Tatil zili çaldı!

2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı’nın dün sona ermesiyle birlikte Çerkezköy’deki yaklaşık 33 bin öğrenci karnelerini alarak tatile çıktı

Tatil zili çaldı!
18 Haziran 2011 Cumartesi 00:00

2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı’nın dün sona ermesiyle birlikte Çerkezköy merkez, Kapaklı, Veliköy, Karaağaç, Kızılpınar ve merkeze bağlı köylerde eğitim gören 26 bin 1'i ilköğretim ve okul öncesi, 7 bin 37'si ortaöğretim ve 284’ü çıraklık okulu olmak üzere toplam 33 bin 322 öğrenci karnelerini alarak 3 ay sürecek yaz tatiline çıktı. İlçedeki okullarda yapılan törenlerin ardından karnelerini alan öğrencilerin sevincine aileleri de ortak oldu.
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 12 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK
20 Eylül 2010 tarihinde başlayan 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı 17 Haziran 2011 tarihinde sona erdi. Öğrenciler yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatilinin ardından 12 Eylül 2011 tarihinde yeni eğitim öğretim yılına merhaba diyecek.
 ANNE VE BABALAR NE YAPILMALI?
 Karne kırık not ile geldikten sonra bunu değiştirme şansınız yoktur. Ancak, çocuk ile bu sonuca sebep olan davranış biçimleri konuşulup neden-sonuç ilişkileri kurmak önemlidir. Eğer ki çocuk “Zaten herkese düşük verdi… Zaten şöyle bir hoca… Zaten böyle…” diye savunmalarla yapıcı olmayan neden-sonuç ilişkileri içine giriyorsa çocuğu doğru neden-sonuç ilişkileri içine çekmek yararlı olacaktır. “Peki, öğretmenin beklentileri yüksek olabilir. Sen bu beklentileri karşılamak için neler yaptın?” şeklinde çocuğun cevabı beklenir ve “Daha fazlasını yapabilir miydin?” gibi sorular yöneltilebilir. Sonuç olarak, olumlu veya olumsuz her deneyim bir olgunlaşma vesilesidir. Aileler, çocuk ve genç eğitiminde profesyonel olarak çalışan kişiler veya anne - babalar, onların bu olgunlaşma sürecinde yaşadıklarından doğru mesajları almalarında ve sağlıklı tutum değişikliklerine gitmelerinde yol gösterici olmalı ve destek vermelidir.
BUNLARA DİKKAT
Karnesiyle ilgili düşünce ve duygularınızı onun kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Çocuklarınızı kişiliklerine yönelik eleştirilerden kaçının. Eleştirilerin davranışına yönelik olması her zaman daha olumlu sonuçlar verir. Otoriter ya da aşırı koruyucu anne-baba tutumlarından ziyade güven verici, destekleyici ve hoşgörülü bir şekilde çocuklarınıza yaklaşın. Her davranışınızla onlara model olduğunuzu unutmayın. Onu küçük düşürmeyin, başkaları ile kıyaslamayın. Bağırma dövme gibi davranışlardan kaçının. Eğitimi konusunda ona yapılan aşırı baskının özgüvenini zedeleyeceğini unutmayın. Çocuğunuzu suçlamayın. Başarısızlıklarını yermek yerine başarılarını ödüllendirin. Önemli olan 'not' değil, 'gayret'tir! Çocuğunuzun kendine has yeteneklerini ortaya çıkartmasında ona yardımcı olun. Herkes akademik olarak başarılı olmayabilir. Herkesin matematik dersi iyi olmayabilir. Ama dünyada yeteneksiz insan mevcut değildir. Önemli olan yeteneklerin keşfedilmesidir bunun için de sabır gereklidir. Her çocuk bir tomurcuktur ve vakti geldiğinde açıp gül olacaktır. Kapasitesine uygun olmayan beklentilerinden kaçının. Kendi kapasitesine uygun hedefler belirlemesini sağlayın. Mükemmeliyetçi olup, kendisini mutsuz hissetmesi yerine başarılarından dolayı şükredip azmetmesini sağlayın. Karnesinde kırık notlar olsa bile tatilde dinlenmesini ve eğlenmesini sağlayın. Bu ikinci döneme daha iyi başlamasını sağlayacaktır. Tatili daha verimli ve mutlu bir şekilde geçirmesini sağlayın. Ders başarısı arttırmak için birlikte çözüm yolları üretin. Tatilde özellikle kitap okuması konusunda onu teşvik edin. Tatil süresince iyi olmayan derslerini tekrar etmesi, açıklarını kapatması için onu teşvik edin. Problemler çözümleri üretir. Kırık not aldı diye her şey bitmiş değildir. Başarısızlık biraz hareketi getirmelidir. 'Başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranın' altın kuralını unutmayın

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.