banner57

Sigarayı bırakana 6 bin YTL ödül

Çerkezköy Sağlık Gurup Başkanı Dr. Olcay Palak, Sağlık Bakanlığı'nın sigarayı bırakana 6 bin YTL para ödülü vereceğini açıkladı.

Sigarayı bırakana 6 bin YTL ödül

Sağlık Gurup Başkanı Dr. Olcay Palak yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı kontrolünde sigarayı bırakana 6 bin YTL para ödülü verileceğini belirterek, "Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği Uluslararası ödüllü sigarayı bırakma kampanyasına başvurular başlamış bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce tütün ve tütün mamüllerinin zararları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü ve Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsü ile iş birliği içerisinde iki yılda bir 1-28 Mayıs tarihleri arasında sigara bırakma kampanyası düzenlenmektedir. 2002 yılında düzenlenen kampanyaya ülke genelinde 9098'i sağlık personeli olmak üzere 98845 kişi katıldı. Bu katılım ile ülkemiz Dünya ikincisi, Avrupa birincisi oldu. 2004 yılında ise katılan kişi sayısı 59909 kişi kampanyaya katıldı.

Sağlık Bakanlığımızın Dünya Sağlık Örgütü ve Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsü ile iş birliği içerisinde düzenlediği 'Bırak - Kazan' kampanyası ülkemizde hedefine ulaşmış olup, 2002 yılında kampanyaya katılanların % 86.4'ü kampanyanın sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu, %73.5'i kampanya boyunca hiç sigara içmediğini, %44.7'si ise kampanyadan sonrak bir yıl boyunca hiç sigara içmediğini belirtmişlerdi. Bu verilerden anlaşıldığı üzere 2000 Bırak - Kazan kampanyasında 44.183 kişinin bir yıl, 72.651 kişinin ise bir ay boyunca sigara içmediği ortaya çıkıyor" dedi.

BİR MİLYON KİŞİNİN KATILMASI HEDEFLENİYOR

Sigarayı bırakma kampanyasının 6 bin YTL'lik para ödülününde insanların kampanyaya cazip olarak bakmalarına sebebiyet verdiğini ve bu yüzden her iki yılda bir katılan kişi sayısında artış beklendiğini belirten Çerkezköy Sağlık Gurup Başkanı Dr. Olcay Palak, "Bırak - Kazan kampanyaları 1994 yılında beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya genelinde yapılıyor. 1994 yılında kampanyaya 13 ülkeden 60.000 kişi, 1996 yılında 25 ülkeden 70.000 kişi, 1998 yılında 48 ülkeden 200.000 kişi, 2000 yılında 69 ülkeden 420.000 kişi, 2002 yılında 76 ülkeden 670.000 kişi ve 2004 yılında 71 ülkeden 700.000 kişi katıldı. İki yılda bir düzenlenen Bırak - Kazan kampanyasına bu yıl ise 100 ülkeden 1.000.000 kişinin katılması planlanıyor. Bırak-Kazan kampanyalarının sigara içme prevelanslarını büyük ölçüde düşürmesede, toplum üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Daha önemlisi Bırak - Kazan kampanyalarına katılıp 4 hafta boyunca sigara içmeyenlerin yaklaşık olarak %15-35'inin bir yıl sonra halen daha sigara içmedikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle Bırak - Kazan kampanyaları sigara tiryakilerine ulaşmanın en maliyet etkili yöntemidir" dedi.

BIRAK KAZAN KAMPANYASINA KATILIM KURALLARI

Çerkezköy Sağlık Gurup Başkanı Dr. Olcay Palak kampanya katılım form ve broşürlerinin bütün Sağlık Ocakları ve Devlet Hastaneleri'nden ücretsiz olarak temin edileceğini ve daha detaylı bilginin sağlık kuruluşlarından edinilebileceğini belirterek, Bırak-Kazan kampanyasına katılım koşullarının şöyle oluştuğunu açıkladı;

*Kampanya 1 Mayıs 2006'da başlayacak ve 28 Mayıs 2006'da sona erecektir. Kampanyaya katılacak kişilerin 4 hafta süre ile sigara içmemeleri gerekmektedir. Kampanyaya en az bir yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.

Katılımcıların 1 Mayıs 2006 tarihinden önce katılım formunu doldurup, kampanya merkezine ulaştırmış olması gerekmektedir. Bırakma gününden itibaren 4 hafta süre ile sigara içmeyenler veya tütün ürünlerini kullanmayanlar ödül almaya hak kazanırlar.

Bu süre zarfında nikotin replasman tedavisi görenlerde test pozitif çıkacağından CO testi uygulanır. Kampanyada Türkiye ödülü 6.000 YTL'dir. bu ödül Türk Toraks Derneği tarafından karşılanacaktır.

Ülke ödülünü alan kişi, 2.500 Dolarlık Avrupa ödülü ve 10.000 dolarlık uluslararası büyük ödül kurasına katılmaya hak kazanır. (www.quintandwin.org). Kazanmaş şansı ülkelerden kampanyaya katılım oranları ile artmaktadır.

Ülke genelindeki katılımcılar arasında kura çekilir. Kuradan hemen sonra kazanan kişi ile temasa geçilir ve sigara içip içmediği şahitlerce ve kimyasal analizler ile teyit edilir. Kurayı kazanan kişiye idrarda kotinin tespiti yapılır. Niccheck kotinin testi dipstickleri kampanya koordinasyon merkezi tarafından (KTL - Finlandiya www.quintandwin.org) sağlanmaktadır. Kendi ülkesinde kurayı kazanan ve dört hafta süre ile sigara içmediği saptanan kişi ülke ödülünü alır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
basri - 9 yıl önce
bende istiyormum