banner57

Türk Metal toplu iş sözleşmesine hazır

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Sendika Hizmet Binası’nda toplanan işçi temsilcileri ve sendika üyelerine yönelik yeni dönem toplu sözleşme görüşmelerinin başladığını açıkladı. Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde taleplerini ilan eden Şube Başkanı Murat Koçak, “Cumhuriyetçi, Atatürkçü MESS’e sesleniyoruz. Madem Cumhuriyetçisiniz, her Cumhuriyet Bayramı’nda işçiye bir Cumhuriyet altını da verirsiniz…!” diye seslendi

Türk Metal toplu iş sözleşmesine hazır

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Toplu Sözleşme Görüşmeleri’ne başladığını duyurdu. ‘Tek yürek, tek bilek, tek görüş olduk’ sloganı ile sözlerine başlayan Sendikanın Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Taslağımız hazır, sıra mücadelede’ diyerek işverenlerden talepleri dile getirdi. Koçak, 13-16 Temmuz 2014 tarihlerinde toplanan genişletilmiş temsilciler meclisi sırasında yapılan anket çalışmalarının sonuçları, KKTC’de 21-23 Temmuz 2014 tarihleri arasında toplanan Başkanlar Kurulumuz da değerlendirildi. Başkanlar Kurulumuzun 3 gün süren çalışmaları sonunda ise 2014-2016 Grup Toplu İş Sözleşmeleri’nde, MESS tarafına sunulacak ‘Sözleşme Taslağımızın’ ana hatları belirlendi” dedi.
TMS TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNE GİRDİ
Türk Metal Sendikası (TMS) Şube Başkanı Murat Koçak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türk Metal Sendikası,  1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında geçerli olacak ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) Yönetimi ile yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine esas olacak sözleşme taslağı için hazırlıklarını tamamladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 21-23  Temmuz 2014 tarihleri arasında toplanan Başkanlar Kurulumuz, 3 günlük süre boyunca, MESS’e bağlı 160 işyerinde görev yapan sendika 600’e yakın temsilcimizin  cevapladığı anket sonuçlarını değerlendirdi. Başkanlar Kurulumuzun,  yapılan anket sonuçlandırmasını değerlendirmesinden sonra, sendikamızın üzerinde içtenlikle, disiplinle ve kararlılıkla durduğu ‘Gurup Toplu İş Sözleşmesine’ yönelik olarak, sendikamızın görüşlerini içeren sözleşme taslağı son şeklini aldı.”
İŞTE TALEPLER
Türk Metal Sendikası’nın MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde esas alacağı görüşler ve bu görüşler doğrultusunda ortaya çıkan teklifleri sıralayan Murat Koçak, şunları kaydetti:
ÜCRETLERE YÜZDE 14 ZAM İSTİYORUZ
“Birinci altı ay için, ücretlerde yüzde 14 zam istiyoruz.İkinci altı ayda enflasyon oranında artış, Üçüncü altı ayda, enflasyon artı 2 puan artış.  Dördüncü altı ayda ise yine enflasyon oranında artış diyoruz.
SOSYAL YARDIMLARDA YÜZDE 20 ZAM DİYORUZ
Sosyal yardımlarda, birinci yıl yüzde 20 zam, ikinci yıl ise enflasyon artı 2 puan oranında artış istiyoruz. Çocuk parası ise 25 TL olacak. İşe yeni, giren işçi, Türk Metal Sendikasına üye olduğunda, saat ücretlerine 1. yıl için 40 kuruş, İkinci yıl için ise 45 kuruş eklenecek. Eğer ulaşılan bu ücretin altında kalan eski işçi varsa, onun ücreti de bu ücrete ilave edilecek.
İHBAR MÜDDETİ VE TAZMİNAT
Mevcut sözleşmede yasal sürelerden ödenen tazminatın yerine, yasal sürelerin 2’şer hafta fazlası dikkate alınacak. İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, eskiden 2 hafta olan ihbar süresi 4 hafta olacak.
6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan işçi için eskiden 4 hafta olan ihbar müddeti 6 hafta olacak. 1,5–3 yıl arasında çalışan işçi için eskiden 6 hafta olan ihbar süresi 8 hafta olacak. 3 yıldan fazla çalışan işçi için eskiden 8 hafta olan ihbar süresi 10 hafta olacak. Bu sürelerden fazla ‘süre uygulaması’ olan işyerlerinde, uygulamaya aynen devam edilecektir.
BİREYSEL EMEKLİLİK UYGULAMASI
Bu madde ile Türk Metal Sendikasının anlaşma sağladığı Bireysel Emeklilik Kuruluşuna, Bireysel Emeklilik Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde başvuruda bulunan taraf sendika üyesi işçi adına, işveren tarafından da her ay 6 saatlik brüt çıplak ücreti tutarında bireysel emeklilik primi yatırılacak. Sözleşme imzalanan Bireysel Emeklilik Kuruluşuna, işveren tarafından üye adına yapılan prim ödemeleri, işçinin Türk Metal Sendikasına üye olarak, iş yerinde fiilen çalıştığı sürece devam edecek.
CUMHURİYET BAYRAMI HEDİYESİ
Türkiye Cumhuriyetinin Ulusal Bayramı Olan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü, sendika üyesi işçilere Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk adına çıkarılan, 1 Adet tam ‘Ata Lira’ verilir.
KAZASIZLIK ÖDÜLÜ
Toplu İş Sözleşmesinin imzasından itibaren iş kazası geçirilmeyen günlere istinaden sendika üyesi işçilere kademeli olarak;
- 100 gün için 100 TL net
- 200 gün için 150 TL net
- 360 gün için 200 TL net
- Devamındaki her 100 gün için 50 TL net ilave edilecek tutarda ödeme yapılır.
Kademelerdeki süreler biriktirilerek dikkate alınır. Örneğin; kazasız geçen 100 gün için 100 TL, 200 gün için 100 + 150 = 250 TL, 360 gün için 100+ 150+ 200 = 450 TL. Bu süreler kaza olduğu günden itibaren sıfırlanırlar.
DATAYLAR ÜÇ GÜN SONRA
 “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Başkanlar Kurulumuzun  3 gün süren çalışmaları sonucunda çerçevesi belirlenen taslağımızla ilgili detayla, yetki belgelerinin tamamlanmasından sonra üyelerimizle paylaşılacaktır” diyen Murat Koçak, konuşmasını Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın Başkanlar Kurulu çalışmaları sonucunda ortaya çıkan taslak hakkındaki değerlendirmesini üyelerle paylaşarak tamamladı:
“2014–2016 Gurup Toplu Sözleşmesi, bizim için farklı bir anlam ve önem taşıyor. Bu dönem de metal işçilerinin emeği ve ekmeği için, onların insanca çalışma ve insanca yaşama koşullarından uzak düşmemesi için verilecek mücadeleyi tek başına Türk Metal olarak biz yürüteceğiz. Başkanlar Kurulumuzun netleştirdiği bu taslaktaki rakamlar, Türkiye’nin sosyo-ekonomik gerçekleri ile, metal işçilerinin ve işletmelerin gerçeklerinin bir harmanlamasıdır. Sözleşme ile ilgili detayları, önümüzdeki günlerde yine üyelerimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Taslağın ve sözleşmenin üyelerimize hayırlı ve uğurlu sonuçlar getirmesini diliyorum. Yolumuz ve bahtımız açık olsun”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.