Trakya Birlik, ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz

Trakya Birlik tarafında yapılan açıklamada, “Yerli ve Milli üretimin öneminin bir kere daha anlaşıldığı pandemi sürecinde, Halkımızın en temel gıda maddelerinden olan ayçiçek yağının yeni üretim sezonunda azami şekilde yerli üretimle karşılanabilmesi için Trakya Birlik camiası olarak tüm imkan ve kabiliyetlerimizle çalışmalarımıza olanca hızıyla devam ediyoruz” denildi..

Trakya Birlik, ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
26 Mayıs 2020 Salı 11:16

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi, “Kamuoyunun da malumu olduğu üzere, sofralarımızın ve gıda imalat sanayinin en temelürünlerinden olan, dünyada da her geçen gün stratejik önemini artıran bitkisel yağların üretimi konusunda ülkemiz her yıl yurt dışından önemli miktarda hammadde tedarik etmek durumundadır. Pandemisürecinde Dünya yağlı tohumlar ve hububat sektöründehakim pozisyona sahip ülkelerin ithalat/ihracat rejimlerinde radikal değişiklere gitmeleri, dönem dönem gıda arz zincirinde kopmalara neden olarak tedarik ve fiyatlama sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olmuştur. Bu itibarla, tarım ve gıda üretiminde Ülkemizin kendi kendine yeter seviyelere ulaşarak gıda arz güvenliğinin sağlanması açısından yerli üretimin güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereği bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Bu amaç ve hedef doğrultusunda,hükümetimizce alınan tedbirler ile koordineli olarak, faaliyet konumuz yağlık ayçiçeği tohumu üretiminin çalışma bölgemizde ki potansiyel tüm ekim alanlarında münavebeye uygun olarak ekiminin gerçekleştirilmesi noktasında, 13 ilde faaliyet gösteren 48 kooperatifimizde üretim faaliyetlerini sürdürenüretici ortaklarımız salgın sürecinde yaşanan elverişsiz şartlara rağmen izolasyon ve kişisel koruyucu tedbirleri azami şekilde uygulayarak2020/2021 üretim sezonuna ilişkin yaklaşık 1.900.000 dekar alanda yağlık ayçiçek ekimlerini çok büyük oranda tamamlanmış bulunmaktadır.
Birlik olmanın bilinciyle hareket eden ortaklarımız tarımsal mücadelelerini büyük bir özveriyle sürdürmektedir. Birliğimiz de ayçiçeği üreticisinin sadece hasat günü değil tohumun toprağa girip hasat edildiği güne kadar her anında, her ihtiyacında yanında olmayı sürdürmektedir.
            Üretici ortaklarımızın özverili çalışmalarına destek olmak, ülkemiz için stratejik öneme sahip yağlık ayçiçeği tohumuüretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanarak ülke ihtiyacına yeter seviyeye çıkartılması amacına uygun olarak ortaklarımızın ihtiyaç duyduğu tüm tarımsal girdiler en uygun şartlarda tedarik edilerek istifadelerine sunulmuş olup bugüne kadar 90 bin ton gübre, 160 ton zirai ilaç, 61 bin torba ayçiçeği tohumu,  12 bin adet zirai ilaç ileekim hazırlıkları için nakit desteği olarakürün avansı olmak üzere sağlanan ayni ve nakdi üretimdesteklerinin finansal karşılığı kısa vadeli kredi olarak  191 milyon TL uzun vadeli kredi olarak 228 milyon TL olmak üzere toplamda 419 milyon TL tutarında gerçekleşmiştir.
Üretici ortaklarımızın yukarıda belirtilen üretim faaliyetleri neticesinde 1,9 milyon dekar alandan 400.000 tonun üzerinde rekolteye ulaşılması beklenmekte olup bu üretim büyüklüğü çerçevesinde ortaklarımızın Birliğimizerekolte beyannamesi ile üretimini taahhüt ettiği ayçiçeğinin tamamınaalım garantisi verilmek suretiyle çok önemli bir kamusal görev de ifa edilmektedir.
Tarımsal üretim faaliyetlerimizin yanı sıra işletmelerimizde halihazırda850 ton/gün ayçiçeği tohumu işleme, 560 ton/gün rafine yağ ve 960 ton/gün karma yem üretim kapasitesi ile faaliyet gösterdiği sektörlerde en önde gelen kuruluşlardan biri olarak gıda arz güvenliğinin en büyük güvencelerinden olan birliğimiz, yağlı tohumlar sektöründe yerli hammadde ilemamul üretimi gerçekleştiren en büyük milli üretici olmanın gurur ve sorumluluğu ile hareket etmektedir.
Bütün faaliyet ve çalışmalarımızda en büyük önceliğimiz her zaman olduğu gibi ürünlerimizin tarladan sofralarımıza gelene kadar emeği geçen tüm paydaşlarımızın sağlığını ve iş güvenliğini korumak, tüketicilerimize sunduğumuz mamullerimizin üretimindeki yüksek standartlarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve Ülkemiz için en temel tarım ürünlerinden olan yağlık ayçiçeğinin üretiminde sürdürülebilirliğe destek vermektir.
Bu süreçte, ürünlerimizin halkımıza ulaşmasında bize destek olan ve tarlasında özveriyle çalışanayçiçeği üreticisi ortaklarımıza teşekkürü bir borç bilir, yaklaşmakta olan hububat hasadı akabinde Ayçiçek hasadının tüm üreticilerimiz ve ülkemiz açısından bereketli olmasını temenni ederiz.
#BirlikteBaşaracağız.”
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.