banner57

Sözdinler: Gurur duyuyoruz

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB’deki Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısının artışından gurur duyduklarını ifade etti.

Sözdinler: Gurur duyuyoruz

AR-GE MERKEZİ SAYISI 1 YILLIK DÖNEMDE 34’E ULAŞTI
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sözdinler şunları söyledi: “Ülkemizde 2017 yılı sonu itibariyle 768 olan Ar-Ge Merkezlerinden 34 tanesi Tekirdağ’da, bunların da 15 tanesi ÇOSB’de bulunmaktadır. Ayrıca Tekirdağ’da 2 adet de Tasarım Merkezinin bulunduğunu belirtmek isterim. 2016 sonunda Tekirdağ’da sadece 9 olan Ar-Ge Merkezi sayısı 1 yıllık dönemde 34’e ulaştı. Bu anlamda Tekirdağ’da Ar-Ge Merkezi sayısında yüzde 267’lik bir artış gözlendi. Yüzde 267’lik bu büyümenin, ülkemiz açısından çok ciddi olduğunu ifade etmek isteriz. Kanaatimce bu artış oranı haklı olarak Türkiye’de en yüksek artış oranıdır.
AR- GE’YE BAĞLI KATMA DEĞER ARTIŞINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ
Bu haliyle içinde bulunduğumuz 2018 yılında bu sayının daha artacağını öngörüyoruz. Ülkemizin daha yüksek bir gelir seviyesine erişmesinde Ar- Ge’ye bağlı katma değer artışını çok önemsiyoruz. ÇOSB’de kurulu bulunan bu Ar-Ge Merkezlerinde 700’ü aşkın Ar-Ge çalışanın olmasını da ayrıca çok anlamlı buluyoruz. 2018 yılı içerisinde gerek Tekirdağ ve gerekse Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi sayısının artacağına inanıyoruz. Bu anlamda örnek ve öncü bir OSB olma yolunda ilerleyen Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, ülkemizde OSB’ler içinde en fazla Ar-Ge Merkezi olan Organize Sanayi Bölgelerinden biri olmuştur.
YAYGINLAŞMASINI DESTEKLİYORUZ
Bölgemizde Ar-Ge Merkezi olan BSH, Hema, Pharmactive, Arçelik, Yünsa, Deva, Setaş, Koçak, Vem İlaç, Polimer Kauçuk, Hunca, Jotun Boya, Technocast, Mes Elektromekanik, Farel Plastik firmalarını, ayrıca Tasarım Merkezi bulunan YKK ve ATT firmalarını tebrik ediyoruz. Yakın zaman içinde Ar-Ge Merkezi kurma yönünde başvuru hazırlıklarını sürdüren, ÇOSB firmalarının da olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede Ar-Ge Merkezlerinin, Bölgemizde yaygınlaşmasını desteklediğimizi yeniden belirtirken, katkılarını esirgemeyen başta Sayın Valimiz Mehmet Ceylan’a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Sayın Fahrettin Akçal’a ve tüm firmalarımızın yöneticilerine teşekkür ediyoruz.
OLUŞTURULAN KATMA DEĞER AÇISINDAN TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Kabul etmemiz gerekir ki, 2017 yılında bilişim sektöründe Ar-Ge ve inovasyon alanında Türkiye’de çok ciddi atılımlar yapıldı. Bu da bilişimle doğrudan ilgili tüm sektörleri etkilemektedir. Ar-Ge ve teşvik mekanizmalarının geliştirilmesinin kalkınmayı olumlu etkileyeceği muhakkaktır. Bu anlamda başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’ye ve Bakanlığımız yetkililerine de oluşturulan katma değer açısından teşekkür ediyoruz.
GEREKLİ ADIMLAR HIZLA ATILMALI
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak dijital sanayi dönüşümü (Endüstri 4.0) alanına bölgemiz firmalarının çok sıcak yaklaştığını, bizim de ÇOSB yönetimi olarak bu konuyu desteklediğimizi, ülkemizin ekonomik kalkınması yönünde dönüşüm çalışmalarını çok önemsediğimizi yeniden belirtmek isterim. ÇOSB yönetimi olarak, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizdeki öğrencilerimizi bu perspektifle dijital dönüşüm mantığına uygun olarak yetiştirmeye özel gayret gösteriyoruz. Ülkemiz açısından reel üretimin gerçekleştiği Organize Sanayi Bölgelerinin dijital dönüşüme geçişi açısından planlı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğuna ve gerekli adımların hızla atılması gerektiğine inanıyoruz.
2018 yılının bölgemiz ve ülkemiz açısından, Ar-Ge ve inovasyon alanında verimli çalışmalara vesile olmasını diliyoruz.”
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.