banner57

Viyadük te mahkemelik oldu!

Çerkezköy’de minibüsçülük yapan İlmez Taşımacılığın sahibi Hasan İlmez, Atatürk Viyadüğü’nün üzerinde bulunan ışıklı yol ayıraçlarının araçlarına zarar verdiği gerekçesiyle konuyu idari mahkemeye taşıdı. Geçtiğimiz Ocak ayında durumu Çerkezköy Belediyesi’ne ileten ve olumlu cevap alamadıktan sonra konuyu Şubat ayında mahkemeye taşıyan İlmez, dün gelen bilirkişi heyetinin yaptığı incelemenin ardından tek isteğinin ışıklı yol ayıraçlarının olmaması, bunun yerine set veya hız kesicilerin konulmasını istedi

Viyadük te mahkemelik oldu!

BELEDİYE’YE
BAŞVURARAK BU
AYIRAÇLARIN
KALDIRILMASINI
İSTEDİM
Atatürk Viyadüğü üzerinde bulunan ışıklı yol ayıraçları araç lastiklerine zarar verip insan hayatını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle Minibüs şoförü Hasan İlmez tarafından mahkemeye taşındı. 2014 yerel seçimleri öncesinde durumu Çerkezköy Belediyesi’ne yazdığı dilekçe ile sıkıntısını dile getirdiğini ifade eden İlmez, “Ocak ayında Belediye’ye başvurarak ışıklı ayıraçların kaldırılmasını ve araç lastiklerine zarar verdiğini ifade ettim. Araçlarımızın lastikleri telli olduğu için bu ışıklı ayıraçlar tel kırmada birebir ve dört tane tel kırdım. Dedik ki buna karşı değiliz, hız kesici yada set olsun ama böyle ışıklı ayıraç olmasın dedik. Lastiklere zarar vermeyecek şekilde lastik yada betondan olmasını talep ettim” diye konuştu.
ALİ ERTEM’İN
ALTINDA AUDİ’Sİ
VARDI SIKINTIYI
HİSSETMEZ TABİ
Yazdığı dilekçenin ardından Çerkezköy Belediyesi eski Başkan yardımcısı Gökhan İnce’nin verdiği cevaptan da bahseden Hasan İlmez, “Başkan Yardımcısı İnce ’Köprü derzlerinde açılma olduğundan biz bunu yaptık, böyle bir kaldırma talebimiz yok’ dedi. Köprü derzinde açılma varsa köprüden geçmek tehlikeli değil mi? Daha sonra tuttum bir daha dilekçe verdim onların kaldırılması değil onların yerine farklı bir uygulama yapılmasını istedim. Ali Ertem’in yazdığı yazıda da viyadükte ki hızın 30 kilometre olduğundan hız kesicilerin zararı yokmuş. Onun altında ki araç AUDİ marka ve sıkıntı yaşamaz tabi ki. Hız kesicinin sesini dahi duymaz. Araçlarımız bizim kendi malımız ve lastiklerin telini kırıyor. Lastiklerde tel kırıldığı zaman o araç sarhoş gibi gider. Sonunda da 2 Şubat tarihinde İdari Mahkeme’ye başvurduk. Bizim şahısla işimiz yok Belediye’nin yaptığı uygulama yanlış diye dilekçe verdim” dedi.
SETLERİN
KALKMASINDAN YANA DEĞİLİM FARKLI BİR ÇÖZÜM BULUNSUN
Dilekçe verdiği dönemde seçim süreci yaşandığı ve Belediye yönetiminin değiştiğinin altını çizen İlmez, “O süreçte seçim oldu ve seçim sürecinde bize geri dönülmedi. Belediye Başkanı değiştikten sonra İdari Mahkeme Belediye’den gene yazı istedi. Daha sonra keşfine karar verildi ve sonuç ne olur bilemeyiz. İnsanların sağlığı her şeyin önündedir. Setlerin kalkmasından yana değilim ama bu şekilde olmasın diyorum. Lastiğe ve araca zarar vermeyecek şekilde olmasından yanayım. Ben bu dilekçeyi tek başıma vererek mahkemeye taşıdım. Diğer arkadaşlar maddiyattan yakınarak vermeyiz dediler. Ben her şeyi tek başıma karşıladım” açıklamasında bulundu.
IŞIKLI AYIRAÇLARI UYARI AMAÇLI
KOYDUK
Hasan İlmez’in yaptığı açıklamanın ardından Çorlu Mühendislik Fakültesinden gelen bilirkişi heyeti Atatürk Viyadüğü’ne giderek durumu yerinde incelediler. Bilirkişi Heyeti’nde bulunan Hakim Abdurrahim Ay yaptığı incelemenin ardından Çerkezköy Belediyesi’nden gelen yetkililerden konu hakkında bilgi aldı. Belediye yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Genleşme derzleri için yaptığımız setler var. Setlerin öncesine de ışıklı ayıraçları koyduk. Geceleri ışık veriyor ve uyarı amaçlı koyduk. Zamanla aşınıyorlar ve ışıkları gidiyor. Kasis yada setle alakası yok. Bunlar metal yada taştan değil plastiktendir” ifadeleri kullanıldı.
30 KİLOMETRE İLE
GİDİLDİĞİNDE SIKINTI OLUYORSA LASTİK
 FİRMALARIYLA
GÖRÜŞÜLMELİ
Yetkililer yaptıkları açıklamanın devamında ise, “Bunun aslında bilimsel olarak araçta ki lastik içindeki tellerin kırılmasını sağlıyor demişler. Bu durum lastik firmalarıyla görüşülerek karara bağlanabilir. Eğer 30 kilometre ile gidilmesi gereken yolda teller eğer gerçekten kırılıyorsa tamam o zaman suçlu olabiliriz. İnerken çıkarken tabelalar var zaten. Eğer 30 kilometre lastik firmalarının vermiş olduğu bir karar olursa buda bizim için doğru olur. Şehir içinde kasis yok hepsi kaldırıldı. Konulan kasislerde bize dilekçe gelmiş ve buna istinaden koyarız. Kasis şehir içlerinde yasak ama dilekçe geliyorsa koyuyoruz. Prefabrik kirişler var ve sürekli oynayan bir şey bazen kapanır bazen de 10-15 santimetreye kadar açılır. Bu yüzden metalleri üzerine kapansın diye koyduk. Koymadığımız taktirde ise lastiklere daha çok zarar verecektir” denildi.
GELECEK RAPOR
SONUNDA KARAR
VERİLECEK
Çerkezköy Belediyesi yetkililerince yapılan açıklamanın ardından konuşan Bilirkişi Hakimi Abdurrahim Ay ise, “Dava tarafı hız kesmesine değil de daha çok araçlara zarar verdiği için şikayetçi oldu. Bilirkişi heyetimizde bulunan hocamız gerekli fotoğraflama ve incelemesini yaptı, rapor gelecek ve ona göre karar verilecek. Dava konusu sadece viyadük ile ilgili, cadden içinde bulunan ışıklı ayıraçlar bu konuya dahil değil. Belediye sadece bunlar için cevap vermiş ve en kısa süre içinde gerekli cevaplar alınacaktır” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.