Bu neyin bedeli?

Tekirdağlı vatandaşlara uyguladığı fahiş su fiyatlarıyla gündemden düşmek bilmeyen TESKİ, su abonelerinden aldığı ücretlere ‘Bakım Bedeli’ adı altında bir kalem daha ekledi. Su fiyatlarının yüksekliğinden yakınan ve sürekli serzenişte bulunan vatandaşlar, faturalarında bir de bakım bedelini görünce iyice çileden çıktı.

Bu neyin bedeli?
15 Mart 2018 Perşembe 09:50

SU ÜCRETİ 4 YILDA 1.80’DEN 3.99’A ÇIKTI
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü’nün uyguladığı ücret politikaları vatandaşın canına tak etti. Tekirdağ, büyükşehir olmadan önce 1.80 TL olan suyun tonu, Tekirdağ’ın büyükşehir statüsü kazanmasının ardından 4 yılda 3.99 TL’ye (2.66 TL su + 1.33 TL atıksu) yükseldi.
BİR DE ‘BAKIM BEDELİ’ ÇIKTI
Su faturalarında yer alan ve geliri TESKİ’ye giden su ve atıksı ücretlerinin yanı sıra, gelir kalemlerine bir yenisini daha ekleyen TESKİ, vatandaşı şimdi de ‘Bakım Bedeli’yle karşı karşıya bıraktı. Abonenin dahil olduğu abone tarifesine göre, abonenin 30 günlük okuma dönemi için 1 metreküp su ve atıksu bedelinin %50’si kadar (Konut aboneleri için 2 TL) bakım bedeli ‘TESKİ Su ve Atıksı Bildirimi’ üzerinden alınmaya başlandı.
‘BAKIM BEDELİ’Nİ AÇIKLAMAYA ÇALIŞMIŞLAR
TESKİ’nin ‘Bakım Bedeli’ adı altında almaya başladığı ücretin açıklamasında da “İçme suyu ve atıksu bina bağlantılarında oluşan arızaların bakım ve onarımlarının yapılması, kanal bağlantılarının kombine araçları ile periyodik olarak temizlenmesi, aşırı yağışlarda atıksu baskınlarına müdahale edilerek vidanjör, motopomp veya diğer pompalar ile tahliyesinin yapılması, arızalı ve/veya 10 yılını doldurmuş su sayaçlarının ve sayaç yuvasında bulunan arızalı vanaların değiştirilmesi, aylık olarak sayaçların kontrol edilmesi, tüketim bilgilerinin okunması, fatura basımı ve dağıtımı ile ilgili diğer iş ve işlemlerin yapılarak içme suyu ve atıksu şebeke bağlantılarını her an kullanıma hazır tutulması amacıyla alınan ücrettir.” ifadeleri kullanıldı. Bununla yetinilmedi, vatandaşa şirin görünmek ya da olumsuz tepkileri minimuma indirmek amacıyla olsa gerek “Diğer Büyükşehir illerinde bulunan Su ve Kanalizasyon İdareleri tarafından yıllardan beri ‘Bakım Bedeli’ alınmasına rağmen TESKİ Genel Kurulu tarafından ilk defa 2018 yılında bu bedelin alınmasına karar verilmiştir” diye eklendi.
SAYACI OKUNMAYAN VATANDAŞ DA BAKIM BEDELİ ÖDÜYOR
Açıklamanın en basit kesitlerinden biri olan ‘Tüketim bilgilerinin okunması’ oldukça dikkat çekici. Sayacınız ister mekanik isterse kartlı olsun, bu ücreti ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. Hatta, eğer ki abone evde değilse ve sayaç bu yüzden okunamadıysa bu durum TESKİ’yi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Sayacınız okunmuşçasına bu ücret faturanıza yansıtılıyor. Mekanik sayaçlar görevliler tarafından kapı kapı gezilip okunuyor fakat kartlı sayacı olanlar TESKİ Hizmet Binası’na giderek kartlarına su yükletiyor. Sayaçları okunmadığı halde kartlı sayaç sahipleri de bu ücreti ödemek durumunda bulunuyor. Üstelik bakım bedeli ücretlendirmesi de abonelik türüne göre değişiklik gösteriyor. Örneğin bahçe abonesi olan bir vatandaş, konut abonesi olan bir başka kişiye göre daha fazla bakım bedeli ödüyor. Bahçe abonesinin saati daha mı zor okunuyor da bu abone daha fazla ücret ödüyor? Vatandaşlar bunu anlamakta güçlük çekiyor!
FATURADA AYRI ÜCRET ÖDÜYORUZ, KULLANIRKEN AYRI ÜCRET
Açıklamanın bir başka kesiti ise ‘Aşırı yağışlarda atıksu baskınlarına müdahale edilerek vidanjör, motopomp veya diğer pompalar ile tahliyesinin yapılması’. Burada bahsedilen vidanjör, motopomp ve kuka zaten ücretli hizmetler. Vidanjör için 70, Kuka için 110 ve Motopomp için ise binalar 70, İşyerleri 80 TL ödüyor. Bu hizmetleri kullanacakları zaman zaten ödeme yapan abonelerden, yine bu hizmetler için bir de bakım bedeli alınmasının mantığı nedir?
SİSTEMDE SAÇMALIK VAR
Yeni eklenen Bakım Bedelinin yanı sıra, TESKİ’nin sistem yanlışlarından bir tanesi de mekanik sayaç – kartlı sayaç ayrımında göze çarpıyor. Mekanik sayaç kullanıcıları her ay, sayaçlarında okunan tüketim tutarı kadar, kademelendirilmiş bir şekilde (1-10 metreküp arası 3.99 TL, 11-20 metreküp arası 5.19 TL ve 12 metreküp ve üzeri 6.40 TL) faturalarını ödüyor. Ancak, kartlı sayaç kullanan ve ayda yaklaşık 8-9 metreküp su tüketen bir vatandaş, eğer ki ‘Her ay TESKİ’ye gitmek yerine tek seferde 100 metreküp su yükletip bir yıl boyunca kullanma’ mantığıyla hareket etmesi durumunda, aylık tüketim miktarı olan 8-9 metreküp için 1. kademeden değil de üst kademelerden ücret ödemek zorunda kalıyor. Öyle ki bu vatandaşın almış olduğu 100 metreküp suyun ilk 10 metreküplük kısmı 3.99 TL’den, ikinci 10 metreküplük kısmı 5.19 TL’den, geri kalan 80 metreküplük kısmı ise 6.40 TL’den hesaplanıyor. Yeni sistem olan kartlı sistemin vatandaşa kolaylık sağlaması düşünülürken, bu uygulamada vatandaşı daha çok zarara soktuğu görülüyor.
VATANDAŞ TEPKİLİ
Vatandaşlar, ‘soygun’ olarak niteledikleri bakım bedelinin kaldırılmasını, su fiyatlarında indirime gidilmesini ve tarife sistemindeki mantıksızlıkların giderilmesini; yetkililerin bu konuda acilen bir şeyler yapması gerektiğini ifade ediyor.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.