Zorunlu 'Mesleki Yeterlilik Belgenizi' aldınız mı?

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik, TOBB işbirliği ile Çerkezköy’de yapılacak olan ‘Zorunlu Mesleki Yeterlilik Sınavları’ için ÇTSO’ya kayıt başvuruları başladı. 1 Ocak 2017’de başlayan ve toplam 48 meslek grubunu kapsayan ‘Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınav ücretleri ise İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak

Zorunlu 'Mesleki Yeterlilik Belgenizi' aldınız mı?
13 Ocak 2017 Cuma 12:17

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ MESLEKLERDE GEÇERLİ
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği kapsamında TOBB işbirliği ile Çerkezköy’de yapılacak olan ‘Mesleki Yeterlilik Sınavları’ için ÇTSO üyelerinin kayıt başvuruları ÇTSO tarafından alınmaya başlandı. 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin alması gereken zorunlu mesleki yeterlilik belgesi sınavları TOBB işbirliği ile yapılıyor. 1 Ocak 2017’de başlayan ve 48 meslek grubunu kapsayan zorunlu mesleki yeterlilik belgesi için yapılacak sınav ücretleri ise devlet tarafından İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak. 
BU BELGEYİ ALMAK ZORUNLUDUR
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Hükümet tarafından düzenlenen hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumunu artıracak olan hem iş kazalarının önüne geçmeyi amaçlayan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu sistemin ülke bazında tam anlamıyla oluşturulması halinde, hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumunun artacağı hem de iş kazalarında ciddi bir gerileme sağlanacağı öngörülmektedir.
48 MESLEKTE GEÇERLİ
Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu süreçten sonra söz konusu tebliğ ile aşağıda belirtilen ve toplam 48 meslekte Mesleki Yeterlilik Kanunu gereği ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alması zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple işverenler bu tebliğ gereğince çalışanlarını bu belge ile belgelendirmek durumunda olup çalışanlar da belge sahibi olmak zorundadır.
HER BİR ÇALIŞAN İÇİN 500 TL İDARİ CEZA
1 Ocak 2017’den itibaren yapılacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin teftişlerinde söz konusu bu MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi istenecektir. Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu bulunan 48 meslekte olup da belgesiz çalışanlar için işverenlere, her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacaktır. 24 Mart 2017′den itibaren de ek olarak 8 meslekte belgesiz çalışanlar için işverenlere idari para cezaları uygulamasına başlanacaktır.
CEZALAR 1 AY İÇERİSİNDE ÖDENECEK
1 Ocak 2017 itibariyle yapılacak denetimlere göre ceza uygulanacak olup müfettiş raporuna istinaden cezalar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce işverene tebliğ edilecektir. Tebliğ edilecek olan söz konusu ceza işveren tarafından bir ay içerisinde ödenecektir. İşverenlerimize bu konuda gerekli hazırlığı ve donanımı sağlamak amacıyla TOBB tarafından MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş kurulmuştur. Söz konusu meslekler için sınav ve belgelendirme için de Mesleki Yeterlilik Kurumu oluşturulmuştur.
TALEPLER ALINMAYA BAŞLANDI
Sınavlar için yine TOBB - MEYBEM A.Ş tarafından yerel bazda da gerçekleştirilme imkânı tanınmıştır. Bu bağlamda Çerkezköy TSO, belirtilen mesleklere dahil olan üyelerimizin sınav ve belgelendirme taleplerini 1 Ocak 2017'den itibaren almaya başlamıştır.
İŞÇİ PARA ÖDEMEYECEK
Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi alma işleminde işçinin veya işverenin herhangi bir para ödemesi söz konusu değildir. Mesleki Yeterlilik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme masrafları devlet tarafından İşsizlik Sigorta Fonundan karşılanacaktır. Şimdiye kadar toplam 64 bin 200 kişinin ortalama 38 milyon lira civarındaki sınav ve belge ücreti de AB’den alınan hibe fonları ile İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmıştır.
HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğ ekinde yer alan TOBB - MEYBEM A.Ş tarafından da Çerkezköy TSO’ya sınav yapma ve belgelendirme yetkisi verilen 19 meslek şunlardır: Asansör Bakım ve Onarımcısı (Seviye 3), Asansör Bakım ve Onarımcısı (Seviye 4), Ahşap Kalıpçı (Seviye 3), Betonarme Demircisi (Seviye 3), Betoncu (Seviye 3), Duvarcı (Seviye 3), İskele Kurulum Elemanı (Seviye 3), Sıvacı (Seviye 3), CNC Programcısı (Seviye 4), CNC Programcısı (Seviye 5), Metal Sac İşlemeci (Seviye 3), Metal Sac İşlemeci (Seviye 4), Çelik Kaynakçısı (Seviye 3), Makine Bakımcı (Seviye 3), Makine Bakımcı (Seviye 4), Düz İnşaat İşçisi (Seviye 2), Panel Kalıpçı (Seviye 3), Seramik Karo Kaplamacısı (Seviye 3), Isı Yalıtımcı (Seviye 3).
MÜRACAATLAR ÇERKEZKÖY TSO’YA
Söz konusu meslek grubunda olup da zorunlu mesleki yeterlilik sınavı talep edecek olan üyelerimiz kurs başvurularını Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasına yapacaklardır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Çerkezköy TSO, Oda İşleri Yöneticisi Seçkin Bayraktar’dan alabilecekler.”
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.