Şentop: 28 Şubat’ta FETÖ’nün okullarının önü açıldı

Mezunu olduğu Tekirdağ İmam Hatip Lisesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği mezunlar gününe katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “15 Temmuz darbe teşebbüsünü gerçekleştiren ihanet şebekesi FETÖ'yü hatırlayacaksınız. 1980'lerden itibaren karşı durduğu, karşı çıktığı eğitim kurumlarından birincisi imam hatip liseleridir. 28 Şubat'ta imam hatip liseleri bastırılmaya çalışıldığı zaman aslında önü açılan kurumlar FETÖ'nün eğitim kurumları olmuştur. İmam hatip meselesini bir fikriyatın temsili olarak, sembolik ismi olarak görmek lazım” dedi.

Şentop: 28 Şubat’ta FETÖ’nün okullarının önü açıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
31 Temmuz 2019 Çarşamba 13:00

DEVLET-MİLLET BÜTÜNLEŞMESİNE DEĞİNDİ
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, memleketi Tekirdağ'da mezun olduğu İmam Hatip Lisesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen mezunlar gününe katıldı. Burada yaptığı konuşmada İmam Hatip liselerinin çıkış serüvenini anlatan Şentop, “Millet, devlet bütünleşmesi sağlandığı taktirde büyük hamleleri gerçekleştirebilmişiz. İleriye dönük baktığımızda tarihimizde İstiklal Harbi'nin yaşandığı dönemler bu dönemler. Milletin değerleri ile devletin değerleri bütünleşmiş. Millet- devlet bütünleşmesi sağlanmış, benzer bir durumu daha geriye doğru gittiğimizde karşımıza çıkıyor, ta Malazgirt'e kadar bu topraklarda. Aynı şeyi çok yakın zamanda 15 Temmuz'da yaşadık, dünya tarihinde ilk defa bir halk hareketi devlete ve siyasi iktidara karşı olmamıştır. Tam aksine devleti ve siyasi iktidarı korumak üzere, anayasal düzeni korumak üzere halk sokaklara çıkmıştır” dedi.
“MİLLET DEVLETİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR”
Bütün halk hareketlerinin hep iktidara, hükümete karşı yapıldığını kaydeden Şentop “Tek istisna 15 Temmuz'dakidir. Niye? Çünkü millet devlete benim devletim, anayasal düzene benim anayasal düzenimdir diyerek sahip çıkmıştır. Bu nasıl sağlanmıştır, işte milletin değerleri ile devletin değerleri aynılaştırıldığı zaman. Bu imam hatip liselerindeki ortaya çıkış fikrinin bir tezahürüdür aynı zamanda imam hatip liseleri bu noktaya gelmiştir” ifadelerini kullandı.
“FETÖ, İMAM HATİP LİSELERİNE KARŞI ÇIKTI”
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, FETÖ'nün karşı çıktığı eğitim kurumlarından birinin de imam hatip lisesi olduğunu belirterek “İmam hatip liseleri başlangıcı itibari ile dini öğretecek kişi ihtiyacından ortaya çıkmakla beraber, milletin kendi değerlerini gelecek kuşaklara aktarabilmesi için milletin bulduğu bir formül olarak karşımıza çıkmıştır. Bu gelişmeler Türkiye'de devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir neticeye de ulaşmıştır. İmam hatip liseleri, yine bu milletin inisiyatif almasına, millet devlet bütünleşmesine karşı çıkan unsurlarında hedefinde çok ilginçtir imam hatip liseleri olmuştur. Bugün o 15 Temmuz darbe teşebbüsünü gerçekleştiren ihanet şebekesi fetö'yü hatırlayacaksınız. 1980'lerden itibaren karşı durduğu karşı çıktığı eğitim kurumlarından birincisi imam hatip liseleridir” dedi.
“28 ŞUBAT’TA FETÖ OKULLARININ ÖNÜ AÇILDI”
28 Şubat'ta İmam Hatip liseleri bastırılmaya çalışıldığı zaman aslında önü açılan kurumların FETÖ'nün eğitim kurumları olduğunu kaydeden Şentop, “Dolayısıyla imam hatip meselesini sadece okullar, bu okullarda okuyan öğrenciler, eğitim veren hocalar olarak değil, Türkiye'de bir idealin, bir fikrin, bir fikriyatın temsili olarak, sembolik ismi olarak görmek lazım” dedi. Mezunlar günü etkinliğine TBMM Başkanı Şentop'un yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile okulun mezunları ve aileleri katıldı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.