Aşırı Terlemeye Etkin Çözüm: Botox

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Birtan Çiçekçi, yaz aylarında artan terleme şikayetleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi

Aşırı Terlemeye Etkin Çözüm: Botox
18 Temmuz 2018 Çarşamba 12:09

AŞIRI TERLEME BÜYÜK SORUNLAR YARATABİLİYOR
“Hiperhidroz yani aşırı terleme pek çok kişi için büyük bir sorundur. Aşırı terleme genel vücut terlemesinde artış veya bölgesel terleme artışı şeklinde olabilir. Bölgesel şikâyet olarak en çok koltuk altı, el ve ayak terlemeleri karşımıza çıkar.
Terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme çok büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması sonucu, kişide gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici terleme görülebiliyor. Kişinin yaşam kalitesi olumsuz bir şekilde etkileniyor.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ
Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar yer alır. Sistemik hastalıklardan diyabete, kalp yetmezliğinden karsinoid sendroma kadar pek çok sağlık sorunu da terleme yapabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olan ve özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve daha az olarak da yüz ve kasıkta terleme yapan tiptir.

Aşırı terleme kişinin yapısı gereği olabilir. Bazı insanlar çocukluklarından itibaren hareket esnasında veya stresli durumlarda aşırı terlerler. Bu durum, o kişi için aslında bir sağlık sorunu değildir. Bölgesel aşırı terlemeler yani el, ayak veya koltuk altı terlemeleri de genellikle bünyeseldir yani bir iç hastalığıyla ilgisi yoktur. Şikayetler stres esnasında özellikle daha da artar. El terlemeleri tokalaşırken, yazı yazarken veya bir şey tutarken kişi için can sıkıcı bir durum oluşturur. Ayak terlemeleri mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlar. Çorap lekesi ve kokuya neden olarak insanları zor duruma sokar. Koltuk altı terlemeleri ise tüm kıyafetlerde leke ve koku problemi yaratır. Tüm bunlar kişiler için büyük problemdir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylaşacağı için aşırı terleme kokuya da neden olur ve kişinin fiziksel ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. Bu gibi durumlar özellikle ellerde, ayak tabanında, yüzde ve gövdede oluşabilir ve kişinin terlemesi ile stres arasında kısa bir denge oluşur. Stres durumu ile birlikte bu bölgelerde hızlı bir terleme gözlenir.

TERLEME NEDENLERİNİN SAPTANMASI
Terleme tedavisine başlamadan önce ilk aşamada terlemenin nedenleri araştırılır. Kişide kilo problemi olup olmadığı incelenir. Uzun süreli geçirdiği herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı, menopoz döneminde olup olmadığı, tiroid bezi veya böbrek üstü bezi ile ilgili herhangi bir problemi olup olmadığı araştırılır. Sorun saptanamadığı durumlarda sempatik sinirlerin doğuştan aşırı çalıştığı düşünülür. Bu soruna karşı çok değişik tedavi şekilleri uygulanabilir:

1- Hastanın beyaz renkli, hafif, pamuk elyaf içeren giysiler ve çoraplar giyilmesi tavsiye edilir.

2- Bölgeye yönelik kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanılması tavsiye edilir. Pudralar nemi alıp, bölgenin kurumasını sağlayabilir ve antiseptik ilaçlar ikinci enfeksiyonun yerleşmesini engelleyebilir.

3- İyontoforez: Özellikle ellerdeki, ayaklardaki ve koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemede kullanılan bir yöntemdir. Sık tekrarlanması gereken bu yöntemle, bölgesel, hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alınıp, 1 - 3 aylık iyileşme dönemleri sağlanabilir.

4- Botox tedavisi: Özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemesinde kullanılanıdır.  Bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi birkaç kat azaltır.

EN ETKİLİ YÖNTEM BOTOX
Botox uygulaması aşırı terleme tedavisinde en etkili yöntemdir. Tıpta birçok alanda mucizevi tedaviler sağlayan botox, terleme tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. El içlerindeki, ayak tabanlarındaki ve koltuk altlarındaki terleme çağlardan beri hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça yaygın görülen bir problemdir.

Botox, terleme tedavisinde kullanılan etkili çözümlerden biridir. Botox, uygulandığı bölgede ortalama 8 ay süreyle etkilidir. Vücutta terleme için en belirgin ve en çok rahatsız edici bölgeler koltuk altına yapılırken herhangi bir acı hissi olmaz. Fakat ayak ve el bölgelerine yapılan botox uygulamalarında hafif ağrı olabilir. Bu durumu gidermek içinde anestezik krem uygulamasını işlemden önce yaparak uygulamanın daha rahat geçmesini sağlayabiliriz.

UZUN SÜRELİ ETKİ
Son 15 yılda estetikte ‘çağın mucizesi’ olarak tanımlanan botox sayesinde, hem yüzdeki sevimsiz, zamanın acımasız izleri geçirilirken hem de tikler, nörolojik vakalar ve özellikle yüksek teknolojinin bile tedavi sağlayamadığı aşırı terleme tedavi edilerek, başarılı sonuçlar sağlanıyor.

Özetlemek gerekirse; göz çevresi, alın ve kaş ortasındaki kırışıklıkları gideren botox, aşırı terleme ve ter kokusunun rahatsız edici durumundan da kurtarıyor. Kadın ve erkeklerde kolaylıkla uygulanabilecek bu yöntem ortalama 15-30 dakika içindeki yapılan pratik bir uygulama ile çok uzun bir süre boyunca rahat etmenizi sağlıyor.”
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.