ve kuruluşların isimlerinin yer aldığı tabelalar asıldı.
YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Çerkezköy Kızılpınar Mahallesi’ne yaptığı 125. Yıl Ortaokulu’nda düzenlenen törene Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva ile Meclis Başkanı Taha Ülker, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, Çerkezköy İlçe Halk Eğitim Müdürü Necmi Akman, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy Eski İlçe Başkanı Birol Öztürk, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdullah Nair ve İrfan Danışmaz, Çerkezköy’de eğitim öğretim hizmeti veren okul idareci ve öğretmenleri ile hayırsever vatandaşlar katıldı.
AÇILIŞ, TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILACAK
Programın açılış konuşmasını yapan Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, düzenlenen törenin okulun açılış töreni olmadığını; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği açılış töreninin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirileceğini; 125. Yıl Ortaokulu’nda toplanma nedenlerinin ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesi kapsamında okula yardım eden hayırsever vatandaş ve kuruluşların isimlerinin yer aldığı tabelaların sınıflara asılması olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında 125. Yıl Ortaokulu Ek Binası sayesinde Kızılpınar’ın eğitim öğretim açısında oldukça rahatladığını belirten Gümüş, proje kapsamında yapılan yardımlardan da bahsetti:
SAYISAL VERİLERİ AKTARDI
“2016 – 2017 eğitim öğretim yılına 74 öğretmenle 1908 öğrenciye hizmet veren 125. Yıl Ortaokulu’nda, derslik başına 5’inci sınıflarda 51, 6’ncı sınıflarda 48, 7’nci sınıflarda 42 ve 8’inci sınıflarda ise 40 öğrenci düşmekteydi. Bir dersliği aynı gün, yaklaşık 80 öğrenci kullanmaktaydı. Ancak ek binanın hizmete girmesiyle derslik başına 5’inci sınıflarda 51’den 39’a, 6’ncı sınıflarda 48’den 32’ye, 7’nci sınıflarda 42’den 40’a ve 8’inci sınıflarda ise 40’tan 35’e düşmektedir. Bununla birlikte bir günde, bir dersliği kullanan öğrenci sayısı ise 80’den 40’a düşmektedir. Ortaokullarda 7 bin 294’ten yüzde 75,29 olan ikili öğrenim gören öğrenci oranımız bugün itibariyle 5 bin 374’ten yüzde 56 olmuştur.
GİRİŞ – ÇIKIŞ SAATLERİ DEĞİŞTİ
Ayrıca sabah 07.10’da okula gelen öğrencilerimiz artık sabah 09.00’da eğitime başlayacak; akşam saat 19.00 olan çıkış saati, 15.20 olarak öne çekilmiş olacaktır. Böylelikle erken saatte eğitimlerini sonlandıran öğrenciler evlerine erken gidecekleri için güvenlik kaygısı da yüzde 70 halledilmiş olacaktır.
NAKİLLER GELMEYE BAŞLADI
Mahalle sakinleri, eğitim öğretim yılının başında okulumuzda derslik başına düşen öğrenci sayısındaki yoğunluktan öğrencilerini Çerkezköy’deki çeşitli okullara kaydettirmişti. Ancak ek binamın hizmete gireceğini duyan vatandaşlar, Çerkezköy’de okula gönderdikleri öğrencilerini de ek binaya nakillerini aldırmaya başlamışlardır. Bu yolla 15 vatandaş ilçe merkezinden bu okula nakil başvurusu yapmıştır. Bu sayının hafta içinde 40’ı geçmesini bekliyoruz.
KISA SÜREDE TAMAMLANDI
Hizmete giren ek binanın donatımı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başlattığı ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ sloganlı proje ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla 5 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Bu kapsamda, 10 sınıf projenin, 16 sınıf ile 1 öğretmenler odası ve müdür odası devlet katkılarıyla donatılmıştır. Yapılan bu katkılar sonucunda, ek binanın bin 40 öğrenci kapasitesi bulunmaktadır. Ek bina 3 idareci, 34 öğretmen, 1 rehber öğretmen ile 3 yardımcı hizmetli kadrosuyla eğitim öğretim hizmeti verecektir.
ESKİ BİNADA ÇALIŞMALAR YAPILDI
Bununla birlikte 125. Yıl Ortaokulu’nda da bir takım çalışmalar yapıldı. 1 sınıfımız yine proje kapsamında donatıldı. 15 sınıfın öğretmen sandalyeleri değişti. Bütün okulun iç cephe boyası yeniden yapıldı. Binanın ana giriş merdivenlerinin bütün mermerleri sökülüp yeniden yapıldı. Dersliklerdeki kırılan yer döşemelerinin tamiri yapıldı. Ana giriş kapısı bölümü yeniden sıvandı ve boyandı. Ana binada yapılan bütün bu çalışmalar da yine 6 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlandı.
ŞİMDİYE KADAR 63 SINIF DONATILDI
‘Bir Sınıf Dona Adını Yaşat’ projemizde 18 Ocak’tan bugüne kadar 9 farklı okulda 34 sınıf, Anadolu Liselerimizde standart öğrenci sınıf mevcudu 34 olduğu için 38 sınıf, 25 sınıf da devletimiz tarafından donatıldı. Yani şimdiye kadar 2 bin 360 öğrencilik 63 sınıf donatılmış oldu.”
NÜFUS ARTIŞI HIZLI OLAN BİR BÖLGE
Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da bir konuşma gerçekleştirdi. 125. Yıl Ortaokulu’nu yaptıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ve Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesine yardım eden hayırsever vatandaşlara teşekkür eden Başkan Akay, “Tekirdağ, özellikle de Çerkezköy nüfusu hızla artan bir bölge. Çerkezköy’ün çok fazla okul yatırımına ihtiyacı var.” dedi.
OKUL YATIRIMINA İHTİYACIMIZ VAR
Şimdiye kadar gerçekleşen yatırımların yeterli olmadığını, Belediye ve hayırseverlerin bir noktaya kadar yardım edebildiğini ifade eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap AKay, “Daha fazla okul yatırımı istediğimizi buradan bir kez daha duyurmuş olalım. Emeği geçen herkese yeniden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR ETTİ
Bilginin büyük bir güç haline geldiği çağımızda kendilerine çok büyük görevler düştüğünü ifade ederek sözlerine başlayan Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, “İlimizin okul ihtiyaçlarıyla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bazı gecikmeler yaşandı ancak aradaki farkı hızlı bir şekilde kapatmaya çalışıyoruz.” dedi ve okulun yapılmasını sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
TESPİTLER YAPILDI
Hangi ilçeye ne kadar okulun gerektiği yönündeki çalışmalarının yapıldığını kaydeden Doğan, “Tespitlerimizi yaptık ve üstlerimize ilettik. Devletimize ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Okulumuz Çerkezköyümüze hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
EĞİTİMDE HIZLI BİR GELİŞİME İHTİYACIMIZ VAR
15 Temmuz darbe girişiminin ardından el konulan FEM Dershanesi binasının önce Çerkezköy İlçe Müftülüğü’ne ardından da Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Doğan, “Eğitimde hızlı bir gelişime ihtiyacımız var. Bu eksiği görüyoruz ve ona göre çalışmalar yapıyoruz. FEM Dershanesi’nin binası geçici olarak İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmişti daha sonra da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi.” dedi.
MÜFTÜLÜKLE İLGİLİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Diyanet’in de önemli bir durum olduğunu ifade eden Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, “Bununla ilgili de gerekli çalışmaları başlatıyorum. Müftülüğümüze de güzel bir yer bulacağız.” diye konuştu.
TEŞEKKÜR ETTİ
Törende son olarak Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban konuştu. Bugünün kendisi için çok mutlu bir gün olduğunu ifade eden Kaymakam Abban, “Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda böyle bir katılımı bir arada görmek çok güzel. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ve Çerkezköy Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a özellikle teşekkür ediyorum. Eğitime çok önem veriyor. Şimdiye kadar ne istediysek vakit kaybetmeden gerçekleştirdiler.” dedi.
DESTEKLERİNİZİN DEVAMINI BEKLİYORUZ
18 Ocak’ta başlatılan ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesinin meyvelerini toplamak, hayırseverlerin isimlerinin yazılı olduğu tabelaları sınıflara asmak için toplandıklarını kaydeden Kaymakam Abban, “Projemize maddi – manevi destek olan herkese ve basınımıza çok teşekkür ediyorum. Desteklerinizin devamını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
ATATÜRK İLKOKULU TEKLİ ÖĞRETİME GEÇİYOR
Çerkezköy’e geldiğinde kendisini hayrete düşüren bir durumla karşılaştığını belirten Kaymakam Abban, “6 katlık binanın İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildiğini öğrendim. Hemen çalışmalara başladım ve bir rapor hazırlayıp yollattım. Binanın Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçici tahsisinin gerçekleştiğini de öğrenmiş bulunmaktayız. Orayı Atatürk İlkokulu’nun şubesi olarak açacağız ve o okulumuzu da tekli öğretime geçireceğiz.” dedi.
TABELALAR ASILDI
Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın, emeği geçen herkese teşekkür etmesinin ardından ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesi kapsamında hayırseverler tarafından donatılan sınıflara tabelalar asıldı.
Haber: Uğur Kılıç
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.