banner57

Tanzim satışına destek verdiler

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla İstanbul ve Ankara'da tanzim satış uygulamasına bugün başlandı. Bazı büyük marketlerdeki fiyatlar da buna paralel geriledi. Tanzim satış uygulamasına ilişkin Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Çerkezköy Ziraat Odası açıklamalarda bulundu. Bozdağ ve Toprak uygulamayı yerinde bulduğunu ifade etti.

Tanzim satışına destek verdiler

BUGÜN SATIŞA BAŞLANDI
Belediyelerin uygun fiyata sebze satacağı tanzim satış noktaları bugün itibari ile faaliyete geçti. 15 milyon nüfuslu İstanbul’da 50, Ankara’da 30 tanzim satış noktası kuruldu. Birçok noktada vatandaşlar bu seyyar mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Tanzim satış noktalarının faaliyete geçmesinin ardından, Türkiye’nin önde gelen büyük marketlerinin de fiyatlarında indirime gittiği görüldü. Marketlerdeki bazı ürünlerin fiyatları neredeyse tanzim satış noktaları ile aynı seviyelere indi.

DEVLETİN İYİ NİYETİNİ SUİSTİMAL ETTİLER
Belediyelerin tanzim satışa başlamasının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, uygulama ile birlikte aracıların ortadan kaldırılarak üretici ve tüketicinin korunmasının amaçlandığını ifade etti. Aracıların serbest piyasa ekonomisi adı altında hükümetin ve üreticinin iyi niyetini uzun yıllardır suistimal ettiğini ifade eden Bozdağ, “Meyve Antalya’dan halka gelene kadar birçok noktada el değiştiriyor. Böylelikle üreticiden çok düşük meblağlara aldıkları meyve ve sebzeleri halka yüksek fiyatlara mal ediyorlar. Burada büyük bir suistimal söz konusu. Devletimiz bu uygulama ile iyi bir işe imza attı. Esnafın ve tüketicinin mağduriyetini kısa sürede sonlandıracaklardır. Tanzim satış uygulaması aracıların bertaraf edilerek üretici ve tüketici arasındaki bağın güçlenmesini hedefliyor” dedi.

ARACILARIN ÇARKINI KIRMAK HEDEFLENİYOR
Yapılan uygulamanın uzun süre devam etmeyeceğini, fiyat seviyesinin normale dönmesinin ardından hükümetin tanzim satışa son vereceğini ifade eden Bozdağ, “Büyük aracıların çarkını kırmak için yapılan uygulama uzun süre devam etmeyecek diye düşünüyorum. Yakın zaman içinde olumlu sonuçlar verecek bu uygulama böylelikle sona ererek devlet fiyatları aşağıya çekmiş olacak böylelikle esnafımız ve tüketici karlı çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE İLE ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTEBİLİRİZ
Çerkezköy’de tanzim satış noktası kurulması olasılığını değerlendiren Bozdağ, “Eğer Çerkezköy’de de tanzim satış noktası kurulursa yerel yönetim ile ortak bir çalışma içerisine gireceğiz. Yerel yönetimler kendi tasarruflarını yapacaktır. Ayrıca Çerkezköy Belediyesi ile ürün fiyatlandırma ve denetim çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

ERDOĞAN DOĞRU BİR KARAR VERDİ
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Çerkezköy Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Toprak ve Meclis Başkanı Yılmaz Mirza ise hükümetin aldığı bu kararı yerinde bulduklarını ifade ettiler. Tanzim satış uygulamasını geç kalınmış fakat doğru bir uygulama olarak nitelendiren Başkan Toprak, “Devlet aldığı bu karar ile hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruma altına almıştır. Üretici de malını doğrudan halka sunmak ister. Bizler aracılardan çok çektik. Hayvancı olarak sütten aldığım karın fazlasını aracı hiçbir şey yapmadan kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan doğru bir karar almıştır. Devletimiz çiftçinin ve üreticinin yanında olmalıdır zira durumumuz hiç iyi değil” dedi.

ARACILAR BENDEN FAZLA KAZANÇ ELDE EDİYOR
Üreticinin iş yükü ve gider masraflarının son yıllarda yüzde yüzün üzerinde arttığını ifade eden Toprak, hükümetin tarım ve hayvancılık konusunda kararlı adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi. Toprak, “Gübre yüzde yüz zamlandı, mazot aldı başını gitti, ürünümüz para etmiyor; aracılar düşük miktarlarla bizden alarak pazarda malımızı yüksek fiyatlara halka satıyor. Tanzim satışı hayvancılar için de ümit verici, benden sütün litresini 1 lira 60 kuruşa satın alan aracı mahalle arasında litresini 3 buçuk TL’den halka satıyor. Benden fazla kazanç elde ediyor. Cumhurbaşkanımız geç de olsa durumun vehametinin farkına vararak duruma el attı, umarım iyi gelişmeler yaşanır” ifadelerini kullandı.
ÇERKEZKÖY’DE SÜT MERKEZİ AÇILSIN
Süt ve Et Kurumu’nun yıllar önce doğrudan üreticiden süt satın aldığını ifade eden Toprak, 40 yıl önceki uygulamayı tekrar bu topraklarda görmeyi arzuluyorum. Doğrudan sütümüzü devlet satın alıyordu. Devlete sattığımız fiyattan da yerel halkımıza sütümüzü satıyorduk arada fiyat farkı olmuyordu. Ne yazık ki sonradan bu uygulama kaldırıldı. Çerkezköy’de doğrudan halka satış yapabileceğimiz bir süt merkezi kurulmalıdır. Vatandaşımız litresini 2-2 buçuk liradan satın alabilir. Biz üreticiler olarak buna açığız, Çerkezköy’de bir süt merkezi açılmasını istiyoruz hem üretici hem de tüketici bu işten karlı çıkacaktır” diye konuştu.

ÇİFTÇİLİK BİTME NOKTASINA GELDİ
Türkiye’de tarıma gereken önemin verilmediğini kaydeden Toprak, sigaradan peynire, ekmeğe varana kadar her şey çiftçiden geliyor. Çiftçilik ise bitme noktasına geldi. Ürünümüz kar etmeden elimizden alınıyor, köylerde çiftçilik ile uğraşan neredeyse kalmadı. Tanzim satışının yanı sıra devlet eli ile çiftçilerin desteklenerek kar elde etmeleri sağlanmalı ki vatandaş da ucuza mutfağını doldurabilsin. Devlet çiftçilerimize sahip çıkmazsa vay halimize…Tanzim satış uygulaması yerinde ve hatta geç kalınmış bir çalışmadır” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.