Termik santrallerin gezilmesi planlanıyor

Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Şubat ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay Başkanlığı’nda Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis gündemindeki konuların görüşülerek bazılarının karara bağlandığı, bazılarının ise incelenmek üzere ilgili Komisyonlara havale edildiği toplantıya Çerkezköy’de kurulması planlanan termik santral hakkındaki konuşmalar damga vurdu

Termik santrallerin gezilmesi planlanıyor
02 Şubat 2017 Perşembe 11:19

POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI
Açılış ve yoklama ile başlayan Belediye Meclis toplantısının açılışında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, açıklanan son nüfus sayımında Çerkezköy’ün nüfusunun yaklaşık yüzde 9.5’luk bir artış ile 146 bin 319’a geldiğini, şuanda Tekirdağ’ın en fazla nüfusu olan 3. ilçesi olduğunu, nüfus artışının bu şekilde devam etmesi durumunda 2021 yılında Tekirdağ’ın ikinci büyük ilçesi, 2027 yılında ise Tekirdağ’ın en büyük nüfusu olan ilçesi olacağını belirterek, gerek merkezi idarenin, gerekse Büyükşehir Belediyesi ve yerel yönetimlerin bu bilinç ile Çerkezköy’e hizmet etmesi gerektiğini ve bu anlamda pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade etti.
HALKIMIZIN BİLİNÇLENMESİ LAZIM
Daha sonra konuyu Çayırdere ve Ambardere’ye yapılması gündemde olan kömürlü termik santrale getiren Başkan Akay, yapılması gündemde olan kömürlü termik santral ile ilgili Çerkezköy’de yaşayan, nefes alan herkesin bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Söz konusu santralin 480 hektarının Çayırdere, 64 hektarının Ambardere’de olacağını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kömürlü termik santralin zararı nedir, faydası nedir ortaya koymak lazım. Halkımızı bu konuda bilinçlendirmek lazım” dedi.
NEFES ALAN, YAŞAYAN HERKESİN DÜŞÜNCESİNİ ORTAYA KOYMASI LAZIM
İstanbul Teknik Üniversitesi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelen bir heyetin Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde mahalle muhtarları, okul müdürlerdi ve daire müdürleri vs.’lerin katıldığı bir dizi toplantı yaptığını ve termik santralin Çerkezköy’de yapılması adına bir kamuoyu oluşturma adına toplantılar yaptığını belirterek, “Öyle anlaşılıyor ki ‘Kamuoyu oluşturalım, zararı yok hatta faydaları vardır’ şeklinde açıklamalar yapılmış. Oysa bu konuda Çerkezköy’de nefes alan, yaşayan herkesin görüşünü, düşüncesini ortaya koyması lazım” dedi.
DAĞITTIKLARI ŞAMPUANLARI KENDİLERİ KULLANIYORLAR MI? 
Seminerde dağıtılan şampuan ve krem malzemelerine de değinen Başkan Akay, “6 hoca gelecek, olayı sempatikleştirmeye çalışarak Hümikli şampuan, Hümikli maske, Hümikli yara merhemi ve sabun dağıtacak. Şimdi olayı yumuşatalım olayı sempatik bir hale getirelim, ‘Termik santral zaten kötü bir şey değil. Kömürlü termik santral hiç kötü bir şey değil’ gibi olayı bu çerçeveye bağlamak yanlış. Bunu getiren arkadaşlar kendi evlerinde bunları kullanıyorlar mı merak ediyorum. Buraya gelip bunları tarif eden arkadaşlar kendi yaşadıkları alana 7 kilometre mesafede termik santral var mı yok mu bunu da merak ediyorum” ifadelerine yer verdi. 
HAVAMIZ, SUYUMUZ VE TOPRAĞIMIZ GİDECEK 
Çerkezköy’ün seçilmiş insanları olduklarının altını çizen Belediye Başkanımız Vahap Akay açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bugün Çerkezköy’ün geleceğine sahip çıkmak zorundayız. Ben kendi adıma söylüyorum. Mutlaka bir enerji ihtiyacı var ve kabul ediyoruz. Alternatif enerji kaynaklarını konuşmak zorundayız. HES’leri, hidroelektrik santrallerini gelip kursunlar destekleyelim. Ama kömürlü termik santrale şiddetle karşı çıkıyoruz. Kendi baktıkları alanda eksiklik var. Buradaki mevcut kömür yatakları üzerinden yerli kömürü kullanacağız. Kendi enerjimizi üreteceğiz diyorlar. Ergene’de ki ÇED raporunda ‘Petrokok ve ithal kömürde işletebilir’ ibaresi bulunuyor. Şimdi bu şekilde bir manzarayla başlayacaksınız ve ikinci aşamada petrokok ve ithal kömür yakacaksın, sonra yürüyüp gidecek. Bugün karşı çıkmazsak yarın çok geç olacak. Havamız suyumuz toprağımız gidecek.” 
SESSİZ KALIRSAK KENDİMİZDEN KAÇMIŞ OLURUZ 
Çerkezköy’ün bölgenin çekim merkezi haline geldiğini ifade eden Başkan Akay, “Nüfus olmuş 146 bin 310, yaklaşık yüzde 10 büyüyoruz. Çerkezköy ciddi anlamda sanayisiyle beraber ticareti de güçlenen bir şehir halini almış. Burada yeni yapılacak yeni bir hayat başlıyor. Çerkezköy kabuğunu kırmış daha da ileriye gitmeye çalışıyor. Şimdi burada iş yapan daire üreten müteahhitleri, vatandaşları, sabah 8’de gelip akşam 5’te giden insanları artık Çerkezköy tutmaya başladı. Artık burada yaşayarak katma değer katmak istiyorlar. 150 binden vazgeçtim burada yaşamak katma değer katmak isteyen insanlar burada yaşamak ister mi? Tabi ki istemezler. Ondan da vazgeçtim burada yaşayanlar nefes almak için kaçmak isterler. Çerkezköy’ü neden bu hale getiriyoruz? Sorumluluk sahibi olanlara ve burada yaşayanlara söylüyorum, bugün yorum yapamaz sessiz de kalırsak cevap vermezsek kendimizden kaçmış oluruz” dedi. 
BU İŞİN SİYASETİ YOK
“Bu işin AKP’si, CHP’si, MHP’si yoktur arkadaşlar. Burada nefes alan, buranın havasını soluyan, suyunu kullanan herkesin meselesidir bu konu” diyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, termik santralin aynı havzadan yeraltı suyunu kullanacağını ve su seviyesinin daha aşağılara düşeceğini, 2016 yılının Ocak ayı başında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Ambardere ve Çorlu Deresi’ndeki su baskınlarını önlemek için gölet yapılması talimatını verdiğini fakat şuanda göletin askıya alındığını belirterek, “Yeniden Çorlu Deresi su baskınlarına, sellere neden olursa bunun sorumlusu kim olacak?” diye sordu.
SANTRALLERİ GEZMEK LAZIM
 Konuyla ilgili konuşan MHP’li Meclis Üyesi Hasan Sakallı “ Etkinlikler yapmak gerekiyor. Ülkemizde termik santraller var. Kahraman Maraş'ta,Muğla Yatagan'da termik santrale gezi düzenlenerek meclis üyesi arkadaşlardan grup halinde gidersek herkes durumun vahametini gözleriyle görmüş olur. Basın temsilcilerini de yanımıza alarak gideceğimiz bir gezide elde edilen veriler şifayen konuşmaktan daha doğru olacaktır" dedi.
İNSANLAR NEFES ALAMIYOR
Kirli bir sahada yaşadıklarını kaydeden AK Partili Meclis üyesi Remzi Garip “ Nerdeyse nefes alamayacak hale geldik. Veriler elde ederek Çerkezköy'ün daha fazla kirlenmesini önlemek için çalışma yapılabilir.  Nüfusun artışı hem sevindirici hem üzücüdür. Gelişmekte olan ülkedeyiz, Nüfus artışı bizi sevindirmekle birlikte bize bir takım sorumluluklar getirecektir. Daha fazla çalışmamız lazım; asfaltları ikinciye yapmamız lazım, daha iyi hizmet vermemiz lazım. Bu olay tamamen siyaset dışındadır. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 75'i doğalgaza bağlı. İran, Rusya şalteri indirdiğinde ülkenin yarısından fazlası elektriksiz kalacak. 150 bin kişilik nüfusun yüzde 42'si sanayiden geçiniyor, yüzde 41'i hizmet alanında çalışırken, yüzde 5'i tarım alanında çalışıyor. Bu yüzde 42'lik kesim elektrik olmayınca ne yiyecek? Bu rakamlar önüne koyulduğunda devlet önlem almak zorunda. Devlet hesap yapmış, milyon dolarlık rezerv var; ‘nasıl dışa bağımlılığı azaltırız?’ diye bir karar almış. ‘İnsanlar nefes alamıyor’ diye verileri bakanlığın önüne koyunca bakanlık illaki bir adım atacaktır" şeklinde konuştu.
TERMİK SANTRALLER GEZİLECEK
Konuyla ilgili Meclis Üyelerinin olumlu ve olumsuz görüşlerini bildirmesinin ardından kömürlü termik santralin etkilerini yerinde tespit etmek, görmek için termik santral olan noktalara geziler düzenlenmesi yönünde çalışmalara başlandığı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından açıklandı. 
GÜNDEM MADDELERİNE GEÇİLDİ
Konuşmaların ardından Belediye Meclis Toplantısı Çerkezköy ilçesi sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satışının müzakeresinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na ve Züleyha Şişman Vekili Av. Engin Özden’in G.M.K.P. Mahallesi 1478 ada 1 parsele ilişkin itiraz dilekçesi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesi ile başladı. 
KİRA BEDELİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 24.01.2017 tarih 09 sayılı Çerkezköy Kızılpınar Mahallesi 308 ada 16,17 ve 18 parsellere ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporu hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 23.01.2017 gün ve 98 sayılı Veliköy Açık Hava Düğün Alanı’nın kira bedelinin belirlenmesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülmek üzere Tarife Komisyonu’na havale edildi.
KENTPARK’A TAŞINMAZLAR TAHSİS EDİLECEK
Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Şubat ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu Zabıta Müdürlüğü’nün 23.01.2017 gün ve 294 sayılı Çerkezköy Belediye Başkanlığı ile Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında ortaklaşa yürütülen ve sözleşmesi imzalanan KGYS-EDS Projesi kapsamında alımı yapılan 7 adet aracın İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere şartlı hibe edilmesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin görüşülüp, araçların sadece Çerkezköy Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde kullanılması şartı ile hibe edilmesi oy birliği ile kabul edildikten sonra İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 23.01.2017 gün ve 181 sayılı Çerkezköy Belediyesi’nde dolu bulunan 4 adet kadroda derece değişikliği yapılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de oy birliği ile kabul edildi.
DERECE DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI
Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 25.01.2017 tarih 10 sayılı Çerkezköy İstasyon Mahallesi 119 ada 24 ve 25,29 nolu parseller, 117 ada 1 ve 2 nolu parseller ve 268 ada 1 nolu parsel ile G.M.K.P. Mahallesi 44 ada 15 ve 18 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazların ‘Kent Parkı’ yapılmak amacıyla tahsisi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesinin ardından gündeme sonradan ilave edilen Plan ve Proje Müdürlüğü’nün GMKP Mahallesi 45 ada 1 parselde takas yapılması talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi ve 2 adet boş kadroda derece değişikliği yapılması oy birliği ile kabul edildi. 
KIZILPINAR VE VELİKÖY BÖLÜNMEYECEK
Gündemin son maddeleri olan Veliköy ve Kızılpınar Mahallelerinin artan nüfus yoğunluğu ve coğrafi büyüklük gerekçe gösterilerek bölünmesi talebi oy çokluğu ile ret edildi. Şubat ayı Meclis toplantısının ilk oturumunu tamamlayan Çerkezköy Belediye Meclisi, Komisyonlara gönderilen konuları karara bağlamak üzere Cuma günü saat 15.00’da yeniden toplanacak.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan - 5 yıl önce
İnsanların zehirlenmesi pahasına para kazanma devri geride kaldı.Halkı kandırmak için havayı temizleyen baca koyacağız bile derler.
Çünkü para ve sağlık yöre halkının cebinden çıkacak.
İstanbul'dan Edirne'ye yaşayan herkes bu zehir bacalarına hayır demeli.