Takım liderliği anlatıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde mavi-gri yaka takım liderliği eğitimi verildi. Üretim ve Fabrika Müdürü üstü pozisyonlar ile firma sahipleri ve insan kaynakları yöneticilerine yönelik düzenlenen eğitime konuşmacı olarak Yönetim Danışmanı Ali Coşkun katıldı.

Takım liderliği anlatıldı
12 Nisan 2019 Cuma 12:55

ARA KADEME YÖNETİCİLİĞİNDEN SÖZ ETTİ
Çerkezköy TSO Konferans Salonu’nda yapılan eğitimde ara kademe yöneticilerinin sorumlu olduğu görevlerinin bulunduğunu belirten Ali Coşkun, “Bir ara kademe yöneticisi, planlama, kontrol ve takip etme, değerlerin katılımı, öncülük, eğitim verme, bütçe ve maliyet yönetimi, ekip oluşturma, sorun çözme, yaratıcılık, yenilikçilik, organize etme, hedef oluşturma, delegasyon,  motivasyon, performans değerlendirme, iletişim ve ilişki yönetme, müzakere,  arabuluculuk ve strateji belirleme konularında sorumludur” dedi.
 “KALİTELİ ÜRETİM İÇİN YAŞAM KOÇLUĞU ŞART”
Mavi ve gri yaka çalışanlar ile ara kademe gri yaka yöneticiler odaklı yapılan tüm yatırımların temelinde; değişim ve gelişimin eskisi gibi yukarıdan aşağıya değil artık aşağıdan yukarıya doğru güç ve ivme kazanması gerçeğinin yattığını ifade eden Coşkun, “Bu sistem ayni zamanda daha hızlı ve kaliteli üretim yapılmasını sağlıyor. Firmanın ve çalışanların karşılıklı beklentiler ve ihtiyaçları, üretimin gücü, maddi kazanımlarda ve kariyer olanaklarında sıkışma da sayılabilir. Ancak firmalar mavi yaka çalışanlara ve gri yaka ara kademe yöneticilere değerli, önemli ve farklı oldukları mesajını sanal değil reel dokunuşlar ile verebilmek için günümüzde çok farklı uygulamalara imza atmaya başladılar. Tüm mavi ve gri yaka çalışanlara düzenli yaşam koçluğu desteği sunulması gerekiyor. Bu çalışma kapsamında firmadan firmaya değişse de özünde tüm çalışanlara her ay en az 1 saatlik destek alma hakkı verilmeli bazı firmalar bunu her ay veriyor. Tüm gri yaka ara kademe yöneticiler için yönetici koçluğu eğitimleri verilmesi ve kurum içi mentorluk sistemi kurulması, kaliteli ve hızlı bir üretim sağlamak için de bu şart” diye konuştu.
TAVSİYELERDE BULUNDU
Coşkun, üretimi ve kaliteyi arttırmak için firmaların öneri ve ödül sistemi uygulamalarının da faydalı olduğunu kaydederek, “Günümüzde bazı firmalar çalışanların önerilerini ödüllendirerek verimi arttırmayı sürdürmekte ve uzman psikologlar tarafından çalışanların özel problemlerine gizlilik ilkesi çerçevesinde destek vermektedir.  Bu psikolojik destek ise çalışanları daha da motive etmesi bakımından yararlıdır. Öneri ve ödül sistemleri üzerinde daha katılımcı sistemler geliştirilmekte olduğu da gözlenmektedir. Tüm kademeler arası iletişimi arttırmak için firmaların daha etkin ve yapıcı sosyal aktivitelere de odaklanılması gerekiyor. Sendikalı ya da sendikasız birçok kurumda mavi yaka çalışanları temsilen çalışan temsilcileri seçiliyor. Bu temsilciler, mavi yakalı çalışanlar ile gri yakalı ara kademe yöneticiler ve bir üst pozisyondaki yöneticilere mevcut ve olası sıkıntılar ile beklentileri düzenli aktararak iletişimi kuvvetlendirip, pozitif ve sürdürülebilir bir ilişki ağı oluşturmalı ve destek sağlamalıdır. Özellikle dikkat edilmesi gereken en kritik nokta ise mavi ve gri yaka çalışan yönetimi ve gelişimi kapsamındaki tüm projelerin; uzun süreli, samimi, yenilikçi ve insan odaklı olması gerçeğidir” ifadelerinde bulundu.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.