Temmuz ayı Meclisleri tamamlandı

Kapaklı Belediyesi Temmuz ayı Meclis toplantıları yapılan 1. Toplantının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin Başkanlığı’nda Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan 2. Oturum toplantısı ile tamamlandı. İlgili komisyonlara sevk edilen konuların karara bağlandığı 2. oturumun tamamlanmasının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, alınan kararların ilçemize hayırlı olmasını temenni etti.

Temmuz ayı Meclisleri tamamlandı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
08 Temmuz 2020 Çarşamba 11:38

BAŞKAN ÇETİN, ERBAKAN BÜSTÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
Toplantı öncesi gündem dışı söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Geçen hafta Ankara’daydık. Bu sebepten dolayı meclise katılamadım. Meclis öncesinde kıymetli Erbakan hocamızın ailesi bana ulaştı. Biliyorsunuz, Erbakan büstü bir polemiğe neden olmuştu. Ailenin büstün kaldırılması ile ilgili benden ricası oldu. Bizde kendilerine mecliste bu konuyu kamuoyu ile paylaşacağımızı ifade ettik. Erbakan hocamızın büstünü oradan alıp, belediyede bir yerde muhafaza altına alacağız. İnşallah yapacağımız güzel bir esere de hocamızın ismini vereceğiz, dedik. Bunu gündem dışı bir bilgi olarak sizinle paylaşmak istiyorum.” diye konuştu.

TARİFE KOMİSYONU RAPORLARI OKUNDU
Başkan Çetin’in konuşmasının ardından açılış ve yoklama gerçekleştirildi. Ardından komisyonlara havale edilen raporlar okunarak karara bağlandı. İlk olarak Tarife Komisyonu raporları okundu. Kapaklı’da ikamet eden şehit, gazi ve gazi ailelerinin birinci derece yakınlarının belediye bünyesindeki çay bahçesi, sosyal tesis gibi alanlardan ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi için verilen önergeye ilişkin komisyon raporunda gazi, şehit aileleri ve engelli vatandaşlara belediyenin sosyal tesislerinde yüzde 20 indirim uygulandığı belirtildi. Bu uygulamanın devam etmesi yönündeki komisyon raporu meclis tarafından da oy birliği ile kabul edildi. Kazak Gölü Mesire yerinde bulunan organizasyon alanı için hazırlanan bütçe içi işletme ücret tarifesinin komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Ardından Bahçeağıl Mahallesi’nde bir sokağa Dursun Alparslan isminin verilmesi talebi, bahse konu sokak ve çevresinde yer alan sokaklara sayılı numara şeklinde isim verildiği gerekçesi ile İmar Komisyonu Raporu doğrultusunda kabul edilmedi. 
ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ İLÇEMİZDE YAŞATILACAK
Mimar Sinan Mahallesi 571 ada 8 parsel ve 574 ada 5 parsele ilişkin imar değişikliği konusunda komisyon çalışmalarının devam etmesi kararı alındı.  Bir sonraki gündem maddesinde de Şubat ayında İdlib’de şehit düşen 33 Mehmetçiğimizden Tekirdağlı Uzman Onbaşı Recep Bekir,  Piyade Onbaşı Nihat Kara ve sözleşmeli Er Birhan Er’in isimlerinin Kapaklı’da uygun park ve caddelere verilmesi talebi komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Karara göre Karaağaç Mahallesi Bülent Ecevit Caddesi’nin ismi Şehit Birhan Er Caddesi olarak, Mimar Sinan Mahallesi Mithatpaşa Caddesi’nin ismi Şehit Nihat Kara olarak, Karaağaç Mahallesi Namık Kemal Caddesi’nin ismi Şehit Recep Bekir olacak.
REMZİ AKGÜN İSMİ VERİLECEK
İnönü Mahallesi Yankı Sokak’ta yapılacak parka, uzun yıllar muhtarlık yapmış olan Remzi Akgün’ün isminin verilmesi talebi uygun bulunarak komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi. Konuyla ilgili Başkan Çetin, “Remzi Akgün’ü rahmetle anıyorum, mekanı cennet olsun. Uzun yıllar ilçemize hizmet etmiştir. Kendisinden Allah razı olsun.” dedi. Atatürk Mahallesi Hacılar Çeşmesi Süleyman Demirel Parkı içinde 64.11 metrekarelik alanın sondaj kuyusu açılması amacıyla 10 yıllığına bedelsiz olarak TESKİ’ye tahsis edilmesi ve tahsise ilişkin protokol imzalamak amacıyla belediye başkanına yetki verilmesi konusu da oy birliği ile kabul edildi. 
TRAMPA OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Hisse satışına ilişkin İmar Komisyonu raporunun oy birliği ile karara bağlanmasının ardından işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları konusunda İmar Komisyonunun çalışmalarına devam etmesi kararı alındı. Toplantı Karaağaç Mahallesi’nde plansız alanda bulunan, mülkiyeti belediyeye ait yaklaşık bedeli 5 milyon 500 bin TL olan toplam 67.749 metrekare tarla vasfındaki 5 taşınmazın, İsmet İnönü Mahallesi 1552 ada 1 parselde bulunan, Toplu Konut İdaresi mülkiyetinde bulunan ve yaklaşık bedeli 14 milyon 500 bin TL olan 33.891,67 metrekare alan ile trampa edilmesi, yaklaşık 9 milyon TL’lik değer farkının ödenmesi ve protokol yapmak için belediye başkanına yetki verilmesi talebine ilişkin İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi ile devam etti. 
OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Toplantının bir sonraki gündem maddesinde Bahçelievler Mahallesi 680 ada 2 parsel sayılı 842 metrekare alan için parsel sahibinin belediyeye sunduğu, imar planında park alanında olan taşınmazın bedeli ödenerek ya da takas yoluyla taşınmazının kamulaştırılmasını talebine ilişkin komisyon raporu görüşüldü. Belediyenin ödenek durumu göz önüne alındığında bedelinin ödenmesinin mümkün olmayacağı, ilgili talebin trampa yoluyla kamulaştırılarak giderilmesinin uygun olacağı değerlendirilerek mülkiyeti belediyeye ait olan Atatürk Mahallesi 1275 ada 5 parselde 409 metrekare, Bahçelievler Mahallesi 1661 ada 22 parsel 124,94 metrekare, 1661 ada 32 parsel 121,35 metrekare olmak üzere toplamda 655,29 metrekare 3 adet parsel ile Bahçelievler Mahallesi 680 ada 2 parsel sayılı 842 metrekare alanın trampa yoluyla kamulaştırılması oy birliği ile kabul edildi. 
İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANACAK
Sporcu İdil Zafer’in ödüllendirilmesi ve ödülü belirlemek üzere belediye başkanına yetki verilmesinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalışacak olan mühendisin ücretine ilişkin komisyon raporu da oy birliği ile kabul edildi. Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şubesi ile İş Birliği Protokolü yapılması talebinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalışacak olan tabip ücretine ilişkin komisyon raporu da oy birliği ile karara bağlandı. 
"ÖNLEM ALMAMIZ GEREKİYOR”
Atatürk Mahallesi 1725 ada 5 parselde yer alan 442,02 metrekare taşınmazın satışının da görüşüldüğü toplantıda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Çetin “Satma taraftarı değiliz ama mali tablomuz da çok iç açıcı değil. Komşu ilçelerimizde maaşlar ödenemezken biz çok şükür o konuya gelmedik ama önlem almamız gerekiyor. Bu yer yerleşim yerinden oldukça uzakta. Belki birkaç yıl sonra değerli bir yer olabilir ama bizim şu anda ara çözüm bulmamız gerekiyor, hızlı çözüm bulmamız gerekiyor” dedi. Söz konusu komisyon raporu CHP grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 
“ÇÖZÜM ÜRETMEYE GAYRET EDİYORUZ”
Toplantı, İller Bankası’ndan 5 milyon TL kredi kullanılmasına ilişkin komisyon raporunun görüşülmesi ile devam etti. Konuyla ilgili konuşan Başkan Çetin “Pandemi süresi boyunca İller Bankası’ndan aldığımız paylarda çok ciddi bir kayba uğradık. Dolayısıyla belediyeye gelirler yüzde 50’den daha fazla düşmüş vaziyette. Bazı belediyelerin İller Bankası’ndan bu malum süreç içerisinde kredi için müracaat ettiklerini ve destek aldıklarını öğrendim. Bizim de talebimiz olacak. Ön görüşme yaptık. 5 milyon TL talepte bulunacağız. Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Biz de çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Bu nedenle böyle bir krediyi değerlendirelim istedik” dedi. Çetin’in konuşmasının ardından kredi kullanılması talebi CHP grubunu ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 
KREDİ TALEBİ OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Ek bütçe yapılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun oy birliği ile kabul edilmesinin ardından Kapaklı’daki muhtarlık binalarına ait elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon faturalarının belediye bütçesinden ödenmesi talebi görüşülerek, komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Trampa için 9 milyon TL kredi kullanılması talebine ilişkin komisyon raporunun CHP grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından toplantının son gündem maddesinde de belediyeye ait kiralık yerler konulu yazıya ilişkin komisyon raporu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. 
BAŞKAN ÇETİN ANKARA ZİYARETLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin Ankara ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Çetin, “Devlet hastanemizin temel atılmasıyla alakalı bütün prosedürleri tamamladık. Hamdolsun artık her şey son noktaya gelmiş vaziyette. İsim ile ilgili bir onay bekliyor valiliğimiz. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz hastaneye yaptığı katkılardan dolayı isminin geçmesini istiyor. Umuyoruz prosedürler tamamlandığında Temmuz ya da Ağustos ayında temeli atılacak.” dedi.  İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile ilgili yaşanan sıkıntıyı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiğini belirten Başkan Çetin, “İnşallah hükümet konağımızın hemen yanına yeni ilçe emniyet müdürlüğü binamızı yapacağız” diye konuştu.
“GELECEK YILIN PROGRAMINA ALACAĞIZ” 
Millet Bahçesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir görüşme yaptığını ifade eden Başkan Çetin, “Şu an Millet Bahçesi yapmak istediğimiz noktada 18 uygulaması yapmamız gerekiyor. İnşallah bu uygulamayı yaptıktan sonra dosyalarımızı götürüp, gelecek yılın programına alacağız.” dedi. Başkan Çetin, Karaağaç Mahallesinde bulunan eski caminin de restorasyon işlemleri için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.
“KAPAKLI’DA ASFALTLANMAMIŞ YOL KALMAYACAK”
Asfalt ihalesinin gerçekleştirildiğini belirten Başkan Çetin, “Asfalt, kilit taşı ve kaldırım taşı ihalemizi yaptık. İnşallah 2021 yılının sonunda 2022 yılı gibi Kapaklı’da asfaltlanmamış yol kalmayacak. Bu konuda iddialı konuşuyorum. Pınar Bulvarımızın ihalesi yapıldı. Süreç devam ediyor ve müteahhidin 6 ay yasal süresi var. Biz kendisinin daha hızlı yapması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.
“YENİDEN İHALEYE ÇIKACAĞIZ”
Başkan Çetin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yarım kalmış projelerimiz var. Örneğin Cumhuriyet Mahallesi’nde yarım kalmış bir semt pazarımız var. Müteahhiti 2 defa süre uzatımı almış olmasına rağmen tamamlayamadı ve ihale dosyası kapandı. Dolayısıyla yeniden ihaleye çıkacağız. Rüzgar Enerji Santrali ile ilgili de göreve geldiğimizde 5.5 milyon borcumuz vardı bu parayı ödemediğimiz için süreç bugüne geldi. Şimdi yavaş yavaş bununla ilgili bir ödeme planı oluşturuyoruz, hatta bayağı bir ödeme yaptık. Hem mevcut borçları ödemeye hem de Kapaklı’nın beklediği hizmetleri yapmaya söz verdik. Bu sözleri yerine getireceğiz kimsenin şüphesi olmasın.
“ALTYAPI OLMADAN YAPACAĞIMIZ YOLLARIN BİR ÖNEMİ YOK”
Altyapı konusu Kapaklı’nın kanayan yarası. Altyapı olmadan yapacağımız yolların bir önemi yok. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi grubuna özellikle rica ediyorum. TESKİ ile görüşerek konuyu bir an evvel hızlandırmamız gerekiyor. Ankara ziyaretimde İller Bankası’na gittim ve taleplerimi ilettim. Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekilini arayarak TESKİ arzu ederse Kapaklı’nın altyapısını yapmak için kredi vereceklerini söylediler. Eğer TESKİ’nin Kapaklı’nın altyapısı ile ilgili bir projesi varsa İller Bankası’ndan kredini çıkarmak için elimden geleni yapacağımın sözünü veriyorum.
“BİZ KAVGADAN YANA DEĞİLİZ, BİZ HİZMETTEN YANAYIZ”
Dere ıslahları ile ilgili de bir sorunumuz var. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanında olan dere ıslahlarının acil olarak gelmesi gerekiyor. Eğer Kapaklı için çalışıyorsak muhalefeti ve iktidarı ile bu konuyu gündeme taşımamız gerekiyor. Cambazlar Caddesi’nin altında bir dere akar, bu dere önce Recep Güven Parkı’na oradan da Karaağaç Deresi ile buluşuyor. Bu kanalı değiştiren bir proje yapılıyor, bir meydan projesi var. Bu projeyi önemsiyoruz ve Kapaklı’nın çehresini değiştirecek bir proje olacağını düşünüyoruz. Ama önce TESKİ’nin görevini yapmasını bekliyoruz. Dolayısıyla bu konuda Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerine istirhamımızdır. Kapaklı’ya hizmet gelmesi noktasında bize destek versinler. Kapaklı’da yaşıyorsak eğer, ki Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin birçoğu burada yaşamıyorlar; Kapaklı’yı seviyorsanız bizimle el ele kol kola olun ve bu sorunları çözelim. Bu kısır kavgalar halkın umurunda değil. Biz kavgadan yana değiliz, biz hizmetten yanayız.
“YAŞAM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜREREK HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”
Atatürk Kültür Merkezi’nin belediyemize devri konusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. İnşallah meclisin ardından Kültür Merkezimiz gerçek sahibine verilmiş olacak. Biz de burayı bir yaşam merkezine dönüştürerek halkımıza hizmete sunacağız. Çok gereksiz bir polemikle TESKİ buraya taşındı. Hiçbir tutulur yanı yok, TESKİ’nin burada bulunması yasal değil. O zaman ben de KENT A.Ş.’yi belediyenin içine taşıyayım. Kültür Merkezini yapandan, düşünenden Allah razı olsun. 1 yıl vakit kaybettik çok daha önce gelse burayı bir yaşam merkezine dönüştürebilirdik. Hatadan dönüldü diyelim ama hep zaman kaybediyoruz.
“KAPAKLI’YI 2-3 YIL İÇERİSİNDE BAMBAŞKA BİR HALE GETİRECEĞİZ”
Millet Bahçesi projemizde de aynı durum başımıza geldi. Projenin büyükşehirden onayı tam 4 ay sürdü. Açık söylüyorum meclis üyemiz Halil İbrahim Erkan buna sebebiyet verdi. Kendisiyle dostluğumuz da var ama siyaset bu değil. Ben bu koltukta 5 yıl soranın hesabını yaparak hiç durmadım. Daha önce de sizlerin bulunduğu yerlerde oturdum, bakın arşivlere bu tarz bir siyasetim olmadı. Eğer Kapaklı'nın menfaatine ise kendi grubuma da ters düşmüşümdür. Buna Termik Santral de dahil. Şimdi çok şükür Pınarca’yı termik değil, termal merkezi haline getireceğiz. Göreceksiniz Kapaklı’yı 2-3 yıl içerisinde bambaşka bir hale getireceğiz.
“PROJELERİMİZ ORADA, TAKİP EDİYORUZ”
Kapaklı’nın mevcut kültürel ekonomik kabuğunun değişimi için Ankara’da kapısını çalmadığım yer yok. Ben Ankara’ya ilk gittiğimde Kapaklı neresi diye soruyorlardı. Şimdi hamdolsun Kapaklı’nın neresi olduğunu, büyük bir ilçe olduğunu herkes öğrendi. Projelerimiz orada, takip ediyoruz. Ekibimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Kendileri de samimiyetimizi, gayretimizi görüyorlar. Zaman zaman geçmiş alışkanlıklardan kalan sürtüşmelerimiz oluyor fakat kendilerine doğruyu göstermeye çalışıyoruz. Kimseye mobbing yapmamışızdır. Belediyemizin giriş kısmında yapmış olduğumuz bir uygulama var. Koordinasyon merkezi, çağrı merkezi kuruyoruz. Çok daha profesyonel, vatandaşa dokunan, vatandaşa anında yanıt veren bir belediyeyi gelecek yıl göreceğiz.
“VATANDAŞIN DERTLERİ İLE DERTLENECEĞİZ”
Büyükşehir yasası ile beraber hizmetin büyük bir kısmı Büyükşehir’e ait oldu. Kapaklı’da bir hizmet yoksa bu Büyükşehir’in sorgulanması gerekir. Bu konuda Kapaklı halkı olarak lobi oluşturup Büyükşehir’e baskı yapmamız lazım. Geçen dönem Büyükşehir bütçesinin yarısı Süleymanpaşa’ya gitmiştir. Dik ve birlikte durursak alacağımızı alırız. Ben hükümet kanadında da gerçekten büyük bir çaba gösteriyorum ama talihsiz bir döneme denk geldik. Bu pandemi sürecinde yapacağımız ihaleleri yapmakta geciktik. Normalleşmeyle birlikte plan, programlarımızı uygulamaya çalışıyoruz. Ciddi bir özveriyle pandemi sürecinde çalıştık. İnanın koronavirüs sürecinde Kapaklı’da evinde sıcak yemek pişmeyen birçok insan olduğunun farkında vardım. Bunun ardından hemen hızlı bir şekilde aşevi yapma kararı aldık. Şimdi belediye olarak sosyal belediyeciliği ön plana çıkaracak yeni bir müdürlük kuruyoruz. İnşallah bu günden itibaren girilmedik ev bırakmayacağız. Vatandaşın dertleri ile dertleneceğiz. Koltuk için değil ahiret için gayret ediyoruz. Bu duygularla hepinizi desteğe davet ediyorum. Birlik beraberlik içerisinde Kapaklımıza hizmeti getirelim diyorum. Aldığımız kararların ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.