‘Takımını kur kupayı al’

Çerkezköy Belediyesi tarafından Kurumlar arası Futbol turnuvası düzenleniyor. Başvuru tarihleri 8-15 Mayıs tarihleri arası olarak belirlenen Futbol turnuvasının fikstür çekimi 15 Mayıs, kura çekimi ise 18 Mayıs tarihinde Kapalı Spor salonunda gerçekleştirilecek

‘Takımını kur kupayı al’
10 Mayıs 2015 Pazar 21:09

 MÜRACAATLAR HALK MASASINA YAPILACAK

Sosyal faaliyetlere büyük önem veren Çerkezköy Belediyesi, yeni bir projeye daha imza atarak Kurumlar arası Futbol turnuvası düzenliyor. Turnuva için başvuru tarihleri 8-15 Mayıs arası olarak belirlenirken, turnuvaya katılmak isteyen kurumların Çerkezköy Belediyesi Halk Masasına müracaat etmeleri gerekiyor.

KAYNAŞMA VE DAYANIŞMAYI AMAÇLIYORUZ

‘Takımını kur kupayı al’ sloganıyla düzenlenen futbol turnuvasının fikstür çekimi ise 15 Mayıs, kura çekimi ise 18 Mayıs günü Çerkezköy Kapalı Spor salonunda gerçekleştirilecek. Turnuva maçları ise 22 Mayıs tarihinde başlayacak ve müsabakalar Çerkezköy Belediyesi Halı Saha Spor tesislerinde oynanacak. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay turnuva hakkında yaptığı açıklamada, “turnuva ile halkımız arasındaki sevgi, saygı, kaynaşma ve dayanışmanın sağlanması yoluyla kurum kültürünün geliştirilmesi için bu etkinliğimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

MÜSABAKALAR HAFTA İÇİ OYNANACAK

Başvuru koşulları hakkında bilgi veren yetkililer, “Müsabakalar hafta içi Çerkezköy Belediyesi  “Halı Saha Spor Tesisleri’n de 18:00 -20:00 Saatleri arasında oynanacaktır. İlan edilen müsabaka saati, tertip komitesi isteği Haricinde hiçbir şekilde değiştirilmeyecektir. Turnuvaya katılacak takımlar katılım formu 12 kişilik sporcu listesi ile birlikte bir temsilci ile ikişer maç gözlemcisinin isimlerini kayıt sırasında teslim edeceklerdir. Oyuncuların Turnuva başlamadan önce Sağlık Merkezlerinden“ Sağlık Raporu Belgesi” alması zorunludur. Takım temsilcileri katılım formu ile birlikte listede bulunan oyuncuların “ Sağlık Raporu Belgelerini” Tertip Komitesine bir dosya ile birlikte teslim etmesi zorunludur. Sağlık Raporu Belgesi olmayan oyuncular turnuvaya kabul edilmeyecektir. ( Sportif aktivitelerde bulunmalarına engel teşkil edecek sağlık sorunlarının bulunmadığına dair). Kura çekimi 18 Mayıs Cuma günü saat 15:00’de Çerkezköy Belediyesi Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır. Turnuva katılım ücreti yoktur” denildi.

TURNUVANIN KURALLARI

Belediye yetkilileri turnuvanın kuralları hakkında da bilgi vererek, “Müsabakalar biri kaleci olmak üzere yedi (6) oyuncu ile oynanacaktır. Takımlar müsabaka listesine en fazla  (12) kişi yazabilirler. Takımlar müsabakaya beş (5) kişiden az başlayamaz. Oyun esnasında takımlardan birinin oyuncu sayısı dördün (4'ün) altına inerse müsabaka ilgili takım aleyhine tatil edilir ve takım hükmen yenik sayılır. Sonucu tertip komitesi tescil ve ilan eder. Oyuncu değişikliği hakemin izniyle, oyun durduğu sırada yapılır. Maç esnasında oyuncu değişikliğinde sınırlama yoktur. Oyunda iken ihraç edilen bir oyuncunun yerine başka bir oyuncu alınamaz. Müsabakalar oyuz (30ar) dakikalık iki (2) devre olarak oynanacaktır. Devre arası beş (5) dakikadır. Her takım, müsabaka saatinden onbeş (15) dakika önce spor kıyafetlerini giymiş olarak hazır bulunacaktır. Müsabaka saatinde sahaya çıkmayan takım en fazla on (10) dakika beklenecektir. Bu süre sonunda sahaya çıkmayan takım hükmen yenik ilan edilir. Oyuncular müsabaka esnasında birbirlerine tehlike olabilecek saat, yüzük, künye,..vb. şeyler takamazlar. Oyuncular müsabakalarda halı saha ayakkabısı giyeceklerdir. Kramponlu futbol ayakkabısı giyilmeyecektir. Her takım tek tip forma, şort, tozluk ile müsabakaya çıkacaktır. Her iki takımın formasının aynı renkte olması halinde ev sahibi takım başka giyecektir. Maçlar hali hazırda geçerli olan futbol müsabaka yönetmeliği ve uluslar arası futbol oyun kuralları esaslarına uygun olarak oynanacaktır. Kaleciler topu oyuna mutlak suretle elle sokacaktır. Ancak oyun esnasında kaleci tarafından tutulan toplar oyuna ayakla başlanabilir. Aut atışı kesinlikle yapılmayacaktır. Kaleci topu altı (6) saniyeden fazla elinde tutarsa, karşı takım kalecinin altıncı saniyenin sonunda durduğu yerden endirekt vuruş kullanır. Ofsayt kuralları uygulanmayacak, köşe vuruşları ayakla yapılacaktır. Top oyundayken, kaleci tuttuğu topu eli ile rakip kaleye fırlatır ve top kimseye dokunmadan dahi GOL olursa, gol geçerli olacaktır. Kaleci kendisine yapılan pasa (ayakla olması halinde) veya elinden bıraktığı topa, elle müdahale edemez. Elle müdahalede bulunduğu taktirde takımı aleyhine endirekt serbest vuruş verilir. Müdafa oyuncusuna çarpıp kaleciye giden top geri pas sayılmaz. Kaleci geri pası eli dışında her yeriyle (ayak, göğüs... vb.) karşılayıp oynayabilir. Penaltı ve köşe vuruşları haricinde tüm vuruşlar endirekt olacaktır. Gruplar puan usulü olacak ve averaj uygulanacaktır. Galibiyet üç (3) Puan, beraberlik bir (1) Puandır. Takımların puanlarının eşitliği halinde, dereceleri aşağıda belirtilen esaslara göre saptanacaktır. Aynı puana sahip takım sayısı iki ise; Önce bu iki takım arasında oynadıkları müsabakada puan üstünlüğüne bakılır. İki takımın puan eşitliği varsa genel averaja bakılacaktır. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

-Eşitlik devam ediyorsa kura çekilir. Aynı puana sahip 3 veya daha fazla takım var ise; Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılacak puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. Bu Puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır. Bu sonuçlandırmada puan eşitliği varsa buradaki gol averajına bakılarak sonuç tayin edilir. Gol averajı eşitliği varsa daha fazla gol atan takıma bakılır. Bu durumda da eşitlik (atılan ve yenilen goller aynı ise) devam ediyorsa Genel puan cetvelinde averaja bakılır. Genel puan cetvelindeki averaj eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır. Eşitlik devam ediyorsa kura çekilir. Eleme maçlarında normal sürede eşitlik bozulmadığı takdirde, sadece beş dakikalık tek devre uzatma oynanacaktır. Bu süre sonunda da eşitlik bozulmaz ise galip gelecek takımın belirlenmesi için penaltı atışlarına geçilecektir. Turnuva süresinde tüm takımlar ve seyirciler FAIR PLAY ruhuna yakışır bir şekilde davranmak zorundadır. Takımların itiraz durumlarında komiteye sadece yazılı olarak verilen şikayet ve itirazlar incelemeye alınacaktır. Sözlü olarak beyan kabul edilmeyecektir. Belirtilmeyen hususlarda karar verme yetkisi Tertip Komitesine aittir” açıklamasında bulunuldu.

CEZAİ MADDELER

Turnuva boyunca uygulanacak cezai maddeler ise şu şekilde; “Bir müsabakada üç (3) kırmızı kart gören takım sahadan çekilmiş sayılır. Bir takım oyun esnasında sahadan çekilirse hükmen mağlup ilan edilir. Turnuva müddetince sekiz (8) kırmızı kart gören takım turnuvadan ihraç edilir. Sahaya çıkmayan, müsabaka sırasında sahadan çekilen ve turnuvadan ihraç edilen takımın o grupta daha önce oynadığı müsabakalardan mağlup olduğu en farklı netice, diğer takımlara da aynen uygulanır. Eğer mağlubiyeti yoksa veya en fazla iki farklı mağlubiyeti varsa, 3-0 hükmen mağlup sayılır. Eleme maçlarında sahaya çıkmayan takım 3-0 hükmen mağlup sayılır. Bir müsabakada direk kırmızı kart gören oyuncu bir sonraki müsabakada oynayamaz. Bu oyuncunun yaptığı harekete ve gözlemci raporuna göre cezasını arttırmaya veya turnuvadan ihraç etmeye Tertip Komitesi yetkilidir. Bir müsabakada ikinci sarı kartı gördüğü için ihraç edilen oyuncu bir sonraki müsabakada oynayamaz. Bu oyuncunun yaptığı harekete ve gözlemci raporuna göre cezasını arttırmaya veya turnuvadan ihraç etmeye Tertip Komitesi yetkilidir. Her takım, seyircisinin yapacağı spor ahlakına uymayan hareketlerinden sorumludur. Hakem, gözlemci ya da Tertip Komitesi tarafından yapılan ikazlara

rağmen sözle veya fiili olarak tacizlerini sürdüren seyircinin takımı Tertip Komitesince turnuvadan ihraç edilir. Maç esnasında sert hareket yapılmayacak, rakip futbolcularla tartışmaya girilmeyecek hakemin kararına kesinlikle itiraz edilmeyecektir. Müsabakalar, Tertip Komitesi tarafından bütün takımlardan görevlendirilecek iki gözlemci tarafından izlenir. Takımlar maça çıkmadan önce esame listesini gözlemciye teslim ederler. Gözlemciler görevli oldukları müsabakaları sonuna kadar izler ve maçla ilgili hazırladıkları raporları Tertip Komitesine teslim ederler. Gözlemci, müsabaka skorlarını, varsa kart gören oyuncuları, maçın şartnameye uygun koşullarda oynanıp oynanmadığını, maçın normal koşullarda oynanmasını engelleyen olay, kişi ve kurumları sahadan uzaklaştırır” 

Haber: Emrah ÇOĞALAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.