banner57

Gençlerimizi bu illetten koruyalım

Raif Dinçkök Ortaokulu’nun bahçesinde tiner, bali, bonzai gibi maddeler ile bira şişelerinin bulunması Çerkezköy kamuoyunda infial yaratırken, sosyal medyada konu ile ilgili paylaşımların artması üzerine Tekirdağ CHP Milletvekili Emre Köprülü verdiği soru önergesi ile sorunu Meclis gündemine de taşıdı.

Gençlerimizi bu illetten koruyalım

Çerkezköy Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde bulunan Raif Dinçkök Ortaokulu çevresinde oturan mahalle sakinleri okulun bahçesini ve kuytu köşelerine uçucu madde çeken gençlerin ve çocukların mesken tuttuğunu belirterek, mahalle gençlerinin zehirlendiğini ifade ettiler.
 
GECE GEÇ SAATLERDE RAHATSIZ EDİLMEK İSTEMİYORUZ
 
Yıldırım Beyazıt Mahallesi sakinlerinden Nazif Atik durum ile ilgili sıkıntılarını dile getirirken, "30 yıldır bu mahallede ikamet ediyorum. Son iki yıldır böyle bir durumla karşılaşıyorum. Geceleri okulda uyuşturucu ve uçucu madde kullanıldığını görüyoruz. Hatta bazen fuhuş için dahi kullanılıyor ve bu durum bizi çok rahatsız ediyor. Bazı gecelerde alkol alan şahıslar çok geç saatlerde bağırıp, nağra atıyorlar. Çerkezköy bir sanayi kenti ve bu mahallenin geneli buradaki fabrikalarda çalıştığı için sabah erken saatlerde işe gidiyorlar ve gece geç saatlerde rahatsız edilmek istemiyoruz” dedi.
 
SIKINTININ ÇÖZÜLMESİNİ UMUT EDİYORUZ
 
Kendisinin de Raif Dinçkök Okulu’ndan mezun olduğunu belirten Nazif Atik “Mezun olduğum okulun bu tür illegal durumlara maruz kalması bizi çok üzüyor. Hatta bu okulun ağaçlandırma çalışmalarında bizzat kendimde çalıştım. Yetkililerin bu konudaki sıkıntıyı çözmesini umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
 
Yıldırım Beyazıt Mahalle sakinlerinden Abdullah Gümüş te konu ile ilgili sıkıntılarını dile getirirken "Raif Dinçkök Orta Okulu’nun ilk mezunlarından biriyim. Bu okul açıldıktan sonra 1989 yılında bu okulu ulusal gazetelerin açtığı sınavda temsil etmiş 2 öğrenciden birisiyim. Doğal olarak bu okulu bu durumda görmek beni de rahatsız ediyor. Her insanın çocukluk hatıraları ile duygusal bağları vardır. Bizimde bu okulla ilgili duygusal bağımız var, burası bizim evimiz. Burası gayri ahlaki ve gayri meşru işlerin mekanı olmamalıdır. Ayrıca burada okuyan çocukların psikolojisi açısından da bu olaylar olumsuz etkiler oluşturuyor” dedi.
 
EN KISA SÜREDE ÖNLEM ALINMALI
 
Raif Dinçkök Okulu bahçesinde oluşan bu olumsuz durumun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Abdullah Gümüş "Hiç kimse böyle bir okulda çocuklarını okutmak istemez. Ülke çapında Bonzai sorunumuz var, birde bununla uğraşmayalım. Bu soruna en kısa sürede önlem alınması gerekiyor” ifadelerini kaydetti.
 
Konunun sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine harekete geçen Tekirdağ CHP Milletvekili Emre Köprülü, okulların tatile girmesinin ardından okul bahçesinin tiner, bali, bonzai kullananların işgaline uğradığını ve okul çevresinde oturan vatandaşların ve çocukların bu durumdan endişe duyduklarını  belirterek, konuyu Meclise taşıdı.
 
MAHALLE SAKİNLERİ ÖNLEM ALINMASINI BEKLİYOR
 
Yıldırım Beyazıt Mahallesi sakinlerin şikayetleri doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konu üzerinde herhangi bir çalışma yürütmediğini dile getiren Köprülü, "Mahalle sakinlerinin yaptıkları şikayetlere göre; özellikle geceleri, kimliği belirsiz şahısların girdiği, içeride uyuşturucu maddeler kullandıkları okul bahçesinde hoş olmayan görüntülerin yaşandığı ve okul bahçesini çöplüğe çevirdikleri belirtilmektedir. Okul bahçesinin şu anda atıl durumda olması ve hiçbir yetkilinin önlem almaması sebebiyle çocuklarının da tehlike altında olduğunu bildiren mahalle sakinleri, veliler; emniyet ve güvenlik tedbirlerinin bir an evvel alınmasını, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli denetimlerin ve incelemelerin yapılmasını beklemektedirler" ifadelerini kullandı.
 
KÖPRÜLÜ DURUMU MECLİSE SUNDU
 
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması istemi ile Meclise sunduğu soru önergesinde şu sorularının cevaplandırılmasını istedi:
 
 1. Çerkezköy Raif Dinçkök Ortaokulu’nun tatile girmesinin ardından okul bahçesinde ve çevresinde uyuşturucu madde kullanan kişilerin olduğu okul bahçesinin atıl durumda bulunduğu ve çevre sakinleri ile velilerin büyük endişe duyduğu okulda yaşanan durum hakkında gerekli inceleme ve denetimleri yapacak mısınız?
 
2. Okul bahçesinde uyuşturucu madde kullananların çocuklar için büyük tehlike ve kötü örnek oluşturduğunu dikkate alarak gerekli tedbirler alacak mısınız?"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.