Ordu: Hangi tarihte ne kadar para tahsil edilmiştir?

26. Dönem Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Ordu yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Ordu, "2005 yılında Belediye kasasına 15 araçlık yeni minibüs hattı için SS 25 Nolu Akarsu kooperatifinden hangi tarihte, ne kadar para tahsil edilmiştir?" diye sordu

Ordu: Hangi tarihte ne kadar para tahsil edilmiştir?
21 Mart 2018 Çarşamba 17:51

HİÇ KİMSEYE İFTİRA ATMADIM
Mustafa Ordu yayımlamış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bugüne kadar yaptığım basın toplantılarında gündeme getirdiğim konularda  asla yalan söylemedim, hiç kimseye iftira atmadım. Bildiğim gerçekleri vatandaşlarla paylaştım, gerçekler üzerinden muhalefet yaparak, vergisini veren sadece hizmet bekleyen vatandaşların, fakir fukaranın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını aradım. Zaten aksi olsaydı iftira attığımı iddia eden kişiler yargıya giderek cezalandırılmamı isterlerdi. Bu güne kadar böyle bir şey olmadı.
BENİ SUSTURMAYA ÇALIŞTILAR
Muhalefetimden rahatsız olan haramiler çeşitli yöntemlerle beni susturmaya çalıştılar, bu güne kadar başaramadılar, bundan sonra da başaramayacaklar, susturamayacaklar. Herkes bunu böyle bilsin.Tüyü bitmemiş yetim hakkına göz koyan haramiler hakkında Bildiğim,bulduğum bilgi ve belgeleri  bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yargıya taşıyarak sorumluların hak ettikleri cezaları alması için mücadeleye devam edeceğim.
AKARSU KOOPERATİFİNE VERİLDİĞİNİ ÖĞRENMİŞTİK
2005 yılında dönemin Belediye başkanının basın mensuplarına yaptığı açıklamadan 15 araçlık minibüs hattının SS 25 nolu Akarsu Kooperatifine verildiğini, buradan yaklaşık 5-5,5 milyon lira (eski parayla 5-5,5 trilyon lira) gelir sağlayacaklarını, gelecek bu parayı viyadük yapımında kullanacaklarını öğrenmiştik.
ÖZÜ VE MANTIĞIYLA BAĞDAŞMAMAKTADIR
Yerel Gazete Arşivlerindeki bu açıklama ve vatandaşlardan gelen yeni bilgiler üzerinde çalışırken, olayı netleştirmek için Belediye Başkanlığına başvurarak 4982 sayılı bilgi edinme kanunu çerçevesinde soru sorarak bilgi istedim. Başvuruma Belediyeden gelen cevap yazısından Zabıta Müdürlüğünde 15 araçlık yeni minibüs hattıyla ilgili olarak hiçbir çalışma yapılmadığını öğrendim.  Mali İşler Müdürlüğü ise bir takım gerekçeler öne sürerek sorduğum sorulara cevap vermeyeceğini bildirdi. İleri sürülen gerekçeler bilgi edinme yasasının özü ve mantığıyla bağdaşmamaktadır.
ÇALIŞMA YAPMASINI BEKLERDİM
Belediye başkanının bu konudaki tavrını asla tasvip etmiyorum. Mali İşler Müdürlüğü'nün sorduğum soruya cevap vermemesi karşısında Belediye Başkanı vatandaşların kendisinden beklediği şeffaflık anlayışına uygun davranmamıştır. Kendisine seçim öncesi tüm CHP'li Belediye Başkan adaylarının imzaladıkları taahhüdü hatırlatmak isterim. Vaat ettikleri şeffaflık gereği bilgi edinme kanununa uygun olarak sorduğum soruların cevaplaması konusunda çalışma yapmasını beklerdim.
HANGİ TARİHTE, NE KADAR PARA TAHSİL EDİLMİŞTİR?
Konunun can alıcı noktasına gelelim. Sorumuz, Belediye kasasına 15 araçlık yeni minibüs hattı için SS 25 nolu Akarsu kooperatifinden hangi tarihte, ne kadar para tahsil edilmiştir? Bu cevaplanamayacak bir soru mudur? Cevabı devlet sırrı mıdır? Basın yoluyla Vatandaşlara duyurulmuş bir konu hakkında karanlıkta kalan bilgileri açıklığa kavuşturmak için bu sorunun cevabını öğrenmek hakkımız değil mi?
BU PARAYA NE OLMUŞTUR?
Zabıta ve mali işler müdürlüğünün cevap yazısından anlayabildiğimiz kadarıyla böyle bir para belediye kasasına girmemiştir ki mali işler müdürlüğü sorumuza cevap verememiştir.  Oysa kamuoyunda bilindiği kadarıyla SS 25 Nolu Akarsu kooperatiften araç başına 350 bin liradan (eski parayla 350 milyar lira) toplam 5,5 milyon lira (eski parayla 5,5 trilyon lira) Belediyeye verilmiş. Belediye kayıtlarında böyle bir tahsilat gözükmüyor ise durum çok ama çok vahimdir. Bugün satın alma gücüne göre bu para karşılığı 25 milyon lira (eski parayla 25 trilyon lira) Bu paraya ne olmuştur?
BU PARA KASADAN ÇALINMIŞ MIDIR?
Belediyede bilmediğimiz bir tarihte soygun yapılmış ve bu para kasadan çalınmış mıdır? Belediyede bilmediğimiz bir felaket olmuş ve bu para zayi mi olmuştur? Bu parayı birileri zimmetine geçirerek boğazda villa mı almıştır? Ya da güncel bir varsayımla bu para FETÖ'ye mi gönderilmiştir? Bu paraya ne olmuştur?
PARANIN AKİBETİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ
Bu paranın akıbeti belli ki Belediye Başkanını ilgilendirmiyor ama biz öğrenmek istiyoruz. 2005 yılında 15 araçlık yeni minibüs hattı için hangi tarihte belediye kasasına kaç liralık tahsilat yapılmıştır?.Bu bilgi kendisinden ve vatandaşlardan belediye çalışanları tarafından saklanıyorsa; Belediye başkanının belediye çalışanları içinde Kripto FETÖ'cüler olup olmadığını iyi araştırması gerekir. Bu işin sonunda başı ağrıyabilir. Benden söylemesi"
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.