banner57

İl Sağlık Müdürlüğünden 2019 istatistikleri

2019 Yılı içerisinde Tekirdağ’da İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarıda verilen sağlık hizmetleri İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Becerir tarafından yazılı bir basın açıklamasi ile paylaşıldı.

İl Sağlık Müdürlüğünden 2019 istatistikleri

İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Becerir’in yaptığı yazılı basın açıklamasında şu bilgileri yer verildi: “2019 Yılı İçerisinde Müdürlüğümüze Bağlı olarak verilen 1. Basamak, 2. Basamak ve Acil Sağlık Hizmetlerinin değerlendirilmesi amacıyla, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Cengiz Becerir başkanlığında, Sağlık Hizmetleri Başkanımız Uzm. Dr. Mustafa Dönmez, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Uzm. Dr. Aykut Demirkıran, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Hacı Bayram Zengin, Personel Hizmetleri Başkanımız Zafer Soykurlı istişarelerde bulunmuşlardır.
İlimiz genelinde 2019 yılı ilk 11 ayında Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Hizmetleri   veren kurum ve kuruluşlarımızda toplam 8.147.402 hastaya muayene hizmeti verilmiş olup, bunların 3.970.008’ini Aile hekimliği birimlerimizde tedavi hizmeti alan hastalardan oluşmaktadır.
 Hastanelerimize müracaat eden hastalarımızın 62.509’u yatarak tedavi görmüş, 69.921 hastamızda opere edilerek sağlıklarına kavuşmuştur.
Tekirdağ Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemiz, Çorlu ve Çerkezköy Ağız Diş Sağlığı Merkezlerimizde 2019 yılı içerisinde 637.885 vatandaşlarımıza poliklinik hizmeti verilmiştir.
2019 yılı ilk 11 aylık süre içerisinde 4928 doğum gerçekleştirilmiş olup, anne ve bebeklerimiz sağlıklı bir şekilde taburcu edilmiştir.
İlimiz genelinde Evde Sağlık Hizmetleri 2010 yılından 2019 yılı Kasım ayı itibarı ile 15100 vatandaşımıza hizmet verilmiş olup, halen 2593 vatandaşımız bu hizmetlerden aktif şekilde yararlanmaktadır.
2019 yılı 11 aylık (Ocak – Kasım) dönem içerisinde İlimizde meme, rahim ağzı ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmek, toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri kanserden korunma yöntemleri ve Ulusal Kanser Tarama programları hakkında bilgilendirmek amacıyla; Süleymanpaşa, Çorlu ve Saray olmak üzere 3 tane KETEM (Kanser Tarama ve Erken Teşhis Birimi) birimlerimizde 5487 kişiyeMamografi,4630 kişiye HPV-DNA,4255 kişiye Gaitada Gizli Kan testi hizmetleri uygulanmıştır.
2019 yılı içerisinde İlimiz Eğitim Öğretim Döneminde öğrenim gören öğrencilere  bağışıklığın güçlendirilmesi ve koruyuculuk süresinin uzatılması amacıyla, Müdürlüğümüz tarafından  6796 çocuğumuza DaBT-İPA (dörtlü karma), 6840 çocuğumuza  KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) ve 3539 çocuğumuza Td (Difteri tetonoz) aşıları uygulanmıştır.
112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde 2019 yılı ilk 9 ayında acil çağrı merkezlerimize toplam 586.013 çağrı ulaşmış olup, bu çağrıların 521.101 adedi yani %89’unu asılsız çağrılar oluşturmuştur. Kalan 64.912çağrının yani %11’ini gerçek çağrı olduğu ve asılsız çağrıların acil sağlık hizmetimize ihtiyacı olan vatandaşlarımızı engellediği anlaşılmıştır.
112 Acil Çağrı Hattımıza düşen asılsız ihbarlar acil sağlık hizmeti ve ambulans hizmetine gerçekten ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın acil sağlık hizmetlerine zamanında ulaşmasını engelledikleri aşikardır. Asılsız ihbarlar ile çağrı merkezini meşgul eden kişilerin bir gün kendilerinin de acil yardıma ihtiyaç duyabileceği ve bu nedenle acil çağrı hattına ulaşamayabilecekleri göz önüne alındığında 112 acil çağrı hattını meşgul etmemeleri önem arz etmektedir.
Sağlık işinin bir ekip işi olduğu, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve destekleri ile daha üst seviyeye çıkarabileceği göz önüne alınarak, 2020 yılının sağlık camiamız bünyesindeki tüm personelimiz ve vatandaşlarımız acısından sağlık ve huzurlu bir yıl olmasını dileriz.”
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.