Yeni dönemin ilk meclisi yapıldı

31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Kapaklı Belediye Meclisi ilk toplantısını geçtiğimiz Pazartesi günü saat 14.00’de Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında yaptı. Yeni dönemin ilk meclis toplantısında komisyon üyeleri ve katip üyeler belirlendi.

Yeni dönemin ilk meclisi yapıldı
09 Nisan 2019 Salı 14:47

BAŞARILAR DİLEDİ
Atatürk anıtına çelenk sunumu, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Meclis Toplantı Salonunda devam etti. Toplantı öncesi kısa bir konuşma gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Yeni dönemimizin meclis toplantısının tüm İlçemize, bölgemize, Tekirdağ’a, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimimizi demokratik şartlar altında gerçekleştirdik. Hoşgörü içinde güzel bir seçim oldu. Halkımızın teveccühüyle 31 tane meclis üyemiz ve belediye başkanımız şekillendi. Çok güzel bir 5 yıl geçirmek temennisiyle hepinizi selamlıyorum. Bundan sonra herkesin Belediye Başkanıyız. Tüm Belediye Meclis üyelerimizle birlikte halkımızın taleplerine cevap vereceğiz. Gitmemiz gereken hangi kapı varsa iş bölümü yapıp halkımızın beklediği hizmeti karşılamak için gayret içerisinde olacağız. Hepinize başarılar diliyorum. Umarım birlik ve beraberlik içerisinde hizmet dolu bir dönemi hayata geçiririz. Yeniden hayırlı olsun” dedi.
MECLİS KAYDA ALINACAK
Gündemin 16 ve 17’inci maddeleri olan Kapaklı Belediye Başkanlığı 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi ve Kapaklı Belediye Başkanlığı 2018 yılı denetim komisyonu raporu okunarak bilgi verilmesi, oy birliğiyle bir sonraki oturuma ertelendi. Meclisin en genç iki meclis üyesi olan Eray Güner ve Halil Yıldırım divan katibi üyeliğine getirildi. Gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda ilk olarak meclis toplantılarının sesli ve görüntülü kaydedilmesi konusu görüşüldü. İlgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.
ERAY GÜNER DİVANA SEÇİLDİ
Daha sonra divan katibi seçimi yapılırken, iki yıl görev yapacak iki asil ve iki yedek üye gizli oyla belirlendi. 20’şer oy alan Eray Güner ve Selvi Hacet divan katibi seçilirken, 19’ar oy alan Naciye Bozkurt ve Halil Yıldırım ise yedek üye seçildi. Meclisin üçüncü ve dördüncü maddelerinde ise meclis birinci ve ikinci başkanvekili seçimi gerçekleştirildi. Gizli oy ile yapılan seçimde toplam 32 oy kullanıldı. Birinci başkan vekilliği için İbrahim Aktürk 19 oy alarak birinci başkan vekilliğine seçilirken ikinci başkanvekilliği için 32 oyun 22’sini alan Ali Aras seçildi.
ENCÜMENLER BELLİ OLDU
İlgili gündem maddesinin karara bağlanmasının ardından encümen üyelerinin seçimine geçildi. Bir yıl görev yapacak olan encümen üyeleri gizli oyla seçildi. Yapılan seçimde Mustafa Sandıkçı, Serkan Genç ve Selvi Hacet 20’şer oy alarak encümenliğe seçildiler. Meclis toplantısının bir sonraki gündem maddesinde de imar komisyonuna 5 asil ve 5 yedek üye seçimi yapıldı. Yapılan oylamada İmar Komisyonu asil üyeliğine AK Parti’den Ali Aras, Emrah Sevinç, Naciye Bozkurt, CHP’den Muzaffer Yıldıran ve Kemal Kenar oy birliği ile kabul edildi. Yedinci gündem maddesinde Plan ve Bütçe komisyonu üyelerinin seçimi yapıldı. Bir yıl görev yapmak üzere açık oylamayla gerçekleştirilen seçimde AK Parti grubundan Özgür Cengiz, Feyzullah Yorulmaz, Halil Yıldırım, CHP grubundan Yalçın Hal ve Ender Dubaz oy birliği ile seçildi.
 TARİFE KOMİSYONU BELİRLENDİ
Sekizinci gündem maddesinde Tarife Komisyonu Üyeleri belirlenerek bu komisyona AK Parti grubundan Ziya Arslan, Eray Güner, Mustafa Sandıkçı; Cumhuriyet Halk Partisi grubundan Tahsin Aras ve Levent Nur oy birliğiyle seçildi.
ÇİFTÇİLERİN GÜVENCESİ BU İSİMLERE VERİLDİ
Kapaklı Belediye Meclisi 2019 yılı Nisan ayı olağan toplantısının dokuzuncu gündem maddesinde Çiftçi Mallarını Koruma Meclisine 5 asil 5 de yedek üye seçimi yapıldı. Asil üyeliklere Ertürk Çamurlu, Nusret Saraç, Sermet Sarıca, Zafer Çelebi ve Yücel Başaran; yedek üyeliklere ise Kenan Çelik, Ahmet Çakır, Ekrem Çelebi, İsmet Terzi ve Selami Şirin seçildi. Bir sonraki gündem maddesinde ise Murakabe Heyeti Koruma Meclisine 5 asil 5 de yedek üye seçilirken, gizli oylamada İlhami Özkan, Burhan Küçükişcan, Yener Atalay, Nevzat Yenici ve Mehmet Fahri Yıldırım; yedek üyeliklere Taner Diril, Hüseyin Kara, Sadi Er, Cevat İbiş ve Erkan Kesik seçildi.
KAPAKLI’YI BİRLİKLERDE TEMSİL EDECEK ÜYELER BELİRLENDİ
11. gündem maddesinde ‘6183 Sayılı Kanunun 90. maddesi gereğince 1 adet Meclis Üyesinin aynın Kanunun 91. maddesi gereğince satışa çıkarılacak gayrimenkuller için seçilmesi’ konusu görüşüldü ve oy birliğiyle AK Parti grubundan Şakir Demirel seçildi. 12’inci gündem maddesinde ise Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığına bir asil bir yedek üye seçimi yapıldı. AK Parti’den Şakir Demirel ve Feyzullah Yorulmaz 20’şer oy alırken, Erol Özkan 12 oyda kaldı. Şakir Demirel asil üye, Feyzullah Yorulmaz ise yedek üye seçildi. Doğu–Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent’e 2 asil 1 de yedek Meclis Üyesinin seçildiği 13. maddede oy birliğiyle Feyzullah Yorulmaz, Veysel Güven asil; Ali Aras ise yedek üye seçildi.Bir diğer gündem maddesinde ise Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliğine 4 asil 2 yedek meclis üyesi seçimi yapıldı. Serkan Genç, Özgür Cengiz, Eray Güner, Emrah Sevinç asil; Metin Kanat ve İbrahim Aktürk yedek üye olarak oy birliğiyle belirlendi.
5 TANE BAŞKAN YARDIMCISI OLACAK
Gündemin 15. maddesinde Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Teşkilinde görev alacak 5 asil 5 de yedek meclis üyesi seçimi yapıldı. Asil üyeliklere Mustafa Çetin, Ruhi Özden, İbrahim Aktürk, Şakir Sezgin, Metin Kanat; yedek üyeliklere ise Halil Yıldırım, Ali Aras, Naciye Bozkurt, Özgür Cengiz ve Serkan Genç oy birliğiyle seçildi.16’ıncı gündem maddesinde ise 5393 Sayılı Belediye Başkan Yardımcılarına ödenecek olan aylık ödenek belirlendi. Belediye Başkan Yardımcılarına ödenecek olan aylık ödeneğin, Belediye Başkanı ödeneğinin 3’te 2’si olması meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi. İlgili gündem maddesi hakkında konuşan Başkan Mustafa Çetin “ Belediye de üç tane kadrolu başkan yardımcısı var. İki tane de meclisten başkan yardımcısı çıkartacağız. Ben Veysel Güven ve Adem Sekmen’in bu görevlere getirileceğini ifade etmek istiyorum” dedi.
ÇETİN’E İMZA YETKİSİ VERİLDİ
Gündemin son maddesinde ise 4688 Sayılı Kanunun 32. maddesi gereği Sosyal Denge Sözleşmesi imzalamak üzere Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Kapaklı Belediye Meclisi 2019 yılı Nisan ayı olağan toplantısının ilk oturumunun tamamlanmasının ardından ikinci oturumun 12 Nisan Cuma günü saat 16.00’da yapılmasına oy birliğiyle karar verildi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.