İmzaları atarken nereye bakıyordunuz?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Çerkezköy Bağlık Mahallesi’nde yapmayı planladığı ve son olarak %5 eğim sebebiyle Karayolları tarafından iptal edilme aşamasına gelen viyadük için Karayolları Genel Müdürlüğü revize istedi. İşin ilginç yanı, ‘Bağlık Viyadüğü ve Bağlantı Yolları 2. Revize Yol Öneri Projesi Profili’nde Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yetkililerin imzası var. İlk aşamada onaydan geçen projenin, gün geçtikçe yeni kulplar bulunarak ötelenmeye çalışılmasındaki amacın ne olduğu ise merak konusu.

İmzaları atarken nereye bakıyordunuz?
25 Nisan 2018 Çarşamba 17:47

PROJEYİ İMZALAYAN KARAYOLLARI YETKİLİLERİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Taşıma ve Planlama Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Bağlık Viyadüğü Profil Projesi’nde imzası olan Karayolları yetkililerini unvanlarıyla birlikte aktarıyoruz: Karayolları Genel Müdürlüğü Yol Etüd ve Şube Müdürü İbrahim Kaya, Karayolları Genel Müdürlüğü Etüt Proje ve Çevre Dairesi Başkanı Hüsamettin Kırıcı, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Etüt Ekip Mühendisi Onur karaca, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Etüt Proje ve Çevre Başmühendisi Metin Küçükoğlu, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek.

PROJE, SİYASİ NEDENLERLE Mİ ÖTELENİYOR?
Profil projede Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerine kadar pek çok sorumlunun imzası bulunurken, bu projenin aylardır onaylanmamasında kasıt olabileceği düşüncesi hakim ve bu geciktirmelerin siyasi nedenlerden kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor.

KARAYOLLARI – BÜYÜKŞEHİR TEMASLARI
Bilindiği üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Çerkezköy Bağlık Mahallesi’nde yapmayı planladığı viyadüğün profil projeleri Karayollarınca onay görmüş fakat uygulama projeleri ‘%5 eğim’ sebep gösterilerek iptal edilmeye çalışılmıştı. 12.04.2018 tarihli Gazetemizde ‘Karayolları bu sefer de %5’e taktı’ başlıklı haberimizin ardından Karayolları ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye yetkilileri arasında birtakım temaslar sağlandı ve Karayolları revize talep etti.

KARAYOLLARI, ÜZERİNE VAZİFE OLMAYAN NOKTALARA ODAKLANDI
Gidişat buraya kadar normal gözükse de dikkat çeken önemli bir nokta var. Karayolları Genel Müdürlüğü, viyadükteki %5’lik eğimi gerekçe göstererek ve işe mevzuat katarak projeyi Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Daire Başkanlığı’na gönderiyor ve inceleme sonucu da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden projede revize yapılmasını talep ediyor. Halbuki bu viyadük, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sınırlarında ya da sorumluluğunda olan bir viyadük değil. Büyükşehir Belediyesi Karayolları’ndan ‘Karayolları’nın sorumluluğundaki yola, viyadüğün 2 tane ayağını oturtmak için uygunluk’ istiyor. Fakat Karayolları Genel Müdürlüğü, üzerine vazife olmadığı halde viyadüğün eğimine takılıp revize istiyor ve işi geciktirmeye devam ediyor.

HİZMET BÜYÜKŞEHİR’DEN, ÇOMAK KARAYOLLARI’NDAN
Özetle; bu viyadük Karayolları’na ait bir viyadük değil. Karayolları’nın sorumluluğunda bir viyadük de değil. Bu köprünün imar planı da, kamulaştırması da, projesi de, yatırım maliyeti de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Bu viyadükte Karayolları’nı ilgilendiren 2 tane ayak var. Bunun dışında Karayolları’nı bağlayan herhangi bir şey yok.Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Karayolları’na “Sizin yolunuza viyadüğün 2 tane ayağı konulacak. Bu ayaklar için uygunluk istiyoruz” diye yazı yazıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü de üzerinde hiçbir sorumluluğu yokken işe mevzuat katıyor ve projeyi Sanat Yapıları Daire Başkanlığı’na gönderiyor.

KARAYOLLARI BİR KEZ DAHA SEKTEYE UĞRATTI
Burada yapılan incelemelerin ardından ise proje Karayolları tarafından bir kez daha sekteye uğratılıyor ve projenin hayata geçmesi daha da geciktiriliyor.
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.