Gerçek demokrasi CHP iktidarında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çerkezköy Kadın Kolları 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolaysıyla bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Kadın Kolları Başkanı Ayfer Dönmez demokrasi ve insan hakları ihlallerinin AKP Hükümeti döneminde en üst noktaya ulaştığını belirtirken, "Özlemini çektiğimiz gerçek demokrasi CHP iktidarında uygulanacaktır" dedi.

Gerçek demokrasi CHP iktidarında
14 Aralık 2010 Salı 00:00

CHP Çerkezköy İlçe Binası'nda Kadın Kolları tarafından düzenlenen basın toplantısında, 'İnsan Hakları Günü' dolaysıyla hazırlanan basın metnini Ayfer Dönmez okudu. Ayfer Dönmez’in okuduğu basın metninde şu ifadelere yer verildi: "İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayrımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine ‘İnsan Hakları’ denir.

ÜLKEMİZDE İNSAN HAKLARI KĞIT ÜZERİNDEDİR
    10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü 'İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kabul ve ilan etti. İnsan Hakları Beyannamesi 30 maddeden oluşmuştur. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur. Ancak bu 30 maddeden oluşan beyanname, özellikle bizim ülkemizde sadece kâğıt üzerinde kalmıştır. Demokrasi, insan hakları sadece kâğıt üzerinde olamaz, uygulanmadığı müddetçe o ülkede demokrasiden, insan haklarından bahsedilemez. Demokrasi ve İnsan Haklarının vazgeçilmez kurumlarından biri de hukuktur.
    Yargı kanadı, yasama ve yürütmeye esir olan bir sistemde demokrasinin bahsi bile olamaz. Bugün ülkemizde yargı, yasama ve yürütmeye mahkûm edilmiştir. Demokrasinin en önemli etkenlerinden biri de sendikalardır. Bugün mevcut iktidara karşı, ayakta kalan, muhalefet eden tek bir sendika yok denebilir. Yapmaya çalışanların liderleri de Silivri’ye gönderilmiştir. Kadın haklarının bahsi geçmeyen bir demokrasiden bahsedilebilir mi? 2010 senesinde 'İlerlemiş Demokrasi'de kadın hakları göstermelik olma niteliğini bile yitirmiştir. İnsanların ekonomik anlamda özgürlüğünü elde edemediği bir rejim demokrasi olabilir mi? Halkın önemli bir kısmı kredi kartları, krediler ile borç batağına sokulmuş, ödeyemeyenler ise paraya çevrilemeyen hapis cezalarına mahkum olmuştur. Bu bir demokratik rejim olabilir mi? Demokratik rejimde insan, mahkemede savunmasını verene kadar aylarca, yıllarca hapiste kalabilir mi? Burada İnsan Haklarından bahsedilebilir mi?
'Ben de dinlenmiş olabilirim' diyen bir hakimin baktığı dava, demokratik bir rejimin kurallarıyla açıklanabilir mi? Demokratik bir toplumun geleceği gençlerin elindedir. Genç beyinler mevcut sistemi daha da ileriye götürecek olan toplum unsurlarından biridir. Toplumun en heyecanlı ve dinamik unsuru olan gençler, iktidarlar tarafından en hoşgörüyle karşılanması gereken kesimdir. Gençleri biber gazıyla, coplar, tekmeler ve kask darbeleriyle yerlerde sürükleyen, ayaklar altında çiğneyen zihniyetin iktidar olduğu bir ülkede faşizm, demokrasiden ve insan haklarından daha sık dile getirilecek bir rejim olarak düşünülmelidir.

TOPLUMSAL MUHALEFET BASKI ALTINDA
    Demokrasinin ana kuralı; iktidar ve muhalefettir. Muhalefetin tanımı içinde sadece parlamenter muhalefet değil, toplumsal muhalefet de göz önüne alınmalıdır. Bugün Türkiye’de toplumsal muhalefet olarak tanımlanabilecek işçi, köylü, öğrenci muhalefetine yeterli hoşgörünün gösterildiği söylenebilir mi? Örnek; Haklarını arayan Tekel işçileri, haklarını arayan öğrenciler, toprağına sahip çıkan köylüler. Hepsi iktidarın faşizan uygulamalarından nasibini almış ve şiddete maruz kalmışlardır. Bütün yukarıda bahsettiğim demokrasi ve İnsan Hakları açısından sakıncalı uygulamalar, Türkiye tarihinde yeni olmamakla birlikte, AKP iktidarı döneminde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Gerçek demokratik hakların, dolayısıyla İnsan Haklarının bahsedilebildiği bir ülkenin iktidarı dürüst, hiçbir yolsuzluğa bulaşmamış, geçmişi temiz bir iktidar olmak zorundadır. Bugün yolsuzluğa bulaşmış kamu görevlilerinin hakkında, neredeyse ‘af’ anlamına gelen kanunlar çıkaran bir hükümetin yönettiği ülkedeki rejimin, bırakın İleri Demokrasiyi, Demokrasi olarak bile anılması komik bir tanımlamadır.

ÖZLEMİMİZ GERÇEK DEMOKRASİ, HÜR İNSANLARDIR
    Bugün ülkede hakim olan psikolojik durum, gerçek bir korku imparatorluğudur. İnsanlar en doğal haklarını bile arayamaz hale gelmişlerdir. Demokrasi ve İnsan Hakları, ülkesinde korkusuzca yaşayan insanların gerçekleştirebileceği kavramlardır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu korku ortamında, insanların en doğal haklarını bile alamadıkları bir yana, savunamadıklarını bile düşünmekteyiz. Bu görüşümüzü haklı çıkaracak tüm somut etkenler yukarıda bir bir anlatılmıştır. Özlemimiz gerçek demokrasi, hür insanlardır. Bu özlem halkın iktidarında yani Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı'nda gerçekleşecektir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.