Su ile ilgili bütün tasarruf TESKİ’ye ait

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda su, atık su ile hizmet bedellerine ait tarife bedellerine yüksek oranda kademeli zam yapıldı. 2 Temmuz tarihi itibariyle yürürlüğü giren tarife değişikliği hakkında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Alınan tarife ve zam değişikliği Büyükşehirin almış olduğu bir karardır. Büyükşehir’de yapacağımız toplantı ile derdimizi anlatarak vatandaşımızın sıkıntısını ileteceğiz. Alınan karar sadece burası için değil Tekirdağ’ın bütün ilçelerini kapsayan bir karardır. 30 Mart tarihinden geçen haftaya kadar 90 günlük bizden ayrılan para 1 milyon 400 bin TL ayrı bir hesapta tutuluyor. Sudan artık gelirimiz kalmadı” dedi

Su ile ilgili bütün tasarruf TESKİ’ye ait
03 Temmuz 2014 Perşembe 07:47

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ GEÇEN SENE SUYA ZAM YAPMAMIŞTI
 
Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Olağanüstü Genel Kurul toplantısından çıkan karar doğrultusunda 2014 Mali yılı bütçesi su ve atıksu ücretleri ile Ücrete tabi işler tarifesi revize edilerek büyük oranda kademeli olarak zam yapıldı. Çerkezköy Belediyesi’nin 2014 yılı su ücretleri meskende 2,37, ticarethanede 3,39, inşaat (konut) 3,07, resmi daire 2,13, fabrika (inşaat) 7,29, okul 2,13 ve bahçe-otel 2,13 olarak uygulanıyordu.
 
APARTMAN VE SİTE GİRİŞ SAYAÇLARINA AYNI TARİFE UYGULANACAK
 
TESKİ tarafından alınan yeni karar doğrultusunda konut aboneliklerinde aylık tüketim miktarı 1-10 m3 arası olanlar su 2 TL, atıksu 1 TL olmak üzere 3 TL. 11-30 m3 arası olanlar toplamda 3,90 TL ve 31 m3 ve üzeri olanlar 4,80 TL ücret ödeyecek. Apartman ve site giriş sayaçlarına aynı tarife uygulanırken, iskansız geçici mesken abonelerine yukarıda ki tarifelerin yüzde 25 zamlı uygulanacağı ifade edildi.
 
ÜCRETLERE YÜKSEK ORANDA ZAM YAPILDI
 
Konu hakkında bilgi veren Çerkezköy Belediyesi Su ve Kanalizasyon yetkilileri, “Su ücretleri eskiden 100 m3 harcasan 2 TL, atık su ile birlikte 2,40 TL’ydi. Şimdi ise 1-10 m3 arası 3 lira, 31 m3 ve üzeri 4,80 çıkıyor. İş yerlerinde daha fazla. Vatandaşlarımız önceden isterse 1 m3 kullansın isterse 100 m3 kullansın fiyat belliydi. Ama şimdi kademeli olarak zam yapıldı. Camiler hariç tüm resmi binalarda ücretli olacak” açıklaması yapılmıştı.
 
5 YIL SÜREYLE YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE BELİRLENECEK
 
TESKİ tarafından yapılan tarife değişikliklerinde su fiyatlarında şehit ailelerine, harp veya vazife malüllerine veya ailelerine, (Eşleri evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babalarına) ikametgah adreslerinde  (1 abone olmak şartı ile) her kademesindeki fiyatlar yüzde 75 indirimli uygulanacak. 6360 sayılı Yasanın geçici 1. Maddesinin 15. Fıkrası gereğince köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde içme ve kullanma suları için alınacak ücret 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek. Buna göre kanalizasyon şebekesi bulunan mahalleler işyeri veya konut) 0.50+0.25 olmak üzere toplamda bir metre küpe 0.75 TL ödenecek. Kanalizasyon şebekesi bulunmayan mahallelerde işyeri ve konutlarda bir metreküp suya 0.50 TL ödenecek.
 
YÜZDE 40 VE ÜZERİ OLAN ENGELLİLERE YÜZDE 50 İNDİRİM
 
Diğer yandan engelli vatandaşların aboneliklerinde de yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olanların kendileri adına veya bakmakla yükümlü olan yakınları adına engellinin ikamet ettiği adreste sadece bir abone olmak şartı ile her kademedeki fiyatlar yüzde 50 oranında indirimli uygulanacak. Resmi daire ve işyerlerinde de suyun metre küp fiyatları da artarken, yeni su fiyat tarifesi ise; Aylık tüketim miktarı 1-10 metreküp arası olan su 3.20+1.60 atıksu fiyatı olmak üzere toplamda bir metre küp fiyatı 4.80 TL, aylık tüketim miktarı 11-30 metreküp arası su kullananlar su 4.80+2.470 atıksu olmak üzere toplam 7.20 TL, aylık 31-101 metreküp arası su kullananlar suya 7.20+3.60 atıksu parası olmak üzere toplam bir metre küp suya 10.80 TL, aylık  su tüketim miktarı 101 metreküp üzeri olanlar su 14.40+7.20 atıksu fiyatı olmak üzere toplamda bir metre küpe 21.60 TL ödeyecek.
 
1 M3 SU İÇİN 1.25 TL İLE 3.05 TL ARASINDA FAZLA PARA ÖDENECEK
 
Hastaneler (Resmi özel)okullar/resmi özel) öğrenci yurtları (Resmi özel) ile kamu yararına çalışan dernek ve vakıflara ait tüketimlerde her kademedeki fiyatlar konut tarifesinden ücretlendirilecek.  Ayrıca işyeri ve konutlarda akıllı sayaç kullananlara her kademedeki fiyatlar yüzde 20 indirimli olarak uygulanacak. Teknik ve elektronik altyapısı tamam olan yerlerde de inşaat aboneliklerinde ve ilk defa abone olacak işyeri ve konut aboneleri ile sayaçları 10 yıllık veya daha eski olup değişme tabi tutulan abonelerin akıllı sayaç kullanımı ise zorunlu hale getirildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’nün Tekirdağ il genelinde su fiyatlarını belirlemeden önce Çerkezköy Belediyesi’nin konutlarda belirlediği 2014 yılı metreküp su fiyatı 1.75 TL iken TESKi’nin konutlarda il genelinde belirlediği ve 1 Temmuz’da yürürlüğe koyduğu bir metre küp suyun fiyatına bundan böyle Çerkezköylüler ve tüm Tekirdağ il genelinde ikamet eden vatandaşlar en düşük 3 TL en yüksek 4.80 ödeyecek. Bundan böyle Çerkezköylüler bir metre küp suya 1.25 TL ile 3.05 TL arasında fazla para ödeyecek.
 
SUYLA İLGİLİ BÜTÜN GELİR TESKİ’YE GİDİYOR
 
Konu hakkında açıklama yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Alınan tarife ve zam değişikliği Büyükşehir’in almış olduğu bir karardır. Büyükşehir’de yapacağımız toplantı ile derdimizi anlatarak vatandaşımızın sıkıntısını ileteceğiz. Alınan karar sadece burası için değil Tekirdağ’ın bütün ilçelerini kapsayan bir karardır. Suyla ilgili bütün tasarruf bizden çıktı. TESKİ kuruldu ve bununla ilgili Su ve kanalizasyonla ilgili bütün sorunların tamamı Büyükşehir’e ait. Artık burada bizim suyla ilgili olarak gelirimizde yok” dedi.
 
KANUNİ GEREKÇELER KAPSAMINDA ZAM YAPMIŞLAR
 
Sudan gelen paranın tamamını TESKİ’nin aldığını ifade eden Akay, “Gelir olarak su paramızda gitti. 30 Mart tarihinden geçen haftaya kadar 90 günlük bizden ayrılan para 1 milyon 400 bin TL ayrı bir hesapta tutuluyor. Sudan artık gelirimiz kalmadı. Gelir olarak bir tek en ciddi sorun su gelirinin gitmesidir. Zamların ve oranların belirlenmesi TESKİ’ye ait. Tekirdağ genelinde bir fiyat belirlemiş ve bunun üzerinden fiyatlandırma yapılmış, kanuni gerekçeleri var ve ona göre yapıyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eski chp li - 7 yıl önce
cezaları bakanlık il müdürlüğü kesiyor,su zammını teski yapıyor,sen orada niye oturuyorsun???????sen ne yapıyorsun???????
Avatar
görüş - 7 yıl önce
zam yapılmadan başkanına hiç sormamışlarmı görüşünü almamışlarmı
Avatar
ogün - 7 yıl önce
seçim meydanlarında atıp tutanlar broşürlerle projelerini anlatanlar zamla ilk icraatlarını gösterdier
Avatar
sülo - 7 yıl önce
bumu halkın partisi halktan yana olan parti.tek seferde bu kadar zam yapılır mı?bunun cevabını bu millet seçimde verir kimse merak etmesin...
Avatar
M.Kalp - 7 yıl önce
bizler hürriyet mahallesi n.fazıl kısakürek caddesi ekşioğlu 3. etap sitesi sakinleriyiz. 3 yıldan beri müteahit iskanımızı almıyor. sitemizin su ücreti şantiye üzerinden hesaplanıyor. hane başı aylık ortalama 250.00 tl mgibi astronomik bir ücrette ödüyoruz. havuzumuz sulanacak bahçemizde bulunmamaktadır. lüks tüketim yapmıyoruz. metre küp fiyati 21,50 tl yok böyle bir ücret vatandaş bunları not ediyor. ilk fırsatta hesabını soracak
Avatar
asim ünlü - 7 yıl önce
çok komik suya yapılan zam ben yapmadım tekirdağ yaptı onlarda chp ne fark eder