EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDUK

BSH Firması’nın Çerkezköy’deki yeni üretim hatlarının açılışını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, törende gerçekleştirdiği konuşmada, yeni yapılan yatırımlara ve özellikle AR-GE’ye önem verdiklerini dile getirirken, hükümetin geçmişten bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDUK
02 Haziran 2011 Perşembe 00:00

Türkiye’nin dünyadaki 10 büyük ekonomiden biri olmasını hedeflediklerini belirten Ergün, "Bunun için üretimimizi arttırmak zorundayız. Hükümet olarak bu konuda önemli adımlar attık. Yatırım yapmak isteyenlere önemli kolaylıklar sağlanıyor. Siyasi, ekonomik istikrarsızlık, bürokratik engeller Türkiye’nin istenilen seviyeye gelmesini engelledi. Biz ekonomiye ciddi direnç kazandırdık. Türkiye yüzde 8.9’la Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu" diye konuştuSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün BSH Firması’nın Çerkezköy’deki yeni üretim hatlarının açılışını yaptı. Ergün, törende gerçekleştirdiği konuşmada, yeni yapılan yatırımlara ve özellikle AR-GE’ye önem verdiklerini dile getirirken, hükümetin geçmişten bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili olarak da bilgi verirken BSH Türkiye Ceo’su Norbert Klein ise yapılan üretim hatlarının 2015 yılına kadar 300 milyon avroluk yatırımın ilk adımı olduğunu dile getirdi.
1992’DEN BU YANA 1.4 MİLYAR TL YATIRIM
BSH Türkiye Ceo’su Norbert Klein, 2015 yılına kadar 300 milyon avroluk yatırımın ilk adımı olduğunu belirtirken, yapılan yatırımın önemine dikkat çekti. Klein, bir sonraki adımın da Çerkezköy’de küçük ev aletleri üretimine başlamak olduğunu kaydetti. BSH’ın, 1992'den bu yana Çerkezköy'deki fabrikalarına 1, 4 milyar TL yatırım yaptığını belirten Klein, "Tüm bunlar sayesinde BSH Türkiye’deki pazar payını yüzde 31’e çıkardı ve en büyük 7 yabancı şirketten biri oldu. 5 fabrikamızda 3,6 milyon adet ürün üretiyoruz. Çerkezköy’deki fabrika üretiminin yüzde 60’ını dünya pazarlarına ihraç ettik. Yeni yatırımlarla da bunu arttıracağız" diye konuştu.
BSH’TAKİ EN ÖNEMLİ AR-GE
Klein konuşmasında, BSH’ın ülkenin önde gelen işverenlerinden biri olduğuna da dikkat çekerek, "Son yıllarda yaşanan zor durumlara rağmen eleman sayımızı arttırdık. Bunu sadece iş gücünde değil, AR-GE departmanında da arttırdık ve 140’a çıkardık. Bu sayede BSH’taki en önemli AR-GE haline geldik. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladık ve BSH Mesleki Eğitim Merkezi’ni kurduk. Programı başarıyla tamamlayanlara istihdam sağladık. 2007 yılında İTÜ ile ortak AR-GE kurduk. Öğrenciler burada gerçek iş ve teknoloji ortamını tanıyorlar" ifadelerini kullandı.
SONSUZ GÜVEN DUYUYORUZ
Ürünleri Türkiye’de geliştirdiklerini, ürettiklerini ve buradan dünyaya ihraç ettiklerini vurgulayan Klein, Türkiye’ye sonsuz güven duyduklarının altını çizerek, bu güvenle birlikte yeni yatırımlar yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Klein’in ardından BSH İcra Kurulu Üyesi ve Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Johannes Narger bir konuşma yaptı.
BÜYÜK BİR DÖNÜM NOKTASI
Konuşmasında, yeni yatırımların BSH tarihinde büyük bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Narger, 42 bin çalışanları ve 9 milyon avroluk satış miktarıyla BSH’ın dünya liderleri arasında yer aldığını belirtirken, bunun daha da yükseleceğini söyledi. 1995 yılından bu yana BSH’ın yükselişinin devam ettiğini vurgulayan Narger, potansiyel artışında Türkiye’nin Polonya ve İtalya ile başı çektiğini belirterek, üretim kalitesinde de Almanya’yla aynı seviyede olduğunu dile getirdi.
ÇERKEZKÖY TÜM KONULARDA ZİRVEDE
Narger, Çerkezköy’ün tüm konularda zirvede olduğuna da vurgu yaparken, Çerkezköy’e 5 yıl içinde 300 milyon avroluk yatırım yapacaklarını ifade etti ve "Türkiye üretimin yanında AR-GE’ye de dönüşmeye başladı. Türkiye bizim için çok önemli. Biz ülkenize inanıyoruz" cümlelerine yer verdi.  Narger’in ardından kürsüye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün geldi.
YATIRIMLARI ÇOK ÖNEMSİYORUZ
BSH’ın üretimlerini ve yeni yapılan yatırımları çok önemsediklerini dile getiren Bakan Ergün, yeni yatırımlarla birlikte ürün adedinin 3.6 milyondan 5.5’e çıkacağı ve bu ürünlerin yüzde 60’ının ihraç edileceği düşünüldüğünde bunun öneminin daha açık bir şekilde ortaya çıkacağını vurguladı. BSH’ın krize rağmen istihdam rakamını yüzde 60, AR-GE’deki personel sayısını da yüzde 50 oranında arttırmasının da çok önemli olduğunu kaydeden Ergün, ülkemizdeki yatırımcıların bu konuya önem vermeleri konusunda çağrıda bulundu.
HEDEF DÜNYADAKİ EN BÜYÜK 10 EKONOMİDEN BİRİ OLMAK
Konuşmasının devamında hükümetin çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Ergün, 2023 yılında özel hedefleri olduğunu dile getirerek, "Türkiye’nin dünyadaki 10 büyük ekonomiden biri olması için üretimimizi arttırmak zorundayız. Hükümet olarak bu konuda önemli adımlar attık. Yatırım yapmak isteyenlere önemli kolaylıklar sağlanıyor. BSH’ın Türkiye’ye verdiği önem Türkiye’nin ne kadar güçlü dinamiklere sahip olduğunun göstergesi. Türkiye artık üretim üssü olarak görülüyor. Türkiye 30 yıllık dönemde 15 milyar dolar yabancı sermaye çekerken, 2010’da bu rakam 92 milyar dolara yükseldi" ifadelerine yer verdi.
İSTİKRARSIZLIK VE BÜYROKRATİK ENGELLER TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KAPADI
Ergün, bir görüşme esnasında yabancı bir yatırımcının "Londra geçmişin, İstanbul geleceğin merkezi’ sözünü hatırlatarak, Türkiye’nin yaşadığı dönüşümün sırrının son dönemde uygulanan ekonomik politikalar olduğunu söyledi ve "Siyasi, ekonomik istikrarsızlık, bürokratik engeller Türkiye’nin istenilen seviyeye gelmesini engelledi.  Biz ekonomiye ciddi direnç kazandırdık. Krizi ufak sıyrıklarla atlattık. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz reformları bu yatırımlarla bir kez daha test etmiş olduk.
Türkiye yüzde 8.9’la Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Girişimcilerin önündeki bürokratik engelleri bir bir kaldırıyoruz. İhracat 2010 yılında 114 milyar dolara yükseldi. Biz popülist yaklaşımlara uzak durup güven ve istikrara önem veriyoruz. Seçimden sonra taşların yerine oturacağına inanıyoruz. Yeni Anayasa da yapılabilirse bu Türkiye’ye çok daha büyük katkı sağlayacak" cümlelerine yer verdi.
YATIRIMCILAR KARLI ÇIKACAK
Türkiye’de iş yapanların orta ve uzun vadede karlı çıkacaklarını kaydeden Ergün, konuşmasının sonunda yeni yatırımcılara Türkiye’ye davet etti ve Hükümet olarak her türlü kolaylığı sağlayacaklarının da altını çizdi.
TESİSLERİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
Konuşmaların ardından Bakan Ergün ve beraberindekiler, BSH Fabrikası'nın açılışını yaptı. Ardından Ergün, Bulaşık Makinesi Üretim Bölümünü gezerek yetkililerden bilgi aldı.Törende Bakan Nihat Ergün’ün yanı sıra Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, İl Jandarma Alay Komutanı Kazım Rıfkı Ayan, İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, AKP Tekirdağ Milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut, Necip Taylan, BSH Yöneticileri, çalışanları ve daha birçok konuk yer aldı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.