banner57

ÖSS Tercihlerine Dikkat!

ÖSS sonuçlar açıklandı. Öğrencileri şimdi de tercih telaşı sardı. Dün başlayan tercih işlemleri 3 Ağustos tarihine kadar sürecek. Yetkililer yapılacak tercihlerde dikkat edilmesi konusunda öğrencilere uyarılarda bulundular.

ÖSS Tercihlerine Dikkat!

Öğrencileri tercihler noktasında dikkatli olmasını isteyen uzmanlar, önce öğrencilerin aldıkları puanla üniversitelerin hangi bölümlerine girmek istediklerini araştırmalarını ve ardından üniversitelerin geçen yıl oluşan taban puanlarını ve başarı sıralarını karşılaştırmalarını istediler.

Tercihler ile ilgili öğrencilere uyarılarda bulunan uzmanlar şunları söylediler:

"Dün başlayan tercihler 3 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Önce aldığınız puanla hangi üniversitelerin hangi bölümlerine girmek istediğinizi araştırıyorsunuz. Puanınızı ve buna karşılık gelen başarı sırasını bir yere yazın. Daha sonra üniversite ve bölümlerin geçen yıl oluşan taban puanları ve başarı sıraları ile karşılaştırın.

Acele etmeyin, bu yılın tahmini puanlarının sağlıklı oluşmasını bekleyin. Yükseköğretim programlarının en küçük puanları ile son yerleşen adayların başarı sıraları kılavuzda 2006-ÖSYS’deki gerçek değerleriyle değil, sonuçlar üzerinden sıralandı. Bu değerlerin, 2007-ÖSYS’de uygulanan puan hesaplama yöntemine göre yapılan tahmini yaklaşık değerler olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle öğreneceğiniz Y-ÖSS puanı ve başarı sırasını kılavuzdaki en küçük puan ve başarı sırası ile doğrudan karşılaştırabilirsiniz. Tercih çalışmalarında, destek almak için ÖSYM’nin web sitesinden yararlanın (http//rehberlik.osym.gov.tr). Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak tercihlerinizi internet üzerinden ÖSYM’ye gönderebilirsiniz. İnternet kullanımında deneyimli değilseniz ya da yanlış yapmaktan çekiniyorsanız Başvuru Merkezleri’ni kullanın. Unutmayın bu yıl bankaya tercih ücreti yatırılmayacak. Yerleştirme işlemlerinin iki haftada tamamlanması, sonuçların 20 Ağustos’a kadar açıklanması planlanıyor. Tercihte dikkat edilmesi konusunda yetkililer şunları söyledi ;

"Sınav sonuç belgenizdeki puanlardan hangilerini değerlendirebileceğinizi öğrenin. (Örneğin Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuysanız, kendi alanınızdaki öğretmenlik bölümlerini tercih ettiğinizde Ek puanlı puanınız, alanınızda bulunan diğer bölümleri tercih ettiğinizde ise 0,8 ile değerlendirilmiş olan yerleştirme puanınız esas alınıyor.)

Hangi meslek gruplarına daha yatkın olduğunuzu, gelecekte hangi mesleklerin daha geçerli olabileceğini araştırın.

Seçeceğiniz bölümlerin hangi üniversitelerde bulunduğunu araştırın. Bu üniversitelerin bulunduğu şehirler, öğrencilere sağladığı olanaklar, hangi dilde eğitim verdiği, burs olanakları vb. koşulları göz önünde bulundurun.

TERCİHLERİNİZİ BAŞVURU MERKEZİ İLE GÖNDERECEKSENİZ ZAMANINDA RANDEVU ALIN Ortaöğretim okulları, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları’ndan 3,00 YTL karşılığında alabileceğiniz 2007-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda bu bilgilerin bir çoğuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca kılavuza ÖSYM’nin internet sayfası olan www.osym.gov.tr' den de ulaşabilirsiniz. ). Eğer tercihlerinizi Başvuru Merkezi aracılığıyla gönderecekseniz zamanında randevu alın.

TERCİH YAPARKEN ŞUNLARA DİKKAT EDİN

Tercih yapacağınız tabloları dikkatle inceleyin. İlgilendiğiniz bölümlerde belirtilmiş olan özel koşulları da incelemeyi unutmayın.

EN ÇOK OKUMAK İSTENİLEN BÖLÜME ÖNCELİK TANINMALI

Kendi başarı sıranız ile listenizde yer vereceğiniz programın başarı sıralaması sizin için en iyi veri olur. Tercih listenizi mümkün olduğunca geniş bir skalaya yaymanız da şansınızı artırır. Tercihlerinizi sıralarken istekleriniz öncelikli olsun. Yani puanınızın elverdiği en yüksek puanlı bölüme değil, en çok okumak istediğiniz üniversite ve bölüme öncelik tanıyın.

2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki tablolarda her yükseköğretim programının adı önünde yer alan sayı o programı belirten özel koddur. Tercih listenize alacağınız programların kodlarını bu tablolardan bularak istek sıranıza göre tercih formu üzerinde ayrılan alanlara yazarak ve kodlayın. Yaptığınız kodlamayı mutlaka kontrol edin. Farklı puan türlerinden de tercih yapabileceğinizi unutmayın.

TERCİHLERİNİZİ 3 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR TESLİM EDİN

Tercihlerinizi Başvuru Merkezleri aracılığıyla gönderecekseniz randevu aldığınız gün ve saatte tercih formu ve kimliğinizle orada bulunun. Görevli tercihlerinizi sisteme girecek, size onaylatacak ve yazıcı çıktısı verecek. Hizmet bedeli olarak 3.00 YTL ödeyin. Eğer kendiniz internet ile tercihlerinizi gönderecekseniz "Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını mutlaka görün."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.