Trakya Ticari Bilgi İstihbarat Merkezi hayata geçiyor

2017 yılında çalışmalarına başlanan Trakya Ticari Bilgi İstihbarat Merkezi hayata geçiyor. Kurucuları arasında Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya ABİGEM A.Ş. bulunan merkez belirlenen odalarda Ağustos ayında faaliyete başlayacak. Kurulacak merkezlerin genel tanıtımı için Tekirdağ’da bir toplantı yapıldı.

Trakya Ticari Bilgi İstihbarat Merkezi hayata geçiyor
07 Ağustos 2018 Salı 14:16

Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ TSO ve Trakya ABİGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı ve ABİGEM Başkan Yardımcısı Osman Sarı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya ABİGEM A.Ş. Yönetim Kurulu ve ortakları katıldı.

CİDDİ BİR HAZIRLIK SEVİYESİ GEÇİRİLDİ
Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Merkezin kuruluş aşamaları ve amacı hakkında bilgi verdi. Şahin şunları söyledi: “Göreve başladığım günden bu yana Türkiye çapında 10 tane iyi proje say deseniz,  bir tanesi bugün yapılacak olan İstihbarat Bilgi Merkezidir. E-ticaret de bunlardan bir tanesi. Hem geleceğin fikri, geleceği şekillendiren alanlar bunlar. Malum yeni kurulan hükümet programın da bunu görmüşsünüzdür. Dijital dönüşüm, e-ticaret gibi alanlara başlık açıldı. Bu eski dönemlerde yoktu. Demek ki siz Trakya'nın başkanları olarak geleceği görüyorsunuz, önceden hazırlıklara başlayarak e-ticaret gibi gerçekten Türkiye ve dünyanın gittiği yöne, biz daha hızlı giderek yine Türkiye'de duayen olan dış ticarette, bu eğitimlerde Yaman Hocamla beraber yol aldık. Ciddi bir hazırlık seviyesi geçirildi, yaklaşık 1,5 yıldır bu Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’ni yine bu salonda ilk Yaman Hocam sunum yapmıştı. Bugüne kadar bu süreci tabi sizler de takip ettiniz. Yaman Hocamızın da ciddi özverisi ile gerçekten bu süreçte Türkiye'de mesela Mersin var, Adana var ama onlar başkanlık bazında yani il bazında yapıldı. Bizim yaptığımız bölge bazında, bütün bölgeyi kapsayacak ve ABİGEM üzerinden böyle bir işi yapıyor olmamız ve bütün Trakya'yı kapsıyor olması hasebiyle bir ilk. Her iki projenin de hayata geçmesinde payı olan tüm kurumları tebrik eder, projelerin hayırlara vesile olmasını dilerim.” 

2018’DE UYGULAMA SAFHASINA GEÇİLDİ
Çalışmalarına 2017 yılının Eylül ayında başlanan Trakya Ticari Bilgi İstihbarat Merkezi projesinin ilk aşamasında TSO’larda faaliyet gösterecek personelin teorik eğitimleri gerçekleştirildi ve eğitimler aralık ayında tamamlandı. İkinci aşamada 2018 yılında uygulama safhasına geçildi, pratik ve işbaşı uygulamaları ile pekiştirilerek haziran ayında eğitim programı tamamlandı ve görev alacak personelin yetkinlikleri arttırılarak Bilgi Merkezlerinin kurulumu çalışmalarına başlandı. Merkezler Ağustos ayından itibaren belirlenen odalarda (Edirne TSO, Tekirdağ TSO, Çorlu TSO, Çerkezköy TSO) faaliyete başlayarak firmaların hizmetinde olacak. Kurulacak Trakya Ticari Bilgi İstihbarat Merkezi’nin temel amacı (TİBİM) bölgede bulunan firmaları sistemli şekilde dünyaya açacak ve ihracatlarını artıracak sürdürülebilir bir yapı kurulması, firmaların bu kapsamda ihtiyaç duyacağı uluslararası pazar araştırma yöntemleri, uluslararası ticari bilgi kaynakları, ticari istihbarat kanalları, rekabet istihbaratı, teknik ve operasyonel istihbarat kullanımı, istatistiksel verilerin yorumlanması, müşteri bulma teknikleri ve veri tabanları, rakip analizi gibi nitelikli bilgilerin kendilerine en hızlı yoldan sağlanmasıdır. Bilgilerin sağlanmasının yanında Merkez’de danışmanlık hizmetleri de verilecek olup firmaların ihracat aşamalarının her anında destek mekanizması sürekli hale getirilecek. Eğitim programı sırasında danışmanlık sağlanan örnek olaylarda firmalar çok iyi sonuçlar elde ettiklerini ve sistemin verimli bir şekilde çalıştığını teyit ettiler. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.