Servisçilerin oda kurma mücadelesi sürüyor

Tekirdağ Servisçiler Odası’nın kurulması için başlatılan çalışmalarının altı aylık süre içerisinde tamamlanamaması sebebiyle yaklaşık 1 ay önce oda kurma yetkisi verilen Tekirdağ Servisçiler Derneği Başkanı Aşkın Gündoğdu, servisçilerle bir araya geldi. Bilgilendirme toplantısına Bursa Servisçiler Odası Başkanı Sadi Aydın, Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy başta olmak üzere 11 ilçenin servisçilerini kurulacak olan oda hakkında bilgilendirdi.

Servisçilerin oda kurma mücadelesi sürüyor
14 Mart 2019 Perşembe 13:34

TANYERİ, GÜNDOĞDU İÇİN DESTEK İSTEDİ
Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlenen toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, ve yaklaşık 150 servisçi katıldı. Çerkezköy Servis Araçları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Tanyeri toplantıda yaptığı konuşmasında, “Bugün burada ortak değerlerimizi ortaya koymak, hak ve hukukumuza sahip çıkmak için buradayız. Bildiğiniz gibi Tekirdağ Servisçiler Odası kurulması için bir süre önce önayak oldum. Bu konuda bir dizi toplantılar da yapmıştık. Daha sonraları bir araya gelinemeyince oda kurma çalışmaları aksadı. Bir süre önce yeniden gündeme gelmesiyle bu konuda çalışmalar hızlandı. Şu anda odamızın kurulması ile Aşkın Gündoğdu arkadaşımız görevlendirildi. Odamızın bir an önce kurulması için Aşkın arkadaşımıza her konuda destek olalım” dedi.
“YASALARI DEĞİŞTİRECEĞİZ”
Çerkezköy’ün, nüfus yoğunluğu bakımından Tekirdağ’ın 3. büyük ilçesi olduğunu kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bu dönem sizlerin sıkıntılarınıza çözüm bulmaya çalıştım. Bazılarını çözümledik. Çözüm bekleyen sıkıntılarınız da var. Onları da inşallah yeni dönemde birlikte çözüme kavuşturmak adına hep beraber sesimizi daha gür çıkaracağız. Sizleri ilgilendiren ulaşım konusundaki yönetmelikte değişecek maddeler var ise bunu yasalar kapsamında değiştireceğiz. Biliyorsunuz Tekirdağ yeni büyükşehir oldu ve bazı birimler yeni yeni oturmaya başladı. Yeni dönemde sıkıntılarınızın çözüme kavuşması içim bizlere düşen görev ne ise onu yapacağıma da sizlere söz veriyorum” ifadelerini kullandı.
501KİŞİYE ULAŞMALARI GEREKİYOR
Tekirdağ Servisçiler Derneği Başkanı Aşkın Gündoğdu, kurmayı düşündükleri odayı tüm Tekirdağ’da faaliyet gösteren servisçi esnafının sorunlarının çözümünü sağlamak amacıyla kurmak istediklerini ifade etti. GÜndoğdu,“Şahsıma oda kurulması görevi verildikten bu yana 40 gün içerisinde 540 kişi bakanlık sistemine girildi. Biliyorsunuz odanın kurulması için 501 rakamı yeterli. Ancak biz bu sayıyı daha yukarılara çıkarmak istiyoruz. Bizler her şeyden önce ekmeğimize sahip çıkacağız. Ekmeğimize sahip çıkmak için de bu odanın bir an önce kurularak hayata geçirilmesi gerekiyor. Eğer ekmeğimize sahip çıkmayacak isek o zaman oda kurmaya da gerek yok. Hepimiz evimize ekmek götürmek için mücadele ediyoruz. Gelin bir an önce odamızı kuralım ve hak ve hukukumuzu arayalım. Bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlarımız gelsin bizden bilgi alsınlar” diye konuştu.
SERVİS ESNAFINI BİLGİLENDİRDİ
Oda kurulması konusunda toplantıya konuşmacı olarak katılan Bursa Servisçiler Odası Başkanı Sadi Aydın konuşmasında, “1987 yılından bu yana oda başkanlığı yapıyorum. Odamız kurulmadan önce bizlerin de sizler gibi birçok sıkıntısı vardı. Ancak oda kurulduktan sonra bu sıkıntılarımız çözüme kavuştu. Her esnaf odası gibi şoförlerin odaları da kendi dalında bir değerdir. Şoförler odasının ayrıca bir ihtisas odası olma zorunluluğu var. Bu oda altında servisçiler kendi hak ve hukukunu daha iyi şekilde başarmakta ve sıkıntılarını çözüme kavuşturmaktadır. Meslek odası olarak bizim bir farkımız var. Yasaları daha iyi kullanmak adına servisçiler ihtisas odası kurmak zorunda. Okullara servis çekenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğde bu yönetmenliğe uyulması gerekiyor. Yayımlanan tebliğe göre tahsis ve fiyat tarifesine uyma zorunluluğu getirildi. Bu da bize haksız rekabet yapmamızın önüne geçti. Öz malın önüne geçildi. AB uyum yasaları çerçevesinde her yıl mesleklere göre meslek kodları verilmekte. Öğrenci ve personel taşımacılığı yapanlar buna uymak zorunda. Bu da NACE kodunu getiriyor. Tekirdağ ve Çerkezköy’de mesleğinizin hakkını vermek zorundasınız. Vermez iseniz hepiniz zarar görürsünüz. Sermayesi emeği ticaret olan bize ait olan bir emeği başkasına vermeyiniz. Personel servislerindeki ihalelerde sıkıntılar var. Bu da öz maldan kaynaklanmaktadır.2020 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile servis taşımacılığı yapanlar istenilen belgeleri vermek zorunda. Bunun dışında kimse çalışamayacak” şeklinde konuşarak servisçileri bilgilendirdi. Toplantı sonunda AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz ve belediye meclisi üyesi adayları da toplantının hayırlı olmasını ve her zaman şoför esnafının yanında olduklarını söylediler.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.