banner57

5 ayda tamamlanacaktı 14 ay oldu

İhalesi 13 Aralık 2012’de yapılan Pınarça Deresi’nin ıslahına 2013 yılının Mayıs ayı başında başlanırken, 25 Mayıs’ta düzenlenen temel atma töreninde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, üstlenici firmadan Pınarça Deresi ıslah çalışmalarının 29 Ekim 2013 yılında tamamlanacağı sözünü almıştı ama çalışmalar 14 aydır bir türlü bitirilemedi

5 ayda tamamlanacaktı 14 ay oldu

2013 yılının Mayıs ayında 5 ayda tamamlanacağı ifade edilen Pınarça Deresi ıslah çalışmaları aradan geçen 14 aya rağmen bitirilemezken, çalışmaların daha ne kadar süreceği ise muallakta. Zaman zaman devam eden, zaman zaman duran çalışmalar nedeni ile ıslah projesi ağır aksak ilerlerken, Devlet Su İşleri tarafından ıslah çalışması yapılacağı belirtilen Çorlu Deresi ile ilgili ise şaşırtan gelişmeler yaşanıyor.
KAMULAŞTIRMA NE OLACAK?
Çorlu Deresi’nin ıslahı ile ilgili Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü’nün ihale yapmasını bekleyen Çerkezköy Belediyesi yetkilileri, ıslah çalışmasının yapılabilmesi için toplam 110 bin metrekarelik bir alanda kamulaştırma yapılması gerektiğini belirterek, kamulaştırmanın Belediye tarafından yapılmasını istediler.
EN AZ 10 MİLYON TL LAZIM
Kamulaştırmayı Çerkezköy Belediyesi’nin yapmasının ardından ıslah çalışmalarına başlayacaklarını ve işin ihalesini yapacaklarını ifade eden DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kamulaştırma işlemi yapılmadan adım atılmayacağını ifade ettiler. DSİ’den gelen şok talebin ardından şaşıran Çerkezköy Belediyesi yetkilileri, şimdi kamulaştırma için gerekli olan en az 10 milyon TL’lik kaynağı nasıl bulacağını düşünüyor.
BELEDİYE’NİN ÖDEMESİ İMKANSIZ
10 milyon TL’lik kamulaştırma bedelinin Çerkezköy Belediyesi’nin şuanki mali yapısı ile ödemesine imkansız gözü ile bakılırken, dere ıslah çalışmalarının yapılamaması durumunda Çerkezköy yine  sel tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.
KUM TORBASI KOYUN TEKLİFİ ÇOK KOMİK
Çerkezköy Belediyesi yetkililerinin durumu DSİ ve ilgili Bakanlığa ilettikleri öğrenilirken, olası bir sel ve su baskınına karşı önlem alınması için talepte bulunduğu öğrenilirken, DSİ yetkililerinin su ve sele karşı kum torbaları oluşturularak, derenin kenarlarına dizilmesi teklifinde bulunduğu da kaydedildi.
BAKAN NELER DEMİŞTİ?
Hatırlanacağı Mayıs 2013 tarihinde Çerkezköy’e gelen ve yaklaşık 46 milyon TL maliyeti olan 19 adet tesisin açılış ve temel atma töreninin Çerkezköy’e hayırlı uğurlu olmasını dileyen Eroğlu, ardından Tekirdağ genelindeki çalışmalara anlatmış ve haber gazetemizde şu şekilde yer almıştı:
TEKİRDAĞ’A 62 MÜJDE İLE GELDİK
Tekirdağ’ın Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Eroğlu, “Tekirdağ için ne yapılsa azdır. Çünkü ülkeye büyük katma değer sağlıyor. Biz de Tekirdağ’a 62 müjdeyle geldik. Bunların içinde baraj, gölet, ıslah, ağaçlandırma kısacası her şey var. Toplam maliyeti de 640 milyon TL. Bu yatırımlarımız Tekirdağ’a hayırlı olsun. Bizim sözümüz senettir. Bu ayrıca, Tekirdağ büyükşehir olacak da ne olacak diyenlere de cevaptır” ifadelerini kullandı.
TRAGEP PROJESİNİN MÜJDESİNİ VERDİ
Bakan Eroğlu, çalışmaların Trakya’yı da kapsadığını vurgularken, bugünün Trakya için bir milat olduğunu belirterek, “Türkiye’de GAP, KAP, DAP vardı. Biz de bugün burada Trakya Gelişim Projesi yani TRAGEP’ı ilan ediyoruz” dedi.
10 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPILACAK
TRAGEP’in muhteşem bir proje olduğuna dikkat çeken Veysel Eroğlu, projenin temellerini hazırlandığını da dile getirerek, “Buraya tam 10 milyar TL’lik yatırım yapacağız. Baraj gölet, ıslah, isale hattı, taşkın önleme, erken uyarı sistemleri, ağaçlandırma, su tesisi, hepsini yapacağız. Eskiden bir gölet 15-20 yılda bitmezdi. Trakya’ya yatırım bizim dönemimizde başladı. Proje Trakya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Başbakanımız da Trakya’ya ayrı bir önem veriyor. Kendisinin selamlarını da iletiyorum” şeklinde konuştu.
TÜRKİYE AKP İLE BİRLİKTE MUHTEŞEM BİR DÖNÜŞÜM YAŞIYOR
Konuşması esnasında, AKP ile birlikte Türkiye’nin muhteşem bir dönüşüm yaşadığını söyleyen Bakan Eroğlu, “10 yılda müthiş adımlar atıldı. Artık dünyada güçlü bir Türkiye var. Nereden nereye geldik. Şu an dünyada en büyük 16.ekonomiyiz ama en büyük hedefimiz, 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak. Bu bizim en büyük idealimiz. 21.yüzyıla mühür vuracak millet Türk milletidir” cümlelerine yer verdi.
ERTEM’E İSTEDİĞİ KADAR FİDAN SÖZÜ
Konuşmasında, projelerin tamamlanmasıyla birlikte, dereleri şehre güzellik katacak şekilde planladıklarını da kaydeden Eroğlu Ali Ertem’e istediği kadar fidan temin etme sözü de verdi.
EROĞLU’NA NE VERMEK İSTEDİ
Bakan Eroğlu’nun konuşması esnasında, yaşlı bir vatandaş hızla platforma yaklaşarak elindeki kağıtları Eroğlu’na uzatırken, “Güneş enerjisi davası verdiniz, beni yaktınız” şeklinde bir cümle kurdu. Vatandaş korumalar tarafından daha fazla konuşmadan oradan uzaklaştırıldı. . Eroğlu, Tekirdağ ve Trakya’da yapılacak yatırımlar hakkında detaylı bilgi verdikten sonra konuşmasını tamamladı.
ÇERKEZKÖY’DEKİ PROJE 29 EKİM’DE TAMAMLANACAK
Eroğlu’nun konuşmasını tamamlamasının ardından, Çerkezköy’deki projeyi sürdüren firmanın yetkilileri platforma gelirken, Bakan Eroğlu, projenin tamamlanma süresi ile ilgili yetkililerden söz aldı. Yetkililer, projenin 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlama sözü verirken, ilgili belgeler de karşılıklı olarak imzalandı.
TELEKONFERANS İLE ŞARKÖY’E BAĞLANDI
Programda ayrıca, Şarköy Çokal Barajı’ndaki açılış programına telekonferans ile bağlanılırken, Bakan Eroğlu, Şarköy’de bulunan Vali Yardımcısı Mustafa Işık, Bölge Müdür Yardımcısı Salih Bostancı Müteahhit Ömer Alansal ile konuştu. Eroğlu, Şarköy’deki projenin de 29 Ekim tarihinde biteceğine dair söz aldı.
AÇILIŞI YAPTILAR
Görüşmeden sonra tüm protokol platformdaki yerini alırken, tesislerin açılışı ve temel atma töreninin temsilini açılışını hep birlikte gerçekleştirdi. Protokol, butonlara bastığı esnada, alanda adeta görsel bir şölen de yaşandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
huseyin - 7 yıl önce
bir sürü soru önergesi veren milletvekilimiz.dsi hakkındada soru önergesi versin.kendide selde mahsur kalmıştı